Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Photoshop
MacWorldExpo je rájem i pro milovníky Photoshopu
17. července 2002, 00.00 | Veletrh MacWorldExpo v New Yorku ještě oficiálně ani nezačal, zato doprovodný konferenční program již jede na plné obrátky. V dnešním článku vám představíme Power Tool konferenci zaměřenou na Adobe Photoshop.
{Tvorba kompexu}Dnešní tutoriál bude podobně jako tutoriál myšáka Mickeyho zaměřen na kreslení, které obsahuje větší množství objektů (tato kresba např. něco kolem 800). Tutoriál bude tedy opět stručnější, protože jako v předchozím případě se jedná o cyklus operací, které se neustále opakují. Křivka - tvar objektu - výplň, průhlednost apod.. Také již nebudu popisovat jak se vytváří křivka, objekt apod., to by zabralo hodně prostoru a přepokládám, že základy již znáte.
Tutoriál rozdělím na dvě části. V první části vám ukáži jak jsem postupoval při tvorbě komplexního obrázku automobilu. V druhé části vám ukáži, jak vytvořit jednu kompletní část obrázku. Po jejím zvládnutí pak zvládnete každou část, protože postup je hodně podobný, ne-li úplně stejný.
I. Stručný postup při vytvoření komplexu
Při kreslení auta jsem
použil pro větší přesnost podkladovou
fotografii. Na
ní jsem začal nanášet čáry, které jsem spojil v objekty. Objekt
převedl na křivky a křivky dále tvaroval. Tím jsem získal drátěný model celého
auta.
A nyní trochu konkrétněji:
Po otevření předlohy
vybereme nástroj Bezierův režim a začneme umísťovat kotevní body na podkladovou fotografii a uzavřeme je v
objekt.
Objekt musíme pro tvarování převést na křivky buď vybráním objektu , zvolením nástroje Tvar a stisknutím klávesové zkratky CTRL+L nebo kliknutím pravého tlačítka myši na uzel a vybráním příkazu Na křivkový. Pohybem, editováním uzlů a jejich kotevních bodů se snažíme co nejvíce přiblížit tvaru na podkladu.
Po nanesení křivek a jejich tvarování nám po přepnutí do zobrazení Drátěný model vznikne toto.
Pozn: Na autě se vyskytuje asi 4x znak automobilky. Proto jsem si ho trochu detailněji nakreslil zvlášť a pak jej jen kopíroval a tvaroval, aby odpovídal místu umístění. Znak nemusíte kreslit nijak detailně, protože k našemu použití to bude zbytečné. Použijeme jen jeho miniaturu, kde detaily nebudou patrné. Ani na font neklaďte nějak zvlášť velký důraz.
Nyní začneme s barvením. Já jsem si ještě před barvením (čistě účelově) vyplnil každý objekt nějakou základní barvou, abych věděl, jak se objekty budou překrývat a budou-li viditelné.
To je důležité, neboť při špatném zařazení není objekt vůbec vidět. Toto se týká i stínů apod.
Uvedený příklad demonstruje, že při špatném zařazení není nápis vidět (Normální/Rozšířené zobrazení). Při přepnutí do zobrazení Drátěný model je patrné, že nápis existuje. Po správném zařazení je nápis patrný (Normální/Rozšířené zobrazení).
Pro zařazení se používá klávesové zkratky Ctrl + PageUp pro vytažení objektu, nebo naopak Ctrl + PageDown pro schování objektu o jeden krok. Klávesové zkratky Shift + PageUp, Shift PageDown zařazují objekt buď úplně dopředu nebo naopak dozadu. Jako druhá varianta se nabízí kliknutí pravého tlačítka myši a následném kliknutí na příkaz Zařadit.
[-more-]{Práce s detailem}
II. Podrobnější postup při vytvoření objektu - barvení (zrcátko)
Pro tuto kapitolu jsem zvolil schválně zrcátko, protože obsahuje příkazy výplň i průhlednost. Jak jsem již psal v úvodu, celý obraz je "jen" skupina opakujících se příkazů. Princip jaký použijete v jednom objektu, použijete podobně nebo stejně při barvení druhého. Zvládnete-li zrcátko, zvládnete vybarvit většinu ne-li všechno na autě, tak jak je to na fotografii. Můj postup byl následující. (Tvar zrcátka již máme, byl popsán v I. kapitole).
Vybereme objekt a v panelu nástrojů klikneme na nástroj Interaktivní výplň (lineární přechodová) a "přetáhneme" jí přes objekt. Pro přechod více barev klikneme na barvu v paletě barev a tažením ikony ji umístíme na čárkovanou spojnici mezi koncové barvy. Tady tlačítko myši pustíme. Po vyplnění zrušíme obrys objektu a to kliknutím na prázdný přeškrtnutý čtvereček v paletě barev pravým tlačítkem myši (pravé obrys / levé výplň).
Nyní si zkopírujeme (Ctrl+C) náš původní tvar a zrušíme mu výplň (levé tlačítko na přeškrtlý čtvereček v paletě barev, viz obrys), protože jeho tvar budeme potřebovat. Nyní tedy máme (Ctrl+V) opět tvar zrcátka bez výplně. Trochu změníme jeho rozměry (viz. obr.). Použijeme opět nástroj Interaktivní výplň, ale ještě navíc zvolíme Radiální přechodovou výplň . Vyplněný tvar přesuneme na náš původní, aby se kryla levá část.
Vytvoříme dvě kopie deformovaného tvaru a drobnou spodní hranu, protože ty budeme nyní stínovat. Opět vybereme nástroj Interaktivní výplň (lineární přechodová) a vytvoříme další přechody. Na jedné kopii stín shora-dolů na druhé stín zprava do leva, u hrany zdola nahoru + jim přidáme průhlednost, aby výplň nevyplňovala celý objekt, ale jen potřebnou část. Vybereme nástroj Interaktivní průhlednost a aplikujeme. Práce s průhledností je stejná jako s výplní s tím rozdílem, že barvou volíme míru krytí. Obě kopie opět přesuneme na náš zkopírovaný tvar tak, aby se všechny obrysy kryly. Zde je důležité zařazení objektů, jinak nebudou stíny patrné.
Výsledek po aplikování průhlednosti
na výplň
(první obrázek je pro přehlednost zobrazen bez průhlednosti)
Aby bylo stínování kompletní, vystínujeme si "nožičku" a "stojánek" zrcátka. Nakopírujeme si (Ctrl+V) 2x tvar celého zrcátka a nástrojem Nůž si ořízneme jen potřebnou část. Z jedné kopie vezememe část pro stojánek, z druhé pro nožičku. Části si nástrojem Tvar doupravíme. Po dotvarování použijeme opět nástroj Interaktivní výplň (lineární přechodová) a aplikujeme jak na stojánek tak na nožičku. Na nožičku ještě použijeme nástroj Interaktivní průhlednost , aby se nám její konec v zrcátku ztratil. Jak nožičku tak stojánek přesuneme na zrcátko.
Výsledek po aplikaci výplní a průhledností na všechny objekty vypadá nějak takto:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024