Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Photoshop
Photoshop: královna plesu
ples
27. března 2003, 00.00 | V dnešním tutoriálu si ukážeme, jak lze i obyčejnou fotku, proměnit v obrázek ne nepodobný těm, které vídáme v časopisech. A protože končí plesová sezona, napadlo mě, upravit v tomto duchu i fotografii. Tutoriál je psán pro photoshop verze 7.
V dnešním tutoriálu si ukážeme, jak lze i obyčejnou fotku, proměnit v obrázek ne nepodobný těm, které vídáme v časopisech. A protože končí plesová sezona, napadlo mě, upravit v tomto duchu i fotografii. Tutoriál je psán pro photoshop verze 7.
K následným úpravám jsem použila starou fotku mé kamarádky. Jedná se o snímek pořízený na výletě, takže je v podstatě nenalíčená. Úmylsně je i s odkazem na větší obrázek, aby bylo možné dobře porovnat změny mezi originálem a výsledkem.
Použitím nástroje retušovací štetec a razítko odstraníme z pleti všechny nečistoty a chybičky, včetně neposlušných vlasů (obr. 2). Další věcí, jež je třeba opravit, je tvar obočí - jeho linii protáhneme a začátek zúžíme nástrojem razítko.
Protože vlasy mají místy (hlavně na týlu) nežádoucí nádech do fialové až modré, musíme jejich barvu upravit. Lasem vytvoříme hrubý výběr (obr. 3) a pomocí obraz/přizpůsobení/křivky přidáme do vlasů žlutou a červenou - přepneme se do kanálu modré - jedním bodem si uchytíme křivku v oblasti světel a v části stínů ji prohneme lehce dolů (viz obr. 4), podobně to uděláme i v červené, s tím rozdílem, že ve stínech prohneme křivku opačným směrem. Tuto akci aplikujeme na oblast vlasů 2x. Poněvadž vlasy nebyly vybrány přesně, nechtěné přesahy odstraníme štetcem historie, který umístíme v paletce historie o krok výše nad křivky (obr. 5).
V dalším kroku si zahrajeme na plastické chirurgy - zmenšíme a vyrovnáme nos. Můžeme použít buď razítko, nebo vhodně nastaveným prstem (malá stopa i přítlak) ve filtru zkapalnit. Já použila jejich kombinaci, záleží na vás který postup je vám bližsí. Původní i upravený nos můžeme srovnat na obrázku.
Tak základní úpravy máme hotové, můžeme se vrhnout do líčení. Tedy nejdříve ješte jedna drobná úprava - odretušujeme razítkem ošklivý stín těsně pod okem a koutek oka protáhneme do linky (viz obr. 7). Začneme zvýrazněním obočí a řas - použijeme nástroj ztmavení s rozsahem nastaveným na stíny, expozicí kolem 10% a menší neostrou stopu - ztmavované oblasti přejíždíme dokud nejsme spokojeni s odstínem. Je třeba upravit i panenku a duhovku. Panenku zvýrazníme opět nástrojem ztmavení. Aby vynikla duhovka, zesvětlíme bělmo, pro změnu použijeme nástroj zesvětlení s upraveným rozsahem na střední tóny. Nakonec duhovku zvýrazníme odleskem - uděláme tečku drobným štětcem bílou barvou v režimu normální s krytím 40% (viz obr. 7). Nyní můžeme nanést stíny. Vybereme si světle žlutou barvu a nanášíme ji neostrým štetcem s krytím 10% na spodní část víčka. Potom vybereme červenou barvu (všechny barvy jsou na obrázku), štětci změníme režim na ztmavit a vystínujeme vršek víčka, popřípadě tak ztmavíme některé příliš výrazné useky dolní části víčka. Štetcem také několikrát přejedeme spodní víčko. Stínování dokončíme zelenou barvou (stále máme režim ztmavit), kterou aplikujeme do lomu horního víčka a na spodní víčko.
Obrázek zaostříme - filtr/zostření/doostřit - míra 90%, poloměr 1, práh 0. Štetcem historie efekt vynulujeme - všude krom vlasů a oka. Na líčka naneseme světle červenou tvářenku - použijeme velký neostrý štětec - režim ztmavení, krytí 7% (obr. 8).
Plnějších rtů dosáhneme pomocí rtěnky s vysokým leskem. Tohoto efektu dosáhneme následně. Vybereme rty (klidně i s kouskem okolí) a zkopírujeme do nové vrstvy (viz obr. 9). Spodní vrstvu vypneme a gumou odmažeme většinu toho, co ke rtům nepatří, ponecháme jen drobný přesah (spodní vrtvu si zas klidně zapneme) a na vrstvu aplikujeme fitr/stylizace/zářící obrysy se šířkou okrajů 2 jasem 8 a vyhlazením 5. Teď už můžeme definitivně odmazat přesahy, či případné ostré hrany vzniklé použitím filtru (obr. 9). Pomocí obraz/přizpůsobení/odstín a sytost se zaškrtnutou volbou kolorovat rty obarvíme do malinové barvy. Vrstvu zduplikuje (hornější vypneme) a přepneme se do původní, přidáme masku vrstvy (vrtva/přidat masku vrstvy/odkrýt vše), přepneme se do masky, a zmírníme částečným odmazáním gumou (krytí kolem 40%) ostrý přechod mezi světlou konturou a stínem. Vrtvě nastavíme režim násobit (obr. 9). Přepneme se do zatím vypnuté vrchnější vrstvy a zvolíme pro ni režim závoj a krytí 25% (obr. 9).
Úpravu obličeje dokončíme přidáním takzvané mušky. Vybereme si menší ostrou stopu a v nové vrstvě jí uděláme tečku tmavě hnědé barvy. Mušku rozostříme filtr/rozostření/gausovské s poloměrem 0,3 a vrstvě přidáme styl vrstvy/vržený stín s nastavením krytí na 25%, vzdálenost 3, rozsah 0 a velikost 5.
Teď přejdeme do druhé fáze práce. Budeme tvořit doplňky a umisťovat tvář na pozadí. Nejdříve vytvoříme sponku - k tomu nám poslouží vhodná stopa, jíž obsahuje photoshop (obr. 11/1). Základ sponky je udělán dvěma klepnutími štětce výrazně červené barvy těsně vedle sebe (11/1). Dalším klepnutím - opět v nové vrstvě (stopu trochu zmenšíme, zvolíme tmavě červenou barvu) získáme další díl sponěčky (11/2). Stejným postupem tvoříme další části (11/3-5), jen musím říci, že vrstvám sytě červeným nastavujeme režim závoj (krom prvního základového). U tvorby hvězdičky si opět pomůžeme stopou (já ji mám hned vedle stopy, jež jsme používaly před chvílí), uděláme ji bílou barvou v nové vrstvě. Třpytivého dojmu dosáhneme obraz/styl vrstvy/úkos a reliéf s nastavením - vnitřní úkos, metoda hladká, velikost 3, změkčení 0, úhel 144°, výška 30 profil lesku prstenec dvojitý, u bílé barvy změníme režim na normální, krytí 100%, černou barvu nahradíme tmavě červenou a krytí také nastavíme na 100%. Aby hvězdička pěkně seděla přidáme jí i vržený stín - krytí 100%, vzdálenost 2, rozsah 0, velikost 7 (11/6). Vnitřní hvězdičku vytvoříme následně. Vybereme kouzelnou hůlkou vnitřek "duté" hvězdy, zvolíme novou vrstvu a výběr vyplníme jasně červenou barvou. Pak stačí opět pouze správně nastavit ve stylu vrstvy úkos a reliéf - počátek nastavení je stejný jako u vnější hvězdy, změny začínají u velikosti - 45, úhel 144, výška 34, profil lesku zůstává, mění už jen režim bílé barvy na závoj a krytí na 75%. Teď doděláme sponku samotnou. Nakreslíme pomocí pera linku, vytvoříme si novou vrstvu, přepneme se do nástroje štetec, vybereme ostrou stopu o průměru 3 body a v paletce cesty zvolíme vytáhnout cestu. Sponce samozřejmě také přidáme stín - krytí 50%, vzdálenost 3,velikost 2.
Dalším doplňkem je naušnice. K její výrobě máme vše hotové. Zduplikujeme tedy vrstvu vnější i vnitřní hvězdy (u vnější vrtvy odstraníme vržený stín) a vrstvy sloučíme. Hvězdičku přesuneme dolů pod vlasy. Zduplikujeme i vrstvu pérka sponky a také jí vypneme stín. Také pérko přesuneme dolů a transformací jej otočíme, aby šlo pěkně svisle dolů (část zasahující do vlasů odmažeme). Hvězdu umístíme, aby visela na konci řetízku (pérka), vrstvu zduplikujeme hvězdičku zmenšíme a posuneme ji těsně nad tu větší. Všechny tři vrstvy sloučíme, a té výsledné přidáme vržený stín - krytí 22%, vzdálenost 16, rozsah 0 a velikost 13 (obr. 12).
Teď máme hotovou tvář a doplňky (obr. 13), zbývá vytvořit vhodné pozadí. Pod vrstvu s obličejem umístíme novou vrstvu, kterou vyplníme tmavší červenou barvou. Přepneme se do vrstvy s obličejem a v nabídce obraz zvolíme přidat masku vrstvy/odkrýt vše a odmažeme celé nežádoucí pozadí (obr. 14).
Protože pozadí bude laděné do červena, uděláme ještě poslední úpravu na vlasech, pomocí filtr/vykreslení/světelné efekty (nastavení viz obr. 15) vytvoříme na vlasech "odlesk červeného světla", protože filtr ovlivní nejen vlasy, ale i ostatní partie, použijeme na ně štětec historie. Aby vršek hlavy přecházel plynuleji do pozadí (zatím působí nepřirozeně ostře), odmažeme v masce částečně vršek hlavy gumou s krytím 30% (obr. 16).
Nyní zpracujeme vrstvu s červenou výplní - upravíme ji tak, aby budila dojem, že z místa někde nad jejím levým horním rohem svítí velký reflektor. Dosáhneme toho opět světelným efektem s nastavením světla bodové (tvar a umístění viz pravý horní roh obr. 17), intenzita 40, ohnisko 100, odraz 100, materiál 100, expozice 100, okolí 7 a barvu zvolíme u obou čtverečků bílou (obr. 17). Poněvadž jedno světlo by působilo poněkud sterilně, dokreslíme ještě další drobnější. Začneme malými, budeme potřebovat nástroj stětec (s menší stopou), jež nastavíme následně - krytí 100%, hustotu pouze 23% a dále v paletce stopy zvolíme položku rozptyl (ostatní necháme vypnuté) a zaškrtneme volbu obě osy, rozptyl 1000%, řízení vypnuto, počet 1, kolísání počtu 100%, řízení vypnuto. Touto kropenatou stopou několikrát črtneme v nové vrstvě bílou barvou středovou částí obrázku a poté je slabě rozostříme gausovským rozostřením s poloměrem 1 (obr. 18 - ostatní vrstvy jsou kvůli větší názornosti vypnuty). Větší světla tvoříme obdobně s tím rozdílem, že volíme větší stopu (obr. 18) a nakonec u červených světel změníme barvu na sytě červenou (obr. 18).
A je hotovo. Teď už stačí jen zapnout všechny vrstvy:-).
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024