Photoshop: Odrazy na vodní hladině - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Photoshop

Photoshop: Odrazy na vodní hladině

Photoshop Barčík Odrazy

5. září 2002, 00.00 | Tutoriál věnovaný přípravě a tvorbě odrazů různých objektů ve vodní hladině poslouží jako velmi dobrý návod pro praktické využití grafiky v rozličných oblastech zpracování fotografií.

Často se v praxi setkáváme s problémem vytvoření přírodních vodních ploch s realistickými odrazy okolních objektů. Jistěže existují náročné postupy, jak dosáhnout co možná nejpropracovanějšího díla, ovšem my si zde ukážeme velmi elegantní a rychlé řešení, které by mělo postačit pro (alespoň jako výchozí bod) mnohá praktická využití.

Otevřeme si originální obrázek s vhodným motivem – ten by většinou měl kopírovat úroveň horizontální roviny – ve výsledku bude vypadat daleko opravdověji než odrazy různě našikmených ploch.

Zvolíme hlavní oblast, která má být použita pro finální obrázek, zbylou část označíme obdélníkovou selekcí a vymažeme.

V další fázi zvětšíme výšku celého plátna na dvojnásobek (Canvas Size) a originál zarovnáme na vrchní hranu dokumentu. Následně vrstvu zkopírujeme a kopii převrátíme vodorovně. Tu zarovnáme na spodní hranu a pokud jsme dobře měřili, měly by se obě vrstvy přesně nakrývat.

Použitím Gradientu nasimulujeme perspektivní gradaci stínu, resp. světla. Použijeme výchozí nastavení Photoshopu – Foreground To Transparent (Popředí do ztracena).

Gradient natáhneme s černou barvou popředí do vrstvy, kterou si vytvoříme pod vrstvou odrazu. Pro správné aplikování vypneme raději očíčko vrstvy s odrazem, abychom vůbec viděli, co děláme. Táhneme od hrany přesně kolmo přibližně na 2/3 bílé plochy mezi okrajem a originální vrstvou.

Znovu zapneme očíčko odrazu (zvolíme vrstvu) a vstoupíme přes Image (Obraz) do vnitřního menu Apply Image (Použij obraz). Zde vybereme vrstvu, na kterou budeme obraz aplikovat – v našem případě "Gradient". Z režimů nastavíme Hard Light (Tvrdé světlo), opacitu ponecháme na 100 % a potvrdíme.

Tím bychom měli mít 3/4 práce za sebou. Hladinu můžeme ještě trochu natónovat, nejlépe se hodí zelené odstíny, ale beztak celé barvení nesmíme příliš přehnat. K obarvení postačí změnit v menu Hue/Saturation (Odstín a sytost) pouze odstín celé vrstvy (viz obrázek).



Skutečná hladina nebývá tak klidná jako na našem obrázku, tudíž ji budeme muset trochu rozvlnit. Ideálním nástrojem pro tento účel je Ocean Ripple (Vlnění moře) – ovšem musíme být opět opatrní – jednak bychom měli dát pozor na nastavovaní nízkých hodnot vnitřních atributů (většinou kolem 1/1), za druhé se vlnění nehodí pro obrázky s nízkým rozlišením, či malé – nástroj totiž v těchto případech velmi nešetrně zviditelňuje hrany rasterizací (ukázka níže).

Další ukázka představuje již kompletní využití všech výše zmíněných úprav (včetně vlnění).

Odrazy lze aplikovat téměř na každý objekt – hory, zvířata, lidi, stroje, stromy atd. – ale také poslouží ke ztvárnění vtipných koláží s nevšedními předměty (budík, jídlo apod.).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: