Lightroom je když... (5. část): Prohlížení a porovnávání snímků - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Lightroom je když... (5. část): Prohlížení a porovnávání snímků

9. října 2009, 00.00 | V další části našeho seriálu o zpracování digitálních fotografií v programu Adobe Lightroom se budeme podrobněji věnovat práci v zobrazení Lupa, porovnávání fotografií a volbě Přehled.

Změna velikosti zobrazení Lupa pomocí Navigátoru

V zobrazení Lupa si můžeme prohlédnout fotografii v celé řadě zvětšení. Zobrazení Lupa je dobrou pomůckou k přesnějšímu posouzení snímků, které třídíte v modulu Knihovna nebo které upravujeme v modulu Vyvolávání. Co kdybychom v tomto modulu chtěli zobrazit informace u snímků stejně jako v modulu Knihovna? Nic není snazšího. Vzpomeneme si na Volby zobrazení Knihovna v menu Zobrazení - Volby zobrazení. Druhá záložka v tomto okně má nápis Zobrazení Lupa. Stačí zaškrtnout Zobrazit informace a máme zde stejné informace jako v modulu Knihovna. Finta spočívá v tom, že tahle volba je ve výchozím nastavení vypnuta.

lightroom5-1f.jpg

Na panelu Navigátor lze nastavit velikost zvětšení snímku v modulu Lupa a procházet nazvětšovaným snímkem. Panel Navigátor je společným prvkem v modulech Knihovna, Lupa i Vyvolávání.

Přepnutí z modulu Knihovna do modulu Lupa je následující – vybereme snímek na filmové pásu ve spodní části okna a klepneme na tlačítko Lupa na panelu nástrojů. Přepnout na Lupu ovšem můžeme také poklepáním na miniaturu v zobrazení Miniatury nebo na filmovém pásu, případně stiskem klávesy E.

lightroom5-2f.jpg

Pokud potřebujeme, rozbalíme nahoře v levé skupině panelů panel Navigátor. Ovládací prvky zvětšení zobrazení najdeme na tomto panelu v pravém horním rohu.

lightroom5-3f.jpg

Pracujeme-li se zvětšením, panel Navigátor nám usnadní a zrychlí pohyb po celé ploše snímku, která se nám samozřejmě nevejde do okna… Klepneme-li v panelu Navigátor na libovolné místo v náhledu, zvětšené zobrazení se vystředí kolem daného bodu. Změnit polohu snímku můžeme rovněž i tažením náhledu – buďto obdélníku v panelu Navigátor, nebo levým tlačítkem myši – ručičkou v hlavním okně. Bílý obdélník v panelu Navigátor označuje místo, které je aktuálně zobrazeno v zobrazení Lupa.

lightroom5-4f.jpg

Klepneme-li v zobrazení Lupa na snímek, můžeme přepínat zobrazení mezi dvěma posledními velikostmi zvětšení. Pokud přecházíme z menšího na větší zvětšení, snímek se automaticky vystředí kolem bodu, na nějž jsme klepli. Pokud klepneme v záhlaví panelu Navigátor postupně na všechny čtyři volby – Přizpůsobit-Vyplnit-1:1 a 3:1 a následně stiskneme opakovaně klávesu Ctrl a znaménko mínus - , sestupně projdeme poslední čtyři použitá zvětšení a vrátíme se do zobrazení Miniatury. Když potom stiskneme klávesu Ctrl společně s klávesou rovnítko =, vrátíme se zase zpět do zobrazení Lupa a velikost zobrazení se bude zase postupně zvětšovat. Rozumnou výchozí variantou je nastavit volbu Přizpůsobit.

lightroom5-5f.jpg

Klepnutím na snímek v zobrazení Lupa přepneme pohled z jedné velikosti zobrazení do druhé. Poklepáním přepínáme mezi zobrazením Lupa a Miniatury a naopak.

Porovnání fotografií

Zobrazení Porovnávání je ideálním prostředkem pro prozkoumávání a hodnocení snímků, které budete mít zobrazeny současně vedle sebe. Ideální v případě, že se nedokážete rozhodnout, který snímek si nechat a který je horkým kandidátem na koš…

Jak uděláme výběr? Na filmovém pásu klepneme s klávesou Ctrl postupně na dva snímky, které si vybereme a pak na panelu nástrojů klepneme na tlačítko Porovnávání. Snímek, který jsme vybrali jako první se nazývá Výběr a zobrazí se nám v levém panelu zobrazení Porovnávání, snímek, který je zobrazen v pravém panelu, nese název Kandidát. Dole na filmovém pásu je snímek Výběr označen v pravém horním rohu bílým kosočtvercem, zatímco snímek Kandidát černým kosočtvercem.

lightroom5-6f.jpg

Když chceme v modulu Porovnávání vybírat z více než dvou podobných fotografií, vybereme všechny snímky, které chceme porovnat. Hlavního adepta samozřejmě opět jako prvního. Pak klepnutím na tlačítka Vybrat předchozí fotografii a Vybrat další fotografii na panelu nástrojů nebo klávesami šipek přecházíme mezi jednotlivými kandidáty.

lightroom5-7f.jpg

Pokud usoudíme, že stávající Kandidát je lepší než Výběr, můžeme tlačítkem Zaměnit z panelu nástrojů změnit jejich status.

lightroom5-8f.jpg

Chceme-li na snímcích porovnávat jemné detaily (a to většinou chceme), můžeme je zvětšit posunutím jezdce Zvětšení na panelu nástrojů. Snímky se zvětšují společně. Potáhneme jedním z nich a druhý jeho pohyb následuje. Ikona zámku vlevo od nástroje Zvětšení symbolizuje, že zvětšení obou snímků je svázané.

lightroom5-9f.jpg

Pokud chceme snímky Výběr i Kandidát posouvat a zvětšovat/zmenšovat nezávisle na sobě, klepnutím na ikonku zámku je rozvážeme. (Modul Vyvolávání má také půlené zobrazení, to ovšem neslouží k porovnávání snímků, ale k posouzení snímku před úpravou a po úpravě.

Zúžení výběru pomocí zobrazení Přehled

Zobrazení Přehled, které je posledním zobrazením modulu Knihovna, umožňuje zobrazit na obrazovce současně větší množství vybraných snímků a pak výběr postupně zužovat vyřazováním jednotlivých fotografií.

Vybereme větší množství fotografií na filmovém pásu a v modulu Knihovna klikneme na ikonu zobrazení Přehled (nebo stiskneme klávesu N).

lightroom5-10f.jpg

Snímky můžeme procházet pomocí kláves šipek, nebo lze klepat na filmovém pásu na tlačítka Vybrat předchozí fotografii a Vybrat další fotografii. Jestliže umístíme kurzor nad fotografii, v jejím pravém dolním rohu se objeví ikona Odznačit fotografii. Klepnutím na ni daný snímek vyřadíme z výběru v zobrazení Přehled.

lightroom5-11f.jpg

Jakmile výběr snímků v zobrazení Přehled zúžíme, můžeme přistoupit k jeho označení vlajkou. Označení vlajkou nebo zamítnutí během prohlížení je dobrý a efektivní způsob třídění. Bílá vlajka znamená, že daný snímek byl označen jako přijatelný, černá s křížkem, že byl zamítnut. Pokud je vlajka šedá, indikuje to, že daný snímek nebyl dosud označen Můžeme také použít klávesy P nebo X.

lightroom5-12f.jpg

Miniatura zamítnuté fotografie je na filmovém pásu ztlumená. Pokud stiskneme klávesu Delete a v nabídnutém dialogu zvolíme Odstanit, odstraníme takový snímek z katalogu. Původní obrazový soubor však z disku smazán samozřejmě nebude.

Další efektivní metodou pro seskupování fotografií v katalogu je vytváření Kolekcí. Obzvláště v případech, kdy obrazové soubory máme na disku uloženy v různých složkách (případně dokonce snímky na různých discích). Kolekce můžeme zakládat i za účelem konkrétní prezentace nebo seskupování fotografiíí podle určitých kritérií. Právě panel Kolekce bude příštím pokračováním našeho seriálu o Lightroomu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: