Oživujeme fotografie o světlo procházející skrz okna - II. díl - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Photoshop

Oživujeme fotografie o světlo procházející skrz okna - II. díl

12. prosince 2002, 00.00 | V minulém díle článku jsme si podrobně vysvětlili, jak vytvořit vektorové objekty oken. Dnes si konečně povíme, jak takový vektorový objekt vložit do fotografie. V tutorialu si procvičíte nástroje: Burn Tool, Dodge Tool a Sponge Tool a funkce jako je Distort a Quick Mask.

V minulém díle článku jsme si podrobně vysvětlili, jak vytvořit vektorové objekty oken. Dnes si konečně povíme, jak takový vektorový objekt vložit do fotografie. V tutorialu si procvičíte nástroje: Burn Tool, Dodge Tool a Sponge Tool a funkce jako je Distort a Quick Mask.

Download

Pokud nemáte chuť vytvářet vlastní okna, připravili jsme pro vás více jak 35 přednastavených oken (viz obr. níže), které si můžete stáhnout zde.

Vložení knihovny vektorových objektů do Photoshopu

Pokud se rozhodnete použít soubor MO_Lights.csh obsahující předvytvořené vektorové objekty, je třeba jej po stažení vložit do adresáře ve Photoshopu ( .../Presets/Custom Shapes/), kde jsou i ostatní soubory s příponou *.csh. Pak spustíte Photoshop, zvolíte si nástroj Custom Shape Tool (U), kliknete na roletkové menu Shape: - rozbalí se menu s náhledy na knihovnu objektů. Po kliknutí na šipku v pravém horním rohu se rozbalí další roletkové menu. Po volbě funkce Load Shapes... naskočí automaticky adresář s Custom Shapes, ve kterém vyberte soubor MO_Lights.csh. Nyní byste měli mít ve vybírce Shapes objekty, které vidíte na obrázku níže.

Co vás čeká příště

V příštím a zároveň posledním díle si ukážeme, jak vložit do fotograie světlo procházející skrz okna - dnes si vytvoříme iluzi světla procházející žaluzií.

Vkládáme žaluzii

Vkládání světla, které prochází skrz žaluzie se trochu liší od světla procházejícího skrz okna, ale to si povíme až příště.

Originální obrázek, na kterém si předvedeme průběh aplikace vektorového objektu:

A nyní k samotnému postupu: barvu popředí nastavíme na B5A9A9. Zvolíme si nástroj Custom Shape Tool(U) a vybereme z nabídky Shape: objekt "38" a vložíme jej do dokumentu (se stisklým levým tlačítkem a Shiftem si žaluzii natáhneme do potřebné velikosti (viz. obr.). Objekt by měl mít barvu popředí.

Nyní použijeme nástroj Move Tool (V) a vybereme položku Distort (Edit/Transform/Distort...). Kolem objektu se objeví ohrádka s transformačními body. My klikneme na bod, který je vyznačený červeně a táhneme se stisklým levým tlačítkem myši směrem doprava dolů. Až se alespoň trochu podobá poloha žaluzií těm na obrázku, pustíme levé tlačítko myši.

Nyní si vrstvu zrasterizujeme (Layer/Rasterize/Layer). Ve vrstvách nastavíme Mode: Screen a Opacitu na 65 %. Pak třikrát pustíme filtr Gaussian Blur (Filter/Blur/Gaussian Blur...) s nastavením: Radius - 0,4 Px.

V následujícím postupu budeme používat tónovací štětce Burn Tool, Dodge Tool a Sponge tool umožňující do obrazu přidávat světlo (Dodge Tool) nebo stíny (Burn Tool). V našem postupu pracujeme s následujícím nastavením hrotů jednotlivých štětců:

Nejprve odstraníme nepotřebná světla nástrojem Burn Tool (O). U žaluzií odstraňujeme trochu jiné části než u oken. U žaluzií většinou prochází méně světla skrz spodní část (viz. obr). Vlevo dole jsem úmyslně nic neopravoval, protože v pozdějších krocích tuto část odstraníme (zamaskujem).

Nyní přidáme nástrojem Dodge Tool (O) světla na místa, kam dopadá nejvíce světla, v našem případě je to pravý horní roh.

 

Ještě můžeme odstranit (ztmavit) místo Burn Toolem (O), kudy nemohlo světlo projít např. skrz květinu.

A už se blížíme k závěru. Přepneme se do režimu Quick Mask (Q) a překreslíme nástrojem Brush Tool(B) místa, které jsou nepotřebná (viz. obr. - červené plochy). Je úplně jedno jakou barvu štětce zvolíme.

Poté se pouze přepneme zpět z Quick Mask Modu horkou klávesou Q. Pokud jste vybrali stejná místa, která jsem vybral já, měl by se vám objevit podobný výběr.

Klepneme kurzorem na tlačítko Add a Mask (je zakroužkované červeně). Hned po kliknutí na příslušné tlačítko se vám vytvoří maska pro vrstvu se žaluziemi (pokud jste ji měli aktivní).

Vrstvy sloučíme (Ctrl+Shift+E), abychom mohli dokončit vytvoření světla. Vezmeme si nástroj Sponge Toolem (O), sloužící pro změnu saturace obrazu, a nastavíme jej podle obrázku. Pokud máte nástroj nastavený, můžete přidat v oblasti světla vrženého přes žaluzie trochu kontrastu, ale není to nutné.

Pokud jste postupovali podle článku, měla by vám vzniknout podobná fotografie. Pokud budete pracovat opravdu přesně a bezchybně, můžete dosáhnout ještě lepších výsledků než my (kontura světla nebude např. tak kostrbatá).

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: