Photoshop - kreslení s rychlou maskou a efekty vrstev - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop - kreslení s rychlou maskou a efekty vrstev

prso

28. srpna 2003, 00.00 | V dnešním tutoriálu se zaměříme především na nástroje Rychlá maska a efekty vrstev. S jejich pomocí si nakreslíme torzo ženské postavy.

{Úvodní část}

1. Stiskneme CTRL + N. Objeví se nabídka Nový soubor. Zde zadáme 500 x 500 okrajových bodů a Obsah: Průhledný. Pokud vám vadí podklad, který připomíná šachovnici, pak stačí Soubor – Předvolby – Průhlednost a gamut, kde nastavíte Mřížka: Žádná.

2. V paletě Vrstvy vytvoříme vrstvu Podklad.

3. Pomocí nástroje pera vytvoříme základní cestu, s ostrými hranami, tak jak je na obrázku 1.


Obr. 1 - Původní „hranatá“ cesta

4. Přidáváme kotevní body a tvarujeme cestu do konečné podoby, jak je na obrázku 2.


Obr. 2 - Výsledná cesta po úpravě


Obr. 3 - Cesta vyplněná barvou

5. Zvolíme z palety Vzorky vhodnou barvu jako Barvu popředí a v paletě Cesty stiskneme Vyplnit cestu. Držíme klávesu Alt a nastavíme Prolnutí 0. Výsledek viz Obr. 3

6. Vytvoříme vrstvu Hlavni_svetlo. Nyní přepneme do režimu Rychlá maska a vytvoříme stopou s měkkými okraji (Velikost stopy kolem 75, Tvrdost 0) oblast, která představuje hlavní oblast dopadajícího světla. Viz Obr. 4


Obr. 4 - Práce v režimu Rychlá maska

7. Vypneme režim Rychlá maska a zadáme Výběr – Doplněk výběru. Je to proto, že červená oblast byla ta oblast, která se nevybírá. Ale my chceme pracovat v ní.

8. Zvolíme nástroj Zrcadlový přechod. V paletě Volby nastavíme Popředí do průhledné a vytvoříme ve vrstvě Hlavni_svetlo dva přechody. Přibližně tak, jak je to na obrázcích 5 a 6. To znamená, že začínáte uprostřed a vedete Přechod kolmo na výběr.




Obr. 5 a 6 - Vedení Zrcadlového přechodu ve výběru

9. Nastavíme režim vrstvy Hlavni_svetlo na Měkké světlo.

10. Sloučíme viditelné. Tj. Vrstva - Sloučit viditelné.

11. Opět přepneme do režimu Rychlá maska a stejným způsobem jako v bodě 6 vytvoříme obrys břicha. Přepneme na nástroj Guma a trochu změkčíme okraje. Viz obrázek 7


Obr. 7 - Rychlá maska pro břicho. Kružnice prostřed je obrys stopy, se kterou pracujeme.

12. Následuje Výběr – Doplněk výběru.

13. Vrstvy – Nová – Vrstva kopírováním. Novou vrstvu nazveme Bricho. V paletě vrstvy zatrhněte odrážku Zachovat průhlednost.


Obr. 8 - Vykopírovaná vrstva Bricho. Vrstva Podklad je vypnutá.

14. Obraz – Přizpůsobit – Jas a kontrast. Stáhneme jezdce Jas přibližně o tři body, abychom trochu ztmavili oblast břicha.

15. Z palety Vzorky vybereme černou barvu a nástrojem Štětec se stopou z bodu 6 přejedeme jedním tahem po horním okraji vrstvy, viz obrázek. Následuje Filtry – Zeslabit štětec a stáhnout asi na 20 bodů. Viz obrázky 9 a 10.


Obr. 9

Plné ztmavení vrstvy Bricho (Vrstva 1). Vpravo nahoře jde vidět paletu Vrstvy se zatržením volby Zachovat průhlednost.


Obr. 10 - Upravené ztmavení přes Filtry – Zeslabit Štětec

16. Přepněte zpátky do vrstvy Podklad. Pomocí nástroje Eliptický výběr (prolnutí 0 nebo 1) vytvořte dvě elipsy vedle sebe. První je snadná, při druhé držte klávesu SHIFT a začínejte vlevo nahoře. Výsledek by měl vypadat jako na obrázku 11.


Obr. 11 - Výběr, který ohraničuje budoucí vrstvu Prsa.

POZNÁMKA: Pokud se vám nedaří umístit druhý výběr tak, jak má být, pomoc je snadná. Nechejte pouze první Výběr, přepněte do režimu Rychlá maska. Tady uvidíte, že to, co je vyznačené výběrem, je prázdné, zbytek pokrývá červená barva (čili je to zamaskováno). Stačí tedy vytvořit druhý výběr tady a posunout tam, kam patří. Dříve ale než Rychlou masku vypnete, musíte vymazat obsah vašeho nového výběru. Pokud to neuděláte, spláčete nad výdělkem.

17. Vrstvy – Nová – Vrstva kopírováním. Výslednou vrstvu nazvěte Prsa.

18. Nyní aplikujte efekty vrstvy. Čili jděte do palety Vrstvy a pravým tlačítkem klikněte na vrstvu Prsa. Z menu zvolte Efekty. Nastavte efekty Vnitřní a Vržený stín podle obrázků 12 a 13.


Obr. 12 - Nastavení efektu Vržený stín


Obr. 13 - Nastavení efektu Vnitřní stín

[-more-]{Dokončení}

19. Pravým tlačítkem klikněte na symbol f v kruhu ve vrstvě Prsa a zvolte Vytvořit vrstvy. Vzniklé stíny se rozdělí do dvou vrstev, přesně jako na obrázku 14.

20. Přepněte do jednotlivých stínu a pomocí nástroje Guma umažte horní části stínů, viz obrázek 14.


Obr. 14 - Svázání stínů s vrstvou Prsa. Umazání v horní oblasti.

21. Svažte stíny a vrstvu Prsa a zadejte Vrstvy – Sloučit svázané. Pokud nevíte, jak svázat vrstvy, řiďte se obrázkem 14.

22. Přepněte do vrstvy Podklad a pomocí nástroje Ztmavení (Střední tóny) a stopy z bodu 6 ztmavte oblast podpaží. Viz obrázek 15.


Obr. 15 - Náznak jamky podpaží

23. Svažte všechny vzniklé vrstvy. Jděte do Vrstvy – Seskupit svázané. Následuje Vrstvy – Sloučit svázané.

24. Vytvoříme vrstvu Svetlo a přepneme do režimu Rychlá maska, kde vytvoříme oblasti podle obrázku 16.


Obr. 16

Režim Rychlá maska pro oblasti určené k zesvětlení. Pokud se vám okraje zdají příliš ostré, můžete v tomto místě aplikovat Filtr – Rozostření - Gaussovské

25. Vypneme režim Rychlá maska. Zadáme Výběr – Doplněk výběru. Jednotlivé oblasti vyplňujeme bílou barvou pomocí nástroje Kruhový přechod (Popředí do průhledné). Následuje Výběr – Odznačit. Nebo můžete zkusit postupovat jako v kroku 36. Výsledné světlo bude měkčí a okraje ne tak ostré.

26. Protože intenzita jednotlivých světel je různá, pracujte pomocí nástroje Guma. Vymažte jednotlivé světlo a pomocí Filtry – Zeslabit Guma (Ctrl – Shift - F) nastavte jezdcem jeho intenzitu. Totéž by samozřejmě šlo pomocí Vrstva – Přidat masku vrstvy, ale pomocí Gumy je to rychlejší.

27. Zvolte režim prolnutí vrstvy Svetlo na Měkké světlo.


Obr. 16 - Zesvětlené oblasti

28. Vrstva – Sloučit viditelné.

29. Nyní pomocí nástroje Ztmavení vytvarujte bradavky. Viz obrázky 17. Pokud potřebujete oblast zesvětlit, stiskněte klávesu ALT. Jedná se v podstatě o tři odstíny.




Obr. 17 - Schéma tvorby bradavek pomocí nástroje Ztmavení, používejte malou měkkou stopu.

30. Nyní vytvoříme žebra. Opět zapneme režim Rychlá maska. Řídíme se obrázkem. Následuje vypnutí Rychlé masky. Výběr- Doplněk výběru. Vrstva-Nová- Vrstva kopírováním.


Obr. 18 - Režim Rychlá maska – nástin žeber

31. Podle obrázku 19 zadáme efekt vrstvy. Nezapomeneme vypnout efekt Vržený stín, který je v nabídce standardně. Bod 30 provedeme i na pravé straně hrudníku.


Obr. 19 - Nastavení efektu Úkos a reliéf při vytváření žeber. Nezapomeňte vypnout Vržený stín.

32. Vrstva – Sloučit viditelné

33. Pomocí nástroje Ztmavení nakreslíme pupek.

34. Nyní vytvoříme přechod pro vytvoření lesklého světla. Vyberte nástroj Kruhový přechod a jděte do palety Volby.




Obr. 20 - Vytvoření Přechodu Lesky. Nastavení barvy a průhlednosti.

35. Stiskněte tlačítko Upravit. Dostanete se do Menu, které se jmenuje Editor přechodu. Zadejte Nový a nazvěte ho Lesky. Proveďte nastavení podle obrázku 20. Na rozdíl od přechodu Popředí do průhledné, má přechod Lesky užší ohnisko. Viz porovnání na obrázku 21.


Obr. 21 - Rozdíl mezi přechodem Popředí do průhledné (vlevo) a přechodem Lesky

36. Vytvoříme novou vrstvu Leskle_svetlo. Vytvoříme první přechod podle obrázku 23. Stiskneme klávesu CTRL a klikneme v paletě Vrstvy na vrstvu Leskle_svetlo. Vybere se hranice přechodu, se kterým budeme dále pracovat. Nyní přepneme na libovolný nástroj Výběr. Držíme klávesy CTRL a ALT a táhnutím kopírujeme výběr a posazujeme tam, kde potřebujeme. Jeho tvar a velikost měníme pomocí CTRL + T. Pokud chceme lesk zmírnit a nebo změnit druh jeho prolnutí stiskneme CTRL + SHIFT + F. V následujícím menu můžete experimentovat podle libosti. Řiďte se obrázky 22 a 23.




Obr. 22 a 23
22 – Postupná transformace a rozmisťování jednotlivých světel.
23 - Umístěné lesky nad úmyslně ztmavenou vrstvou Podklad.

37. Klikneme na vrstvu Podklad pravým tlačítkem a zadáme Vnitřní stín podle obrázku 24. Vypneme Vržený stín.


Obr. 24 - Vložení a nastavení efektu Vnitřní stín pro celou vrstvu Podklad.

38. Klikneme na symbol f ve vrstvě pravým tlačítkem a zadáme Vytvořit vrstvu. Nástrojem Guma smažeme nechtěné horní a spodní okraje. Pokud chceme ještě stínovat, můžeme v této vrstvě. Nazvěme ji Stíny.

39. Režim prolnutí vrstvy Leskle_svetlo změňte na Závoj nebo Překrýt nebo Tvrdé světlo. Záleží na vašem uvážení. Můžete stáhnout její krytí.

POZNÁMKA: Ve vrstvách Podklad, Leskle_svetlo a Stiny můžete dopracovávat detaily. Nakonec doporučuji Sloučit svázané a pohrát si s Obraz – Přizpůsobit - Vyvážení barev (Jas a kontrast). Zde můžete přidat trochu červené a žluté. Příklady na obrázku 24.


Obr. 24 - Experimenty s nastavením Jas a Kontrast a Přizpůsobení barev

40. Vrstvu Leskle_svetlo a Stiny svažte s vrstvou Podklad a pak dejte Vrstva – Sloučit Svázané.

41. Výsledek by mohl vypadat třeba takto:

nebo takto, kdy jsem celou výslednou vrstvu odbarvil (Obraz – Přizpůsobit - Odbarvit) a následně převedl do zelenkavého odstínu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: