Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Photoshop
Ohnivě-duhová koule
26. dubna 2000, 00.00 | Dnes si ukážeme, jak lze některé základní funkce Photoshopu za pomoci pluginu KPT využít k tvorbě zajímavě působícího obrázku. Konkrétně je to ohnivě-duhová koule.
Dnes vám popíšu, jak se dá poměrně jednoduše udělat takováto efektní ohnivě-duhová koule:
Potom dáme do nového obrázku (nesmí být pouze transparentní) Render -> Texture fill (Vykreslení -> Texturová výplň) (vzorek musí být samozřejmě uložený, aby ho mohl Photoshop takto načíst). A nyní se dostáváme k tomu, o čem jsem už před chvílí mluvila, totiž ke zvětšení obrázku. Je to třeba, protože tento akt je podstatou následující finty: Pod Image -> Image Size (Obraz -> Velikost obrazu) se vám objeví okénko, kam zadáváte nejen budoucí velikost obrázku, ale také způsob, jakým se vypočítá. Je to kolonka Resample Image (Převzorkovat obraz) (úplně dole na panelu změny velikosti). Defaultně je většinou nastaveno "Bicubic" (Bikubicky), což zajistí, že obrázek se bude co nejvíce podobat původnímu (užívá interpolaci, tj. vypočítává průměry barev, aby byl obrázek co nejvěrnější). My však uděláme něco jiného: Nastavíme "Nearest Neighbor" (Nejbližší soused), což nám zajistí, že obraz bude vzhledem k použití jen černé a bílé barvy (bez odstínů šedi jako při Bicubic) trochu modifikovaný. Je ještě jedna možnost, jak dosáhnout téhož efektu: Zvětšíme obrázek s nastavením Bicubic, ale potom ho doupravíme pomocí funkce Threshold (Image -> Adjust -> Threshold; Obraz -> Přizpůsobit -> Práh).
Aby bylo jasné, co provádí nastavení Bicubic a co Nearest Neighbor, předkládám následující dva obrázky, které byly z velikosti 2x5 pixelů zvětšeny na 100x40 pixelů. První byl zvětšen s nastavením bikubickým, druhý s nastavením nejbližšího souseda. Rozdíl je patrný ;).
A je hotovo. Ovšem ještě to pozadí, že? Textura vyrenderovaná filtrem Texture Explorer z pluginu KPT a posléze modifikovaná filtrem Lightning Effects (Filter -> Render -> Lightning Effects; Filtr -> Vykreslení -> Světelné efekty), osvětlení Omni (Rozptýlené) na jednu barevnou složku obrázku (nastavujete dole u "Texture channel" (Kanál s texturou)). To vytvoří onen pěkný plastický efekt na pozadí. Textura byla rozkopírována do dalšího layeru, potom použit Filter -> Sketch -> Plaster (Filtr -> Skica -> Sádra), vybrány jen postranní úlomky. Na ně byla aplikována funkce Drop Shadow (efekt layeru). Toto vše dohromady vytvořilo velmi zajímavě působící obrázek. Je na vás, abyste si zkusili, jaké další možnosti (a že jich není málo) uvedený postup skrývá.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024