Photoshop: Panoramatické fotky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop: Panoramatické fotky

Photoshop Luci panorama

6. srpna 2001, 00.00 | Také se vám v poslední době zalíbily panoramatické fotky? Je vám líto, že váš foťák takové fotky neumí? Nevadí, nezoufejte, dnes si ukážeme jak na to i bez speciálního softu.

Také se vám v poslední době zalíbily panoramatické fotky? Je vám líto, že váš foťák takové fotky neumí? Nevadí, nezoufejte, dnes si ukážeme jak na to i bez speciálního softu.

V první řadě by bylo dobré, abychom měli po ruce vhodné fotky (nejlépe částečně se překrývající) focené se stejným zoomem a perspektivnou. Leckdy ale nejsou tak ideální podmínky a jednotlivé fotky mají tmavé okraje, jsou různě barevné, focené pod jiným úhlem, což je nejvíc patrné u budov silnic apod.

Dost už teorie a pusťme se do práce. Další komentáře najdete přímo u fotek. Z důvodů místa jsou tentokráte ty nádledy maličkaté, ale po kliknutí se vám zobrazí zoptimalizovaná větší fotka, takže si to můžete směle vyzkoušet.

01020304

Jak vidíme, jsou to fotky z běžného života, jako máme všichni doma. Zmíněné tmavé okraje, různá barevnost, fotky nesedí ani horizontálně a zdá se, že jsou i pootočené. Zkreslení perspektivy je zde zvláště patrné. Některé detaily poopravíme, ale s extrémně se zužující řekou nic nenaděláme, pokud se nechceme pouštět do rozsáhlejších zásahů.

Neupravena prvni fotka

Prohlédneme-li si pozorně obrázek a srovnáme s ostatními, zjistíme, že je výrazně tmavší a budeme ho muset zesvětlit. Klíčový prvek pro naše zesvětlení bude prolnutá elipsa (resp inverze elipsy) a interakce vrstev.

Screen mode na celou fotku v ramci selekce

Selekci s jemným přechodem vyplníme bílou barvou a režim vrstvy nastavíme na Screen, tím docílíme zesvětlovacího efektu. Obloha se nám zesvětlila rovnoměrně, ale s tím zbytkem budeme muset ještě kouzlit.
Pomocí Color Balence rozdělíme korekční Screen vrstvu na oblohovou část a zbytek.

Screen mode pouze na oblohovou cast

Oblohovou část ponecháme Screen a tu zbylou nastavíme na režim Overlay. Vidíme, že se nám kraje zkontrastnily. Já jsem použila ještě další vrstvu Soft Light na zesvětlení a přidání jasu (stále jsem pracovala se stejnou selekcí a bílou výplní jen jsem duplikovala vrstvy a měnila opacity).

Upravena prvni fotka kombinaci interakci vrstev

Nevěříte? Ale opravdu je to možné, sami si to zkuste (třeba na další fotce). Postupovat budeme stejně, jen si budeme více všímat sousedících fotek.

Neupravena druha fotka

Opět elipsovitá selekce s jemným přechodem a její následná inverze a vyplnění bílou barvou.

Screen mode na celou fotku v ramci selekce

Opět Screen vrstvu rozdělíme na oblohovou část a zbytek selekcí nebo vymaskováním, jak je komu příjemnější. Zbylou korekční vrstvu několikrát zduplikujeme a nastavíme různé režimy a opacity. Tentokrát byla fotka světlejší, tudíž nebudeme potřebovat tolik vrstev jako u minulé.

Upravena druha fotka

Po očku mrknete na první snímek, kvůli barevnosti, abyste neudělali výrazněji světlejší fotku. Přesně to netrefíme, ale to doladíme později. Vrhněme se raději dále.

Neupravena treti fotka

Tato fotka má výraznější barvy, ale i zde je patrné středové zesvětlení. Vezmeme to tedy popořádku - nejprve zesvětlení krajů a posléze barevná korekce.

Screen mode na celou fotku

Tohle už snad ani nemusím komentovat.

Upravena treti fotka

A toto také ne :-).
Pomocí Color Balance (Image / Adjust / Color Balance) zkusíme doladit podobnou barevnost.

Panylek Color Balance

Přesnější odstíny lépe doladíme až při konečném usazení, bude to snazší, uvidíme přesně barvu okolních oblastí.

Upravena treti fotka

Poslední čtvrtá fotka.

Neupravena ctvrta fotka

Postup úprav už znáte zpaměti :-) a komu se nechce, tak tu má rovnou upravenou.

Upravena ctvrta fotka

Nejpracnější fázi máme za sebou, nyní zkusíme fotky složit do sebe resp. na sebe. Dáváme pozor na horizontální linii. Vodítkem nám bude i most, aby se nám nelámal. Prostě posunujeme a otáčíme.

Skladani fotek

Na následujícím detailu vidíme další hříčku perspektivy, která je u panoramatických fotek běžná. Hrany budovy se nám rozbíhají :-(. Pomocí fce distort se to dá napravit. Ale opatrně, aby se vám zbytečně nerozhodilo okolí a nemuseli jste distortovat postupně i okolní fotky.

Hricka perspektivy

Nyní se zaměříme na vyretušování jednotlivých hran pomocí standardních nástrojů razítka, prstu a gumy.

Hrany spoju jednotlivych snimku

Provedeme dodatečné finální barevné korekce, cropneme a podíváme se na výsledek.

Finalni vysledek

Pokud máte chuť si zkusit další panoramu (mnohem lehčí), zde máte sadu fotek a výsledek. Stačí je jen vhodně poskládat. Zde nemusíte dělat žádné barevné korekce na každou fotku zvlášť, ani hýbat s perspektivou a dokonce ani pootáčet jednotlivé snímky. Je to vhodné zejména pro začátečníky.

01020304
Velice lehke pranorama

A další začátečnické panorama s typickou hříčkou perspektivy - cesta je ve skutečnosti rovná. Dokážete si s ní poradit? Pro názornost přikládám panorama dělané foťákem a z photoshopu.

0102
Panorama PhotoshopPanorama fotak

Nezapomeňte pro větší náhledy klikat na zmenšeniny.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: