Photoshop a makro efekt s fotkou - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop a makro efekt s fotkou

Photoshop cmelda

3. září 2001, 00.00 | Pokud se vám líbí efektní rozostřené fotky s ostrým detailem, ale máte tu smůlu, že váš foťák takovéto fotky neumí, nemusíte hned věšet hlavu nebo se spoléhat na internetové zdroje. Máme přeci photoshop.

V dnešním tutorialu se dozvíte, jak vylepšit některé z vašich prázdninových fotek. Tentokráte se zaměříme na makrofotografie vytvořené prakticky "z ničeho" (pokud nepočítáme photoshop a výbornou funkci extract image).

Pro první pokusy si vyberte fotky s libovolným výrazným objektem. Nejčastějším to bývají květy, fotky motýlů či jiného hmyzu nebo detaily z interiéru, kdy je potřeba rozostřit nežádoucí pozadí.

A jako vždy si ukážeme dnešní výsledek.

Spusťme photoshop a otevřeme požadované foto. Background vrstvu zduplikujeme a spustíme Extract Image (Image / Extract). Otevře se vám poměrně velké dialogové okno.

V levé části je sada standardních nástrojů podobných těm klasickým photoshopím (štětec, kyblíček, guma, pipetka, lupa a packa na posunování). V pravé části máte možnost nastavovat jejich parametry. Velikost štětce, jeho barva, pokud vám defaultní zelená nevyhovuje, dále pak barva výplně, ostrost/ rozostření ořezu a barvu pozadí.

Štětcem si tedy obtáhneme obrys. Kde je hrana kontrastní nebo objekt má zcela jinou barvu než okolí, postačí větší štetec, ani si nemusíme  tak vyhrávat s detaily. Pokud pozadí splývá s objektem nebo nejsou moc patrné detaily, zvolíme menší štětec, nejlépe ještě vyzoomujeme danou část (funguje zde také ctrl +/-).

Nakonec označenou oblast vyplníme kyblíčkem a ořez si  zkontrolujeme pomocí preview. Pokud je vše jak chceme, odklikneme OK.

Někdy se stává, že je třeba ořez maličko poupravit - to zvládneme za pomoci gumy, masky či cesty.
Teď už nám zbývá jen vhodně rozostřit pozadí tak, aby se nám nerozmazaly pracně získané okrajové detaily ořezu. Zduplikujeme tedy pozadí a načteme do něj selekci z ořezaného objektu a vytvoříme inverzní selekci.

Tuto oblast rozostříme nejprve pomocí chytrého filtru Smart Blur (Filter / Blur / Smart Blur). Ten funguje tak, že v obrázku vyhledá hrany, které zůstanou ostré a naopak ostatní plochy rozostří.

Zajímavého efektu docílíme kombinováním fitru Smart Blur a Gaussian blur a to nejlépe ve spojení s prolnutou elipsou a s postupně se měnící velikostí s opakováním fitrů.

A nebo můžete tento efekt ještě umocnit interakcí vrstev.

Doufám, že jsem to moc nezamotala. Jako test si můžete zkusit podobně upravit  další fotku a umocnit makroefekt pomocí rozostřeného pozadí.

 

Doufám, že to dnes nebylo pro nikoho složité. Snažila jsem se o maximálně přímočarý postup bez kliček a odboček. Prostě oddechovka tesně před začátkem školního roku, kdy má většina z vás v hlavě něco docela jiného. Opět se "uvidíme", tentokrát už ve středu, při recenzi knížky "Tipy, triky a efekty v Adobe Photoshopu".

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: