Kreativní hrátky s fotografií: západ slunce - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Kreativní hrátky s fotografií: západ slunce

industrial

3. dubna 2003, 00.00 | V dnešním tutoriálu pokračujeme s poněkud náročnější úpravou fotek typu industrial a ukážeme, jak netradičně využít úplně obyčejnou fotografii.

V dnešním tutoriálu pokračujeme s poněkud náročnější úpravou fotek typu industrial.


Klikněte rpo zvětšení

Pravdou je, že tento typ fotografií nemá tak široké pole příznivců, nicméně je velmi zajímavý, v současnosti poměrně žádaný (neboli "in" :) ) a koneckonců postupy zde aplikované se hodí na jakýkoli jiný typ obrázku, takže pokud daný motiv není zrovna váš "cup of tea", přesto obhlédněte použitý postup a vytvořte si pak obrázek, který bude více dle vašeho gusta. A pokud se vám předložený obrázek líbí tak jak je - už není o čem diskutovat a vrhněme se do práce.

Výchozí fotografie vypadala takto:


Klikněte rpo zvětšení

Jak vidíte, technická kvalita není zdaleka ideální - paprsky lomené čočkou objektivu mi udělaly na fotografii světelné šestiúhelníky a šmouhy. Normálně by taková fotografie byla označena jako technicky nepovedená. My však tyto nedostatky naopak při zpracování obrázku využijeme, aby ho ozvláštnily - tomu se také někdy říká "z nouze ctnost" :), v tomto případě však toto rčení není příliš na místě; dá se říci, že u industriálních fotek jsou takovéto "vady" spíše vítány, vyhledávány a záměrně vytvářeny, protože podtrhují syrovost scény.

Pojďme ke zpracování. Nejprve obligátně upravíme foto křivkami (Curves), v tomto případě jen velmi mírně. Budeme pracovat s mnoha layery, a tak si pamatujte, že původní layer (tj. s obrázkem, který jsme právě získali) si vždy ponechte jako první, základní layer, ze kterého budete dělat kopie, se kterými budete následně pracovat. Říkejme mu Layer 0. Následně budu všechny layery číslovat a vy je při práci řaďte vzestupně (tj. Layer 0 bude úplně vespodu, nad ním Layer 1 atd... pro jistotu si je tak při práci i pojmenovávejte.)

Layer 0: základní obrázek upravený Curves
Layer 1: kopie Layeru 0, upravíme filtrem HSB Noise (ze skupiny Alien Skin), způsob zašumění Vary Brightness. (Pokud nemáte Alien Skin, použijte některý z filtrů z Filter -> Noise). Tím však úprava tohoto layeru nekončí. Následuje Motion Blur (Angle -22, Distance 31). Tím získáme šmouhy, které dělají dojem silného deště za větru.
Layer 2: opět uděláme kopii Layeru 0 a aplikujeme Radial Blur, způsob blurování Spin, hodnota kolem 10. Tento layer dáme do módu Lighten. Layer nabyde vzezření odstředivé rotace:


Klikněte rpo zvětšení

Layer 3: uděláme kopii Layeru 0 a zinvertujeme ji (Image -> Adjust -> Invert). Aplikujeme Smart Blur s nastavením Edge Only. Layeru nastavíme mód Difference. Layer bude vypadat takto:


Klikněte rpo zvětšení

Layer 4: Vyplníme tmavě oranžovou barvou (kterou jsme použili na gradient), dáme do módu Color Burn
Layer 5: Nyní pomocí Magnetického lasa označíme velký sloup z pravé části obrázku (z Layeru 0), nakopírujeme do nového Layeru 6 a rozmlžíme Motion Blurem v horizontálním směru (jen trochu, hodnota asi 3). Layer do módu Luminosity, intenzita 15%.
Layer 6: Nyní vytvoříme úplně nový layer, do kterého vytvoříme lineární (tj. obyčejný) gradient, z tmavě oranžové do průhledné, a to tak, aby oranžové byl jen tenký pás nahoře. Mód tohoto layeru bude Soft Light a Opacity (intenzita) 30%.

Celkový obrázek je nyní v této fázi:


Klikněte rpo zvětšení

Dokud máte ještě obrázek nesloučený, uložte si ho jak je a zkuste si trochu zaexperimentovat s nastavením a umístěním layerů. Dostanete velmi zajímavé a velmi odlišné výsledky, jako příklad mohu dát třeba tyto:


Klikněte rpo zvětšení

S nimi je opět možné dále pracovat. My se však vrátíme k uloženému obrázku a budeme pokračovat v našem postupu: Layer 0 odstraníme a Layer 3 zkopírujeme do samostatného obrázku, protože ho ještě budeme potřebovat. Následně všechny layery (obrázku na kterém pracujeme) sloučíme do jednoho: Layer -> Flatten image. Nyní mu mírně upravíme barevnou paletu, a to mírným posunem doleva na ose Hue. Nyní sem zkopírujeme zpátky onen původní Layer 3, to hned 2x. Pokud nyní budeme sloučenému obrázku říkat Layer 0, potom 1.kopie původního Layeru 3 bude nyní Layer 1, dáme do ho módu Lighten s intenzitou 10. 2.kopie původního Layeru 3 bude nyní Layer 2, dáme ho do módu Screen, posuneme ho doprava dolů a část horizontu se sloupem vlevo umažeme.

Nyní je ještě potřeba přidat "sněžení" či "popílek" (záleží na vaší fantazii :) ), což jsou ve skutečnosti bílé vrány :). Použiji fotku, se kterou jsem pracovala už v tutoriálu "U nádraží". Vrány pomocí selekce vystřihnu, aplikuji na ně Smart Blur s nastavením Edge Only, rozkopíruji je do dalších dvou layerů, poposouvám tak, aby byly rovnoměrně rozmístěny po ploše oblohy, sloučím (pomocí Merge Down) a na výsledný layer nastavím mód Screen.

A máme hotovo! Obrázek, který nám vznikl, evokuje mnoho představ. Může to být parafráze na romantické pohlednicové fotografie, kde v popředí jsou siluety palem a vzadu barvy západu slunce, tedy jakási "industriální idylka", další způsob vidění může být jako krajina žhnoucí procházející elektrickou energií s připomenutím negativního důsledku získávání energie - padajícím popílkem... pokud bílé tečky pojmete jako sněhové vločky, můžete v něm vidět i znázornění zdánlivě neslučitelných protikladů - léta a zimy zároveň (díky globálnímu oteplování to není zas až tak neslučitelné, jak nás příroda již bohužel přesvědčila), lze v něm vidět i metaforu pekla... a ještě mnohem více. Záleží na vaší fantazii.


Klikněte rpo zvětšení

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: