Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Photoshop
Photoshop: Sklenička s drinkem nebo ...
Photoshop sklenice
27. srpna 2001, 00.00 | Určitě jste si užili poslední slunečný prázdninový víkend někde u vody, jste odpočatí a ideálně pracovně naladění. Co takhle nechat se pozvat na poslední skleničku? Víno, šampáňo nebo nějaký koktejl? Nebo snad něco docela jiného?
Určitě jste si užili poslední slunečný prázdninový víkend někde u vody, jste odpočatí a ideálně pracovně naladění :-). Co takhle nechat se pozvat na poslední skleničku? Víno, šampáňo nebo nějaký koktejl? Nebo snad něco docela jiného?
Ať už si vyberete cokoliv, spusťte Photoshop, chopte se myšky a dáme se do práce.
Jako obvykle naše chuťové buňky naladíme hned v úvodu dnešním výsledkem. Bystřejším už je určitě jasné, že nejdůležitejší dnešní rande se jmenuje 3D transform tvrdě stíhané stínováním a interakcí vrstev. Ta malá vzadu si říká vhodné pozadí ;-)
Dost teorie, otevřeme nový dokument, pozadí vyplníme šedou barvou. Vytvoříme novou vrstvu, na kterou aplikujeme filtr 3d Transform (Filter / Render / 3D Transform).
Otevře se nám dialogové okénko. Ze sady nástrojů v levé části vyberte válec a v náhledové části načrtněte drátěný model. V levé části se vám zaktivnilo tlačítko na přidávání řídících bodů, tak si jich několik na pravou stranu obvodu přidejte. Pomocí horních nástrojů posunujte řídící body, dokud nevytvoříte požadovaný tvar skleničky. Vyznačeným tlačítkem pootočíme modelem a naše budoucí sklenička se nám začne pokrývat texturou. V pravé časti zvolíme option, nastavíme high hodnoty u select boxů a odškrtneme zobrazování pozadí.
Klikněte na OK - výsledek by měl vypadat asi takto:
Nedokonalosti renderování poopravíme. Označíme objekt, selekci zmenšíme o 2 px a skleničku rozostříme. Tím se nám vytvoří plynulejší přechod a hrany zůstanou ostré.
Teď vytvoříme eliptickou selekci, provedeme její inverzi, posuneme a nožičku zinverzníme.
Zvolíme nástroj pro lokální zesvětlení a zkusíme dát skleničce reálnější podobu. Nejprve zesvětlíme průhlednou část neostrým brushem a až posléze začneme ostrým brushem vytvářet odlesky. Taky se hodí si nastavit menší hodnoty opacity brushe a provádět jednotlivé tahy několikrát.
Nyní změníme lokál a chopíme se nástroje pro lokální ztmavení. Hrdlo skleničky zvýrazníme vytáhnutím častí eliptických selekcí s různou opacity. Podobně vylepšíme i podstavu nožičky.
Skleničku máme, teď do ní nalejeme vhodný mok.
Vytvoříme několik nových vrstev, které postupně budeme barevně vyplňovat a mezi sebou vzájemně interagovat. První bude obsahovat barevnou náplň tekutiny, druhá eliptickou hladinu a třetí udá tón skleničky s ohledem na obsah.
A konečně celou skleničku zinteragujeme i s pozadím.
Ještě přidáme pár odlesků. Asi nemusím připomínat, že je opět vytvoříme v nové vrstvě s režimu screen.
Pro toho, kdo se v těch vrstvách zamotal, je zde náhled, co do jaké vrstvy dát i s režimem interakce.
Kdo chce, pozadí upraví kulovým gradientem či přidá další doplňující objekt.
Příznivci odleskových efektů briskně vytvoří Lens Flare a pár hvězdiček, dopíšou vzkaz a mailem pošlou kolegovi na povzbuzení pracovní atmosféry :-).
Jak se na to tak dívám, já jsem dala přednost bublinkám. Pokud se někdo hodlá dožadovat slibovaných míchaných drinků a chce žábu, high society či podobné vícebarevnosti, ať si je namíchá. Není to nic těžkého. Pokud se někomu povede žába s ledem a pěkným paraplíčkem, tak mě může pozvat.