Photoshop: Starý holandský mlýn - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop: Starý holandský mlýn

Mlyn

16. května 2005, 00.00 | Přijměte pozvánku na malý výlet do Amsterdamu, ze kterého si přivezeme fotografii tradičního holandského větrného mlýnu. A to, co nedokážeme s fotoaparátem, si doděláme v Adobe Photoshopu.

Vrátili jste se z dovolené nebo třeba služební cesty, probíráte fotografie a chybí v nich ta správná atmosféra? Pro pořízení opravdu pěkné krajinné fotografie či snímku s architekturou je nezbytnou podmínkou to správné světlo. Ale co dělat, pokud máme na fotografování jen pár minut během krátkého pobytu? No, pomoci může například Adobe Photoshop. Demonstrujme si jeden z mnoha postupů na fotografii větrného mlýnu, kterou dokážete pořídit v Amsterdamu během několika sekund.

První, co si zaslouží většina fotografií pořízených digitálním fotoaparátem bez velkého kreativního snažení a dobrého světla, je úprava úrovní. Otevřeme tedy fotografií a otevřeme dialog pro korekci úrovní (Menu: Obraz / Přizpůsobení / Úrovně…). Pomocí posunu černého trojúhelníku mírně vpravo ztmavíme nejtmavší pasáže. abychom získali vyšší kontrast. Pro zlepšení kontrastu a prosvětlení zejména mraků pomůže protisměrný posun s bílým trojúhelníkem. U tohoto konkrétního snímku jsme posunuli mírně i střední tóny pro projasnění celé fotografie.

Druhým, poměrně drastickým zásahem, nahradíme správnou kompozici. Jak je patrno ze screenshotu, ořez () je v tomto případě značný, což si musíme uvědomit, pokud budeme chtít výsledek tisknout. A co je cílem ořezu? V první řadě zjednodušit fotografii odstraněním řeky, labutí apod. a zároveň překomponování snímku. Mlýn umístíme do zlatého řezu. Pomocí ořezového nástroje vybereme správný výřez a potvrdíme Entrem nebo dvojklikem.

A nyní nás čeká ta největší piplačka - odstranění automobilů z nábřeží. Zde nezbývá nic jiného než použít nástroj Klonovací razítko () a postupně překrýt automobily fragmenty silnice, cihel, oken atd. Přidržíme klávesu Alt, označíme odkud budeme kopírovat kliknutím levého tlačítka myši, posuneme kurzor na místo kam chceme fragment vložit a tahem při stisknutém levém tlačítku kopírujeme. Jde o práci zdlouhavou a titěrnou, nicméně jen málokdy se vám podaří vyfotografovat snímek bez rušivých elementů uvnitř živého města. Pomoci si můžeme tím, že si označíme vybrané oblasti, abychom si nepřetáhli při klonování přes jasné hrany. Zároveň musíme pečlivě hledat ve snímku ty části, které bychom mohli zkopírovat do míst, která nevidíme. Zvlášť tudíž kopírujeme hrany a rohy oken, kusy cihlové zdi, chodník atd.





Na závěr musíme přidat poměrně fádnímu snímku trochu originality a netradičnosti. Pro holandský mlýn jsme zvolili styl starých zašlých fotografií s typickým sepiovým nádechem. Způsobů, jak vytvořit monochromatickou fotografii s rezavo-hnědým nádechem, je celá řada. Například můžeme vytvořit novou vrstvu (v paletce Vrstvy ), vyplnit ji požadovanou barvou (Úpravy / Vyplnit) a nastavit ji režim Barva s částečným krytím (89%). Tím docílíme obarvení snímku s poměrně malou ztrátou detailů.



Abychom lépe navodili atmosféru staré fotografie a zároveň trochu zakryli případné nedostatky retuše, můžeme snímek rozmazat. V menu zvolíme Gaussovské rozostření (Filtr / Rozostření / Gaussovské) a nastavíme poloměr rozostření na cca 1.5 obr. bodu. Pozor ať se nesnažíte rozostřit obarvovací vrstvu! Rozostřit chceme motiv v pozadí.

A zde máte výsledek.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: