Maska vrstvy a tvorba koláže ve Photoshopu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Maska vrstvy a tvorba koláže ve Photoshopu

16. září 1999, 00.00 | Maskování a techniky s ním spojené lze využít mnoha způsoby, například i pro tvorbu koláží. Vyzkoušejte si aplikaci masky ve spojení s efekty vrstev.

Maskování a techniky s ním spojené lze využít mnoha způsoby, například i pro tvorbu koláží. Vyzkoušejte si aplikaci masky ve spojení s efekty vrstev.

Montáž s využitím masky vrstvy

Následující příklad je opět připraven v US verzi Photoshopu a navíc na Apple. Příslušné volby ale jistě snadno rozšifrujete i v českých verzích programu. Ukážeme jednoduchý a rychlý postup, jak vytvořit působivou koláž. Zároveň si přiblížíme práci s maskou a uloženou selekcí. Pro montáž jsme použili obrázky dodávané s programem Photoshop.

1. Nejprve vytvoříme nový dokument v zamýšlené konečné velikosti a rozlišení. Nástrojem pro selekci vyznačíme budoucí rám, selekci invertujeme. Pro pozdější užití si ji můžeme uložit, ale dnes to není nutné.

2. Otevřeme obrázek, jenž bude tvořit pomyslný rám. Obvyklým způsobem (Označit vše , kopírovat) sejmeme celý obrázek do schránky. Obrázek můžeme zavřít.

3. Do původního obrázku vložíme obsah schránky, ale pozor - použijeme položku Paste in (Vložit do). Pokud je vše správně, vytvoří se nová vrstva s maskou.

4. I dále pracujeme s novou vrstvou a volíme filtr Add Noise (Přidat šum) s parametry Gaussian, Monochromatic, Amount 50. Drobné šrafy vytvoříme filtrem Brush Strokes ->Crosshatch s parametry Stroke Length=9, Sharpness=4 a Strength=1. Pod položkou Vrstvy v menu nalezneme položku efekty a v ní zase efekt Bewel a emboss. S nastavením podle obrázku vytvoříme zdání prostorového efektu na hranách.

5. Další je na řadě poodkrytí části duny, to provedeme tak, že se nejprve přepneme do masky kliknutím na její ikonku v paletě vrstev. V paletě barev zvolíme bílou a neostrým štětcem (brush velikosti cca 100 pixelů) lehce v obrázku "umažeme" část masky.

6. Nyní máme vše připraveno pro vložení květin. V cílovém obrázku si vyvoláme novou vrstvu. Otevřeme obrázek (opět ze standardní sady příkladů Photoshop, po otevření je v tomto případě dobré vyhodit vrstvu s efektem). V našem případě aplikujeme na obrázek filtr Dry Brush s parametry po řadě 1,9,1.

Přenesení motivu z obrázku květin provedeme nástrojem Rubber Stamp (Razítko). Zkontrolujeme zda je aktivní cílový obrázek, nastavíme velikost brushe kolem 100 pixelů a potom se stisknutou klávesou ALT klepneme přibližně doprostřed růží. Do cílového obrázku poté "přeneseme" jedním nebo více tahy požadovanou část květin. Závěrečného efektu prolnutí vrstev docílíme přepnutím volby v paletě vrstev - z normálního na dissolve.

A tím je dnešní obrázek hotov. Připravujeme pro vás řadu tipů a vzorových řešení, jen nám dejte vědět zda náš česko-anglický popis není nesrozumitelný.

Bohunka Třešňáková

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: