Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Photoshop
Photoshop - praxe s efekty vrstev
9. září 2003, 00.00 | V dnešním tutoriálu si předvedeme, jak vytvořit sci-fi ilustraci: vesmírnou loď, letící vesmírem na pozadí hvězd. Jako základní pracovní nástroj nám poslouží vrstvy, efekty vrstev a barevné přechody.
UPOZORNĚNÍ: Vzhledem k tomu, že se v tomto tutoriálu používá hodně efektů vrstvy, rozhodl jsem se jejich nastavení zachovat v psd souboru (300 x 300), který si každý může stáhnout a odtud přejmout a vyzkoušet. V samotném textu nastavení efektů neuvádím.
1. Stiskneme CTRL + N. Objeví se nabídka Nový soubor. Zde zadáme 500 x 500 okrajových bodů a Obsah: Průhledný. Pokud vám vadí podklad, který připomíná šachovnici, pak stačí Soubor - Předvolby - Průhlednost a gamut, kde nastavíte Mřížka: Žádná.
2. Na paletě nástrojů, hned pod barvou Popředí a Pozadí najdete malou ikonku, která se jmenuje Výchozí barva Popředí a pozadí (viz Obr. 1). Dvakrát na ni klikněte, popřípadně jen stiskněte klávesu D. Jako barva Pozadí se nastaví bílá a jako Popředí černá.
obr. 1
3. Zvolíme nástroj Plechovka barvy a černou barvou vylijeme aktuální vrstvu, kterou nazveme Vesmir.
4. Přepneme do nástroje Rozprašovač (Airbrush). Z palety Stopy (Brushes) vybereme (nebo si vytvoříme) stopu o velikosti 1 pixelu. Přepneme mezi pozadím a popředím, tj. nastavíme bílou barvu. "Ďobáme" na černé pozadí a vytváříme hvězdičky.
5. Vybereme Zrcadlový přechod a z palety Volby (Options) nastavíme Popředí do průhledné. Horizontálně vytáhneme a stiskneme CTRL-SHIFT-F, čili funkci Zeslabit (Fade). Zde stáhneme vzniklý přechod tak, aby připomínal mezihvězdnou mlhovinu (Viz Obr. 2).
6. V paletě Vrstvy (Layers) vytvoříme novou vrstvu, kterou nazveme Slunce. Zvolíme nástroj Eliptický výběr , v paletě Volby nastavíme hodnotu Prolnutí (Dithering) na 10. Držíme klávesu SHIFT a vytvoříme kruh. Z palety Vzorky (Stamps) vybereme odstín červené a žluté, jedna jako Barva popředí (Foreground color) a druhá jako Barva pozadí (Background color). Následuje Filtry-Vykreslení-Oblaka (Plugins-Render-Clouds). Objeví se cosi jako Slunce, které můžeme nebo nemusíme doupravit nástrojem Zesvětlit s nastavením na Světla (Highligts), pokud chceme zářící slunce.
7. Kulaté Slunce posuneme do levého horního rohu, kde bude představovat zdroj světla, které se odráží od naší vesmírné lodi.
Obr. 2
POZNÁMKA: Nevím, nikdy jsem ve vesmíru nebyl, ale i tak předpokládám, že pokud zdroj světla chybí, vykreslí se jakákoliv vesmírná loď jako černý flek na pozadí. V tomto názoru se s panem Lucasem neshodneme, protože jeho vesmír je v kterémkoliv ze svých míst nasvícený jako filmové kulisy.
UPOZORNĚNÍ: Před samotným modelováním vesmírného modulu je potřeba upozornit, že jde jen o cosi, co vypadá jako vesmírná loď - čili se o vytvoření jakési high-tech textury, u které bychom jen těžko vysvětlovali, k čemu slouží jednotlivé detaily.
8. Vytvoříme novou vrstvu, kterou pojmenujeme Obrys. Pomocí nástroje Mnohoúhelníkové laso vytvoříme víceméně pravidelný mnohoúhelník (Obr. 3).
9. Jako Barvu popředí nastavíme odstín modré a vyplníme jí vzniklý výběr (selection). Je mnoho způsobů, jak to provést, ale vy zkuste stisknout ALT + BackSpace. Pokud nevíte, co je BackSpace, tak je to ta klávesa přímo nad Enter - slouží k mazání nepovedených písmen.
POZNÁMKA: Pokud byste stiskli kombinaci CTRL-BackSpace, pak výběr vyplníte Barvou pozadí.
Obr. 3
10. Nyní v Obrysu vytvoříme hrany, které vedou od úhlů. V paletě Vrstvy (Layers) zapneme Zachovat průhlednost (Preserve transparency). Nebudeme potřebovat nic než nástroj Úhlový přechod , u kterého nastavíme režim Rozdíl (Difference) a volbu Popředí do pozadí - a světlým odstínem modré vedeme nástroj tudy, kde chceme vytvořit hranu.
Obr. 4
POZNÁMKA1: Režim Rozdíl, jak sami vidíte, způsobuje v každém sudém kroku změnu barvy. Také dochází k určitým barevným posuvům v nádechu vrstvy, což v zásadě ničemu nevadí. Pokud by vás takové nehoráznosti rozrušovaly, není nic jednoduššího než po skončení práce vrstvu odbarvit a nastavit jí jednotný odstín. Popřípadě můžete od začátku vyzkoušet jiný Režim, třeba Násobit (Multiply) nebo Překrýt (Overlay), ale každý má své nevýhody.
POZNÁMKA2: Všimněte si prosím, že přechod rozděluje plochu hrany na část, kde světlo dopadá a část kam ne. V případě, že vám nevyhovuje směr dopadajícího světla, v paletě Volby (Options) můžete zaškrtnout položku Obrátit a přechod se bude tvořit v opačném směru.
11. Nyní vytvoříme vrstvu Trup, zase pomocí Mnohoúhelníkového lasa. V tomhle případě jsem se rozhodl, že trochu naruším symetrii a vytvořím výběr takříkajíc halabala. Záleží na každém, jestli oceňuje pravidelné tvary. Já sám bych sice předpokládal, že vesmírná loď bude spíše symetrická, už jenom z čistě mechanicko-fyzikálního hlediska je to jistě výhodnější - ale na druhou stranu, dokud mne nikdo nebude nutit do mnou vytvořené lodi nasednout, není důvod proč nedát prostor fantasii (Viz Obr. 5).
Obr. 5
12. Opět zapneme v paletě Vrstvy položku Zachovat průhlednost, následně Mnohoúhelníkovým výběrem vybereme polovinu z vrstvy a nástrojem Lineární výběr (režim Násobit) ji ztmavíme zleva doprava.
Obr. 6
13. Nyní budeme vytvářet povrch modulu. Detaily budou tvořit jednoduché konstrukce, které rozmisťujte do zvláštních vrstev a podle vlastního uvážení k nim volte Efekty vrstvy. Já ve většině případů stáhnul na minimum Rozostření.
a. Satelit - pomocí nástroje Elipsovitý výběr vytvořte elipsu. Vzniklý výběr vyplňte šedou barvou a vytáhněte černou barvou nástrojem Kruhový přechod (Popředí do průhledné). Začátek přechodu by měl být mimo výběr (Obr. 7). Následuje Upravit-Vytáhnout-Uvnitř (Edit-Stroke-Inner) a vytáhněte výběr asi 10 bodovou čárou, kterou pomocí Zeslabit (Fade - CTRL-SHIFT-F) stáhněte na 80% (Obr. 8).
Obr. 7 a 8
Obr. 9 Rozmístění satelitů
b. Průzory - postup je stejný jako v bodě b, pouze se používá jiná barva a druh efektů.
Obr. 10 a 11
c. Vypoukliny - vytvořte pomocí nástroje Elipsovitý výběr a klávesy SHIFT řadu výběrů, kde chcete umístit vypoukliny, vykopírujte je z vrstvy Trup a nebo Obrys do nové vrstvy a pomocí nastavení efektů vytvarujte. Na Obr. 13 je vrstva Vypoukliny už s přidanými efekty.
Obr. 12 Rozmístění výběrů
d. Plošky - velmi jednoduchá záležitost. Zvolte stopu, kterou chcete použít, dvakrát na ni klikněte v paletě Stopy (Brushes) a nastavte hodnotu Mezery (Spacing) nad 100, záleží na druhu stopy. Nyní vytvářejte pravidelná pásma takových plošek v místech, kde to považujete za vhodné. Pak přidejte efekty vrstvy.
Obr. 13 a 14
POZNÁMKA: Jak sami vidíte, já jsem použil čtvercovou stopu. Budete ovšem potřebovat načíst Čtvercové stopy, které by se měly nacházet v adresáři Pomocné soubory kmenového adresáře Photoshopu. Nebo si čtvercovou stopu (nebo jakoukoliv jinou) vytvořte z výběru, který vyplníte barvou a v paletě Stopy zadáte Definovat stopu (Define brush).
e. Kopule - opět nástrojem Elipsovitý výběr vytvořte základ, který vytáhněte Kruhovým přechodem (Popředí do pozadí) s nastavením barev šedá do bílé. Vytáhněte vnějšek výběru modrou. Pomocí Mnohoúhelníkovového výběru a Kruhového přechodu (Popředí do průhledné) vytvořte lesky na skle.
Obr. 15, 16 a 17
POZNÁMKA: Jednotlivé výběry rozmisťujte pomocí nástroje Výběr, přičemž zároveň držte klávesy CTRL a ALT. Pokud chcete změnit jejich tvar, použijte CTRL-T, čili transformaci. Existuje celá řada dalších jednoduchých postupů, které můžete vymyslet a použít, např. antény, přídavné moduly a různé jiné nepravidelnosti.
14. Pokud jste to ještě neudělali, nastavte jednotlivých vrstvám efekty. Řiďte se přiloženým psd souborem.
15. Svažte a slučte všechny vrstvy, které souvisí s vaší vesmírnou lodí. Výslednou vrstvu nazvěte Modul.
Obr. 18
16. Následující krok je poněkud diskutabilní. Jak sami vidíte, naše vesmírná loď je trochu fádní. Potřebovala by trochu lesku. Jděte tedy do Filtry-Umělecké-Plastikový obal (Plugins-Artistic-Plastic warp) a prověďte (Obr. 19). Výsledek je přirozeně hrozný. Stiskněte CTRL-SHIFT-F a uberte krytí na 50 až 70, a změňte režim prolnutí. Vyzkoušejte co chcete, já nakonec zvolil Překrýt (Overlay).
Obr. 19
POZNÁMKA: Jako každá celková změna, ani toto není to pravé ořechové, nicméně šetří opravdu dost práce, pokud nechcete vytvářet lesky ručně. Existují-li na vašem výtvoru místa, kde byste raději ubrali, zkuste následující postup: v paletě Historie zaškrtněte krok před použitím filtru Plastikový obal, pak přepněte do nástroje Guma (Eraser), zvolte vhodnou stopu a se stisknutou klávesou ALT retušujte příliš křiklavá místa. Pokud nevíte, co se děje, pak mažete na historii vámi označeného kroku.
Obr. 20, 21
Obr. 22 a 23
17. Nyní můžete upravovat pomocí Jas a kontrast, Odbarvit (Obr. 21), Vyvážení barev (Obr. 22) a jiných globálních změn, dokud nejste s výsledkem spokojeni.
18. Naše vesmírná loď je skoro hotová. Pokud jí chcete dodat členitosti a zbytečně se nenamáhat, tak jednoduše zduplikujte vrstvu Modul, pomocí transformace ji zmenšete a posaďte do zadní části (Obr. 23). Není to pravda úplně košér postup, v reálu by to byla dost pochybná operace, ale tady tím výsledek jen získá - většinou ano, viz Obr. 25. V tomhle konkrétním případě si nejsem zcela jistý.
19. Nakonec v samostatné vrstvě, pod vrstvou Modul, pomocí přechodů (Žlutá a červená barva - Popředí do průhledné) vytvořte něco jako oheň šlehající z trysek. Vrstvy sloučíme a pomocí transformace upravíme do výsledné podoby.
20. Zapneme vrstvy Pozadi a Slunce. Výsledek může vypadat třeba takto:
Obr.24
21. Popřípadě, pokud v krocích 8 až 11 zvolíte zaoblený tvar cesty, můžete dostat takovéto lodě (Obr. 25). Tento obrázek je taková ukázka, co všechno lze pomocí tohohle tutoriálu udělat. Jak na vybuchující meteority a lasery si ukážeme třeba příště.
Obr. 25
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024