Photoshop plug-in: ScatterLight Lenses - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop plug-in: ScatterLight Lenses

30. dubna 2002, 00.00 | Novinkou mezi Photoshop kompatibilními plug-iny je ScatterLight Lenses, efektový nástroj z dílny Andromeda Software určený na výrobu různých světelných a čočkových efektů.

Protože firmu Andromeda Software dostatečně představují její poměrně rozsáhlé programátorské aktivity v oblasti plug-inů pro Photoshop, podíváme se rovnou na novinku s názvem ScatterLight Lenses. Tento nový plug-in existuje stejně jako prakticky všechny produkty od Andromedy jak ve verzi pro Windows, tak pro Macintosh, ESD verze (download po zakoupení na internetu) stojí 98 USD a můžete ho použít na výrobu nejrůznějších světelných a čočkových efektů manipulací se světelnými podmínkami na obrázky či fotografii. Pokud tedy obsahuje fotka nějaký světelný zdroj (osvětlená okna, pouliční lampy, umělé osvětlení apod.), umí ScatterLight Lenses tento světelný zdroj vhodně upravit a imitovat například různé lensflares, zářící mlhu a další částicové efekty. Technologie a princip efektů použitých v plug-inu rozhodně není neznámá a pokud máte už nějaké zkušenosti s používáním Adobe Photoshopu a dalších profesionálních grafických editorů, jistě byste uměli něco takového vyrobit i s pomocí interních nástrojů Photoshopu. Je to ale poměrně zdlouhavá metoda, při které musíte používat jak kombinace několika vrstev obsahujících různé efekty, tak i mnohdy pracně retušovat jednotlivé světelné zdroje. ScatterLight Lenses tohle všechno udělá sám (tedy skoro sám), musíte mu jen pomoci s výběrem vhodného vzoru použité na "rozptýlení" daných světelných podmínek u fotografie.




Pro tvorbu efektů používá plug-in obyčejné PSD, JPEG a TIFF předlohy obsahující jednotlivé vzory. Většinou se jedná o klasické obrázky ve stupních šedi v různém rozlišení, světelné a čočkové efekty lze ale vytvářet i s pomocí barevných vzorů a tak vlastně světelné zdroje přebarvit / kolorovat - několik barevných předloh najdete u plug-inu také. Zkušební verze ScatterLight Lenses obsahuje něco kolem 40 předloh s jednotlivými vzory a nabízí 4 hlavní kategorie světelných a čočkových efektů. První kategorií je skupina efektů s názvem DreamOptics sloužících pro tvorbu "jemných" i "tvrdých" světelných efektů v krajinkách a dalších podobných typech fotografií. Skupina efektů s názvem SoftFocus je primárně určena pro použití u portrétových fotografií, skupina SoftDifuser slouží na výrobu částicových efektů mlhy kombinovaných s eventuálním rozostřením. Poslední skupina StarLight slouží k tvorbě efektů imitujících záření hvězd (typické "starlight" efekty) a doplňkovou pátou skupinou jsou pak FunLenses s různými atypickými částicovými/světelnými efekty. Každá skupina obsahuje několik vzorů a předvoleb, které lze aplikovat jak na výběr, tak i plošně na celou fotografii. U efektů v skupině StarLight je vhodné nejprve vybrat (třeba magickou hůlkou) jednotlivé světelné zdroje včetně jejich okraje v šířce několika pixelů, což umožňuje vyrobit mnohem ostřejší a jasnější světelné efekty.

Na obrázku si můžete prohlédnout většinu z voleb, které ScatterLight Lenses nabízí a také náhledy jednotlivých vzorů, které jsou součástí trial verze. Základní nastavení parametrů jednotlivých efektů jsou rozděleny na Novice a Expert mód - zapnutí druhé jmenovaného módu zpřístupní dodatečné volby včetně jemného doladění parametrů pro každý z efektů. Ke každému vzoru přísluší jedno přednastavení pro daný světelný, čočkový či jiný částicový efekt, protože si ale můžete upravená přednastavení samozřejmě i uložit, lze mít na disku uloženo libovolné efektů v rámci možností ScatterLight Lenses.


ScatterLight Lenses se hodí zejména pro efektové úpravy portrétových fotografií, ale také pro efektové úpravy "nočních" fotek (viz ukázky) a dalších fotek obsahujících nějaký světelný zdroj, což je ostatně skoro každá fotka, pokud jste ovšem nefotili v tunelu bez blesku :-). Realističnost efektů poskytovaných plug-inem je sice celkem dobrá, i tak ale někdy působí aplikace světelných a čočkových efektů dost uměle a tak má ScatterLight Lenses přece jen omezené použití. Cena kolem 100 USD je bohužel poměrně vysoká, takže se podobně jako u řady nových Photoshop kompatibilních plug-inů nabízí otázka, zda dokážete možnosti ScatterLight Lenses rozumným způsobem využít.














Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: