Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Photoshop
Photoshop: Rastry, vzorky neboli Tangýry
Photoshop Podhorecký tuturiál vzorky
30. července 2001, 00.00 | Reprodukce a reprodukční grafika je jedna z oblastí zpracování černobílého obrazu a jeho následné tiskové interpretace. Její některé postupy se díky nástupu digitálních technik poněkud pozapomněly - zkusme si je ve Photoshopu osvěžit.
Celá obrovská oblast, jež byla poněkud zapomenuta s nástupem počítačů a barevné digitální fotografie, je oblast černobílého obrazu a jeho interpretace. A přitom je graficky tolik působivá.
Nevíte-li o čem je řeč, vraťte se v myšlenkách do školních škamen a rozvzpomeňte, jak se tisknou černobílé fotografie.. Jak se tvoří tiskové body, jak se opticky slévají a tvoří šedé škály... Anebo si vzpomeňte na ty báječné kreslené vtipy Pavla Kantorka... tam také používal hodně tangýr. No a většina rozšířených tiskových technik používá na reprodukci šedých škál rastrování. Toto rastrování rozdělí tónově kontinuální obraz (fotku) na jednotlivé body různých velikostí a tvarů. Vzniká tzv. autotypický rastr. Oko je vidí pak jako stupně šedi. Takových typů rastrů je obrovské množství druhů, jen jejich vysvětlením bychom zabrali spoustu času. Kdo je polygraficky poučen, ví že tvar bodu může být opravdu rozličný, od kruhového přes oválný, čtvercový, diamantový, perličkový.. pak různé čárové a prapodivné.. je jich mnoho... A co teprv problematika rastrování a separace barevného tisku! To bychom se pěkně zamotali.
Vraťme se na praktické pole a k nástrojům Photoshopu, konkrétně k tvoření uživatelského rastru.
Mnozí z vás mají v povědomí, že ve standartní nabídce filtrů je ve Photoshopu také filtr Color Halftone. Tento jednoduchý filtr rozloží jakýkoliv obraz do autotypického rastru, ať už je fotografie ve stupních šedi, v RGB, nebo ve CMYKu. Efekt je dobře použitelný jak pro tvůrčí účely, tak pro jakési vytvoření tiskového rastru - a simulaci rozdílných hustot sítě v jednom obrázku. Filtr však používá pouze kruhový průřez bodu. Chceme-li použít jiný tvar, máme dvě možnosti. Jednou je možnost předvolených typů rastrů při konverzi do bitmapy, tam už si vyberete z více možností, včetně hustoty síťování. Nevýhodou je opět konečný počet tvarů a mnohdy ošklivý hrubý výsledek.
Druhá možnost je vytvořit si rastr vlastní. Jakýkoliv. Je potřeba vytvořit vlastní vzorek, ten si uložit a pak jej použít při převodu do jednobitového obrazu.
Postup tvorby vzorku.
Zvolil jsem tvorbu trojúhelníkového uspořádání bodů. Nejprve si vytvořte dokument zhruba 100 x 100 pixelů, stačí pracovat ve stupních šedi. Nakreslete si rovnostranný trojúhelník. Ten namnožte vedle sebe tak, aby se vrcholy dotýkaly a tvořily společně mozaiku. Po této přípravě si neostrým štětcem vytečkujte do nové vrstvy středy kruhů, jež budou přesně na vrcholech trojúhelníků. Takto si vytvoříte pravidelnou mozaiku bodů. Je-li hotovo, selekcí si označte pravoúhlou oblast, která bude vzorkem. Aby na sebe vzorek navazoval, musíte označit přiměřenou část bodů. Selekce nemusí být jen čtvercová, ale může být i obdélníková. Dbejte na to, aby vzorek nebyl pouze ostře černobílý, ale aby měl plynulé neostré přechody šedi. To je podstatná věc k úspěšnému rastrování v budoucnu. Je dobré mít selekci co nejmenší, odhadem tak 20 x 30 pixelů maximálně. Po selekci zvolíme příkaz Define Pattern a vzorek je připraven k použití.
Roztodivné rastry
Můžete si utvořit i vlastní linkový rastr, nebo pokud si troufáte, tak i nějaký divoký nepravidelný. Základní poučkou je dobré navazování, dostatek stupňů šedi a rozumně malá velikost. Zkuste použít jako vzorek část fotografie, obličej, nebo oko, kopretinu, atd... Vznikne tím rastr tvořený tisíci mrňavými očky nebo siluetami... Zkoušejte vlnovky, kolečka, čárky... cokoliv.
Příprava fotografie.
Pro naši potřebu je vhodná jakákoliv fotografie. Stačí ji převést do stupňů šedi a pak ještě dostatečně resamplovat na velkou velikost. Klidně je zvětšete na 500-1000%, vůbec nevadí, že nebude kvalitní. Při převodu do bitmapové jednobitové hloubky bude vyšší rozlišení potřeba. Chcete-li mít na fotce rastr v určitém úhlu, ne jen pravoúhle, pak budete muset i vzorek tvořit v úhlu. Je to ovšem dost komplikované, snažší je fotografii přechodně pootočit, pak narastrovat a pak zase otočit zpět. Fotografii můžete ještě tónově doladit, ale není nutné. Pak převeďte obraz do bitmapy, s volbou vlastního vzorkování (Custom Pattern). Vyberte nový vyrovený vzorek a hotovo. Ale ještě ne úplně.
Hned po převodu má rastr ostré okraje, což může být nehezké. Převeďte obraz zpátky do stupňů šedi (pozor, bude mít 8x větší velikost!) a hned potom jej zmenšete na polovinu, nebo až třetinu. Tím se samozřejmě zmenší kvalita bodů, ale zato se vyhladí jejich okraje. Chcete-li, můžete celý obraz nepatrně rozostřit, trochu se mu vrátí jeho původní podoba. Pak si obrázek převeďte zas do RGB a to už máte volné pole další působnosti.
Co dále s novým rastrem.
Každý převod do rastru drasticky ubírá tónový průběh snímku. Je tedy dobré mít fotku vyrovnanou, aby na ní byly světla i stíny. Jinak uvidíte silný posterizační efekt a fotografie bude hodne plochá a nevýrazná. Máte-li tedy rastrový obrázek hotov, můžete s ním pracovat dále.
podívej se na větší obrázek
Zkuste experimentovat s převodem jednotlivých barevných kanálů, tak, aby v každém kanálu byl jiný rastr. Nebo bude přinejmenším jiná jeho hustota pro každý kanál. Na to je potřeba převod dělat ve třech samostatných dokumentech a pak je opět sloučit do jednoho. Zkuste obarvovat části rastrových ploch na způsob stylu Pop-Artu. Používejte čisté barvy, kombinace... stanete se tak alespoň na chvíli kolegou Andy Warhola... A experimenty nekončí jen barvami. S rastry se dá prolínat původní originální barevný obrázek, dají se maskovat, působit na ně efekty. Zkuste je třeba distortovat. Zkuste jim udělat plastický povrch, nebo použít rastr jako masku. Zkuste rastrovat písmo hrubými rastry... A nezapomeňte také na známý nešvar rastrových ploch, což je moaré. Klidně využijte interferenční vzorek k tvorbě grafického efektu, neotřelého podkladu... Prostě zkoušejte a zkoušejte... Vhodně zvolený rastr může být někdy zajímavější, než originální snímek. Obrázky v tomto tutorialu vám mohou být jen drobnou inspirací.
Z komerčních pluginů můžete aplikovat a využívat vlastní vzorky například u Andromeda Cutline nebo Flaming Pear India Ink. Tyto filtry mají své výhody i nevýhody, rozhodně doporučuji si je vyzkoušet alespoň jako demoverzi.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024