Photoshop: 3D záliv - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop: 3D záliv

Photoshop tutoriál 3D záliv

22. června 2001, 00.00 | V tomto tutoriálu si ukážeme, že je Photoshop skutečně standardem pro tvorbu a úpravu grafiky. Složitější kompozici zjistíme, že i on si skvěle poradí s trojrozměrnou perspektivou.

V tomto tutoriálu si ukážeme, že je Photoshop skutečně standardem pro tvorbu a úpravu grafiky. Složitější kompozicí zjistíme, že i on si skvěle poradí s trojrozměrnou perspektivou.

Otevřeme si dokument o rozměru cca 400x300 pixelů. V nové vrstvě si pomocí cest vyznačíme nejprve jednu část obrazu - třeba budoucí skály vlevo. Uzavřeme a v paletce cest přetvoříme na výběr - Make Selection. Cestu odznačíme a selekci vyplníme požadovanou barvou. Následně si stejným postupem ve vrstvě druhé vykreslíme zbývající pravou stranu.

Ve vrstvě nad skalami opět cestami naznačíme obrys vody. Dbejme na to, aby voda v konečné fázi skály zčásti překrývala tak, jak je tomu ve skutečnosti.

Následující etapa je asi tou nejdůležitější a nejpracnější v celém našem tutoriálu. V podstatě se skládají ze tří jednotlivých částí.

V první z nich si pomocí polygonálního lasa vyznačíme ostré hrany a přechody kamene. Ty pak jako uzavřené selekce stínujeme buď měkkým, nebo ostrým brushem s různou intenzitou přítlaku. Používáme jak nástroj pro ztmavení, tak i pro zesvětlení.
Druhou částí a variantou té první je stínování bez výběru - od ruky. Aplikujeme na velké plochy a k dokončovacím efektům.
Ve třetí fázi pak obdarujeme skály texturou pomocí přidaného šumu - Add Noise, s nastavením míry na 5, Gaussovský, Monochromatický.

Dále se pustíme do úpravy vodní hladiny. Budeme potřebovat vrstvy dvě, takže si ji hned zkopírujeme. Svrchní lehce vystínujeme - především při úpatí skal - a použijeme filtr Distort - Glass s volbou Frosted a mírou roztroušení tak 4-5 (každý vyzkouší sám, co mu nejvíce vyhovuje - zde oceníme nenahraditelnou funkci History).

U okraje se nám díky efektu objeví bílá místa, která musíme odmazat (v případě, že máme jako default pozadí bílou - pokud však zvolíme barvu pozadí stejnou s popředím, měli bychom se této deformaci vyhnout). Poté přidáme šum. Pokud jsme přeci jen něco odmazávali, dostínujeme podle potřeby kopii vrstvy o úroveň níže, abychom zaplnili prázdná místa, přidáme opět stejný šum a obě vrstvy sloučíme. Aby se nám hladina pěkně leskla, aplikujeme Plastic Wrap s vysokými detaily, intenzitou světla, ale nízkou mírou vyhlazení. Dosáhneme tím toho, že budou vlnky ostré a výrazné.

Protože úplně nakonec vytvoříme zataženou oblohu se zakrytým sluncem, chyběl by nám zde světelný efekt odlesku. Proto zvolíme z menu Filter - Render - Lighting Effects, ponecháme Default nastavení a upravíme jen tvar kužele na Spotlight a pak ručně nasimulujeme odlesk (budeme si muset pohrát, ale pro zkušenější z vás to jistě bude hračka). Stáhneme ještě Intenzitu a Ambienci (svělost okolí).

Zamračená obloha je už pouze třešničkou na vrcholu dortu. Vybarvíme dosud bílé pozadí cílovou barvou. Oblaka vykreslíme přes Render - Clouds (jelikož zde není žádná volba, zkoušíme tak dlouho, až se nám zalíbí). V závěru opět přes Lighting Effects zobrazíme slunce. Zvolíme proto typ Omni - musíme však stejně tak snížit Ambience do rozmezí Negative, abychom silným světlem obrázek nepřesvítili.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: