Photoshop: doostřujeme skenované fotografie - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Photoshop

Photoshop: doostřujeme skenované fotografie

Luci Photoshop

22. října 2001, 00.00 | Skener je dnes už tak levná a dostupná periférie, že ji má doma každý počítačový fanda. Většinou však nejde o extrémně dokonalá zařízení, a tak se občas stane nemilá věc. Obraz je poněkud rozmazaný. Řešení může být snadné: chytré zaostření.

Skener je dnes už tak levná a dostupná periférie, že ji má doma každý počítačový fanda. Většinou však nejde o extrémně dokonalá zařízení, a tak se občas :-)) stane nemilá věc: sken je poněkud rozmazaný. Chyba může být celkem kdekoliv: rozmazaná předloha, příliš lesklý fotomateriál, nedostatečná citlivost elekroniky, nevhodné nastavení, prostě cekoliv. Řešení může být snadné: chytré zaostření.

Předem upozorňuji, nečekejte nemožné. Ani photoshop neumí doplnit informaci tam, kde prostě není. Pokud ve skenu hrana chybí, nedá se nic dělat, naopak, pokud tam je, dají se dělat téměr zázraky.

Nechci tu zbytečně probírat teorii filtrů, která je opisovaná dokola v každé knížce o photoshopu, nicméně mohli bychom si ukázat, jaký je mezi nimi rozdíl, že je mnohdy lepší nastavit menší krok a filtr opakovat několikrát. Často je lepší ostřit originál než komprimovaný obrázek, je lepší velký obrázek nejprve zmenšit, provést ostření a pak případně dokončit zmenšní atd... Rad je spousta, i když ne vždy platí obecně. Možná by bylo zajímavé, když by v diskusi pod článkem každý napsal pár svých tipů :-).

Dost už teorie, spustíme si photoshop a ukážeme si problém na příkladu. Vhodný je třeba následující obrázek.

Čistě ze cvičných důvodů si ukážeme působení všech filtrů postupně. Máme jen jediný problém :-( obrázky do tutoriálu jsou dost komprimované, a tak se mnohdy efekt ztratí nebo je jen málo patrný. Pro názornost jsem tedy náhledy rozpůlila - na první polovinu je fitr aplikován jednou, na druhou dva až tři krát - aby bylo lépe vidět extrémní ostření.

První efekt je Sharpen (Filter / Sharpen / Sharpen). Na něm asi není co popisovat, prostě středně výkonný efekt zaostření po celé ploše. Jeho výsledek neovlivníme. Na první polovině je aplikování jednou a na té druhé třikrát. Jak vidíte, jsou zde patrné algorytmické obrazce, které jsou způsobeny jpeg kompresí. Při přespříliš razantním působením tohoto fitru dospějete k nepoužitelnému obrázku.

Dalším ostřícím filtrem je Sharpen Edges(Filter / Sharpen / Sharpen Edges). Filtr vyhledávává hrany a body barevně blízké nechá nedotčené. Nezaotřuje tedy jen mechanickým zvyšováním kontrastu mezi okolními pixely jako předchozí filtr. Opět první polovina obrázku je ostřena jednou a druhá asi 3x.

Ještě se ptáte, proč jsem vědomě přeostřovala? Mrkněte se na první poloviny náhledů a srovnejte je.

Třetím filtrem je Sharpen More (Filter / Sharpen / Sharpen More). Tento filtr lze přirovnat k několikanásobnému filtru Sharpen. Všechny tyto tři filtry mají společné to, že jejich účinek téměř neovlivníte. Píšu téměř zcela záměrně, protože to lze obejít působením masky :-).

Konečně jsme se dostali k inteligentnímu filtru Unsharp mask (Filter / Sharpen / Unsharp Mask). Účinek tohoto filtru konečně můžeme mít pod kontrolou díky dialogovému okénku, kde můžeme nastavovat ostřící parametry v plynulém rozmezí. Vlastně by stačil ve Photoshopu jen tento filtr, protože pomocí Unsharp Mask můžeme simulovat výsledky jakéhokoliv z předchozích filtrů. Opět v náhledu je použito ostření jednou a na druhé části několikrát.

Jak vidíte, každý filtr má něco do sebe, je tedy na nás, jak jejich účinek vhodně využijeme.

Pokud nejste znaveni teorií, můžeme si ukázat alespoň jeden obvyklý způsob ostření obrázků.

Opět si načteme původní obrázek. Rozhodneme se ho zaostřit tak, aby se zvýraznily obrysy a zároveň potlačil šum fotografie či již zmíněné komprimační obrazce. K tomuto účelu nám využijeme masky.

V prvním kroku vytvoříme nový kanál, do kterého zkopírujeme náš obrázek.

Pomocí filtru Glowing Edges (Filter / Stylize / Glowing Edges) zvýrazníme obrysy.

Aby zostřovací selekce nebyla tak tvrdá a docílili jsme reálnějšího efektu, maličko obrysy rozostříme. Nebo naopak můžeme doumazat či dovyznačit chtěné / nechtěné detaily a objekty. Fantazii se meze nekladou :-).

Vytvoříme selekci a přepneme se zpět do paletky Layers.

Na tuto selekci pak necháme působit filtr Unsharp Mask. Parametry si upravíme dle potřeby. Znovu připomínám, že lepšího výsledku docílíme jemnějším nastavením a postupným opakovním filtru.

Nyní zrušíme selekci a podíváme se na zaostřenou fotku. Nezapomeňte, že v rozumné míře můžete využít také lokálního zaostření v panelu nástrojů.

Nenároční a pohodlní začátečníci si zde mohou stáhnout Akci na automatické zaostřování obrázků. Stačí ji nahrát do příslušného adresáře Presets / Photoshop Actions, následně načíst...

...a spustit :-)

Ti otrlejší mohou začít experimentovat s maskami a následným nastavováním vhodných ostřících parametrů a vytvářet tak zajímavé efekty :-).

Doufám, že jsem vás dnes moc neotrávila teorií, snad vám to příště vynahradím :-) i když ještě nemám téma. Pomůžete? Fajn, už se těším.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: