Oživujeme fotografie o světlo procházející skrz okna - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Oživujeme fotografie o světlo procházející skrz okna

10. prosince 2002, 00.00 | Dnes se budeme zabývat základními funkcemi, které při troše šikovnosti a trpělivosti dokáží v Photoshopu alespoň částečně nahradit zásuvný modul Light, který slouží k úpravě fotografie o různé světelné efekty. V prvním díle si procvičíme vytváření vektorových objektů, jejich úpravu a ukládání. Součástí článku je soubor obsahující 35 různých typů oken.

{Jednoduché okno}

Cílem tutoriálu bude ukázkat postup, jak vytvořit základními funkcemi Adobe Photoshopu zdání světla procházející na fotografii skrz okna. Konkrétně si příště vytvoříme následující kompozice:

V dnešním díle si však nejprve procvičíme postup, pomocí kterého budete schopni sami tvořit vlastní typy oken (např. kulatá, oválná atd.)- postup se zaměřujeme na úplné začátečníky, kteří by i bez důkladných znalostí programu měli dosáhnout slušných výsledků.

Začneme tvorbou okna klasického tvaru:

Vytvoříme si nový vektorový objekt. Použijeme nástroj Rectangle Tool (U). Pro lepší orientaci a pořádek v dalších krocích nastavíme čtyřhranu velikost 25 x 50 px (viz. obr.).

Pokud jste v předchozím kroku zadali Fixed Size, stačí pouze kliknout na místo, kde chcete obdélník o velikosti 25 x 50 px vytvořit.

Obdélník označíme nástrojem Path Selection Tool (A) a vykopírujeme jej do schránky (Ctrl+C).

Klávesami Ctrl+V vložíme obdélník do dokumentu. Nástrojem Path Selection Tool (A) označíme obdélník a opakovaným stiskem (3x) kláves Shift+šipka doleva nebo doprava posouváme obdélník po deseti pixelech, celkem jej tedy posuneme o 30 px.

Nyní oba dva obdélníky označíme (opět nástrojem Path Selection Tool (A)) a zkopírujeme do schránky (Ctrl+C). Vložíme je (Ctrl+V) do dokumentu a opět pomocí nástroje Path Slection Tool (A) posuneme, nyní směrem nahoru (4x rychlým posunem (Shift+šipka dopredu) a 5x normálním (šipka dopredu)).

Vytvoříme si elipsu do nové vrstvy o šířce 55 px (25 + 5 + 25 px = obdélník + mezera + obdélník) a výšce 100 px (50 + 50 px = obdélník + obdélník).

Abychom mohli elipsu zarovnat na obdélníky, musíme označit vrstvu s obdélníky a pak ji svázat kliknutím do políčka, které je umístěno vedle ikony oka (viz. obr.).

 

Poté, co máme vrstvy svázané, vezmeme nástroj Move Tool (V) a zarovnáme elipsu pomocí voleb Align Bottom Edges a Align Horizontal Centers (viz. obr.).

Abychom mohli uložit celé okno, musíme mít všechny objekty v jediné vrstvě, proto označíme nástrojem Path Selection Tool (A) elipsu a vyjmeme ji (Ctrl+X) - vyskočí nám paletka Delete Vector Mask a my zaškrtneme hned první variantu, kterou následně potvrdíme. Pak už jen stačí elipsu vložit (Ctrl+V) do vrstvy se čtverci.

Elipsu označíme nástrojem Path Selection Tool (A) a posuneme ji směrem nahoru o 60 px (6x Shift + šipka dopředu).

Pomalu, ale jistě jsme se dostali k závěru výroby okna. Nyní musíme dotvořit už jen rám okna. Vykrojíme jej nástrojem Line Tool (U). Nastavení nástroje: weight na 5 px a vpravo na hlavním panelu vymáčkneme tlačítko Subtract from Shape Area (-) (Vrstva s obdélníky musí být aktivní). Máme-li nástroj Line Tool nastavený, vytvoříme se stisknutým Shiftem svislou a vertikální linku. Linky stačí od oka zarovnat na obdélníky nástrojem Path Selection Tool (A).

Ukládání

Ukládání vlastních vektorových objektů je velice jednoduché - Edit/Define Custom Shape... . Jakmile stisknete Define Custom Shape ..., vyběhne nám dialogové okno Shape Name (viz. obr), ve kterém zadáme pouze jméno objektu. Pokud není tlačítko Define Custom Shape aktivní, nemáte vrstvu vybranou. Pokud se vám v náhledníčku nalevo objeví jen část okna, nemáte vektorové objekty v jedné vrstvě (viz. výše)

[-more-]{Složitejší okno}

Složitější okno

Na prvním příkladu jsme si ukázali téměř úplně všechny funkce, které se vám budou hodit při výrobě dalších oken. Na druhém příkladu si ukážeme zbylé funkce, které se vám při výrobě vektorových oken mohou hodit.

Vytvoříme si nový objekt pomocí nástroje Shape Tool (U). Aby jste mohli v dalších krocích bezproblémově pokračovat podle tohoto návodu, zvolte Fixed Size 50px x 50px (viz. první příklad).

Zvolíme Move Tool (V). Vybereme položku Edit/Free Transform...(Ctrl +T). Zobrazí se tabulka pro volnou tranformaci objektu, kterou vidíme částečně na obrázku; do políčka s úhly zadáme hodnotu 45°.

Pokud nemáte aktivní Move Tool(V), tak nástroj aktivujte a opět vyberte položku Edit/Free Transform...(Ctrl + T) a nastavte položku weight na 75%.

Nyní si vezmeme Path Selection Tool(A) a kosodélník si označíme (klikneme na něj kurzorem). Máme-li objekt vybraný, vykopírujeme si jej (Ctrl + C)

Vykopírovaný kosodélník posuneme nástrojem Path Selection Tool (A) (rychlý posun - Shift + šipka doleva, celkem opakujeme tuto kombinaci 8x = 80 px)

Vykopírujeme nástrojem Path Selection Tool (A) kosodélník ohraničený červenou linkou a posuneme jej podobným způsobem jako v předchozím kroku, s tím rozdílem, že místo klávesové zkratky Shift + šipka doleva, použijeme zkratku Shift + šipka dozadu)

Opět si označíme nástrojem Path Selection Tool (A) červeně vyznačený kosodélník a posuneme jej o hodnoty, které jsou uvedeny v obrázku. Horké klávesy: Shift + šipka doprava - posune objekt o 10 px doprava, Shift + šipka dopředu - posune objekt o 10 px nahoru, Shift + šipka doleva - posune objekt o 10 px doleva, Shift + šipka dozadu - posune objekt o 10 px dolů. - Path selection Tool musí být aktivní a musí být vybrán nějaký objekt (v našem případě červeně označený kosodélník). Pokud budeme chtít posunout objekt pouze o 1px, vynecháme klávesu Shift.

Opět posuneme červeně vyznačený objekt Path Selection Toolem(A) o 80 px(viz. obr.).

Nyní posuneme červeně vyznačený objekt o 60 pixelů doleva (viz. obr.).

Nástrojem Direct Selection Tool (A) označíme bod, který jsem v obrázku zakroužkoval červeně a klávesou Delete jej vymažeme.

Opět si vezmeme Direction Selection tool(A) a smažeme klávesou Delete bod v červeném kroužku.

Vybereme si nástrojem Path Selection Tool (A) jeden červeně vytažený trojúhelník a pak druhý červeně orámovaný trojúhelník se stisklou klávesou Shift. Když je máme oba dva vybrané, převrátíme obrázek horizontálně (Edit/Transform/Flip Horizontal) a posuneme o 84 pixelů.

Nyní vybereme se stisklou klávesou Shift všechny červeně označené trojúhelníky, otočíme horizontálně (Edit/Transform/Flip Horizontal) a posuneme je o 64px doprava.

Ukládání

Stejně jako v minulém příkladu musíme objekt uložit - vybereme vrstvu Path Selection Tool a zvolíme položku Edit/Define Custom Shape... Jakmile stiskneme Define Custom Shape ..., vyběhne vám okénko Shape Name (viz. obr), ve kterém zadáme pouze jméno objektu. Pokud není tlačítko Define Custom Shape aktivní, nemáte vrstvu vybranou. Pokud se vám v náhledníčku nalevo objeví jen část objektu, nemáte vektorové objekty v jedné vrstvě .

Závěr

V dnešním tutoriálu jsme si podrobně ukázali způsob, jak si vytvořit vlastní vektorové objekty, které příště aplikujeme na fotografie. Tvarů může být samozřejmě nekonečně mnoho, nicméně jako bonus jsme pro vás připravili soubor 35 přednastavených oken, který si můžete stáhnout zde.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

Nabídka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: