Photoshop: Podzim - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop: Podzim

Photoshop Barčík Kaštan

19. září 2001, 00.00 | K podzimu neodmyslitelně patří tématika padajícího a uvadajícího listí, a protože to venku vypadá, že se skutečný podzim nezadržitelně blíží, nezůstaneme pozadu ani my, a tak si ukážeme, jak lehce vytvořit pár podzimních lístků.

Začínající podzim se k nám blíží ne zrovna tou nejschůdnější cestou, nálada nic moc, my se však přesto nenecháme rozladit a vyzkoušíme jeden z tématických tutoriálů. Jaru vévodí květy a tající sníh, létu slunce a teplo, zimě zasněžená krajina, vánoční cukroví a ozdoby, no a podzimu dozajista opadávající listí.

Nejdříve si namalujeme základní tvar listu. Jsou tu dvě varianty – buď si pomocí cest vyznačíme přibližnou podobu, převedeme na výběr a vyplníme příslušnou barvou, nebo si stejně tak list namalujeme štětcem.

Eraser, neboli guma nám dobře poslouží k tvorbě zubatých okrajů. Měníme velikosti přibližně od 1 do 5 pixelů (samozřejmě můžeme použít jakoukoli stopu, ovšem asi nejlépe se osvědčil klasický, kulatý štětec).

Žilkování nakreslíme od ruky do nové vrstvy nad listem. Nejprve si však v této vrstvě natáhneme tvar listu do výběru a potom již lehce odhadneme, kam se kterou žilkou.

Toto je výsledný efekt. Pokud chceme žilky více zapustit do samého povrchu listu a tím jej tak více zvlnit, zkopírujeme si je do další vrstvy a spodní žilky rozostříme přes Gaussian Blur.

Přidáme základní stínování ploch, které každý mění dle své chuti, fantazie a uvážení. Ztmavujeme a zesvětlujeme nástroji z hlavního panelu, měníme přítlak a velikost štětce.

Dále tvoříme různé detaily, jako např. výrůstky, parazity, otvory, nebo ovadající a osychající části. Výrůstky (či parazity) domalujeme štětcem, otvory a vykousnutí odmažeme gumou. Ovadlé a oschlé části vytváříme následovně – klasickým lasem vybereme část okraje, nebo středu listu a zkopírujeme ji do vrstvy nad žilkováním. Poté přes Hue/Saturation upravíme do příslušného odstínu, nastavíme třeba šum, efektní je také textura Craquelure s opravdu mírným nastavením atributů (tím docílíme pěkného vrásnění).

Naposledy detailně dostínujeme a připravíme jako součást další kompozice. Stejným postupem tvoříme další lístky, které pak složíme do jednoho objektu, a tak nám může vzniknout například takovéto soulistí kaštanu. (Stonek – svislá čára, zvlněná přes Filter – Distort – Wave).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: