Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Photoshop
Knižní novinka: Průvodce začínajícího grafika
30. listopadu 2007, 00.00 | Vydavatelství CPress přišlo před nedávnem s publikací "Počítačová grafika a design: Průvodce začínajícího grafika" českého autora Tomáše Tůmy. Název zní opravdu lákavě a tak jsme se pokusili v této recenzi zhodnotit, nakolik dokáže daná publikace reálně posloužit k účelu, který je v jejím názvu deklarován.
Tvorba 2-D či 3-D grafiky, sazba a webdesign jsou dnes vysoce zajímavými oblastmi osobní seberealizace, a to ať už amatérské, tak i profesionální. Na nedostatek odpovídajících softwarových a hardwarových prostředků si začínající grafik či designér rozhodně stěžovat nemůže, trochu jiná je ovšem situace v případě příslušných výukových materiálů. Jistě, k dispozici je dnes přehršle webových serverů zabývajících se danou problematikou, tyto nicméně obvykle neposkytují souhrnný přehled pro danou oblast (i když anglická Wikipedia se v daném směru začíná hodně zlepšovat) či nějaké rozsáhlé úvody do problematiky, ale spíše pouze dílčí návody předpokládající základní znalosti.
Obdobná, jen o trochu lepší je z daného pohledu (tj. pohledu začátečníka, který teprve hledá první informace) situace na českém knižním trhu. Samozřejmě, nabídka publikací zaměřených na ovládání toho či onoho publikačního programu (suverénně vedou příručky týkající se Adobe Photoshopu) či technologie (viz třeba publikace o použití CSS ve webdesignu) je bohatá. Ovšem jakýsi "zasvěcovací" přehled, poskytující všeobecnou orientaci v dané oblasti slibuje v podstatě pouze "Adobe Creative Suite 2: Průvodce grafika" Mordy Goldinga, a ta přibližuje grafický a designerský workflow výlučně z hlediska nasazení produktů Adobe sdružených v rámci Creative Suite 2.
Nejnověji se uvedenou situaci snaží změnit kniha českého autora Tomáše Tůmy "Počítačová grafika a design. Průvodce začínajícího grafika". Záměr publikace naznačený v názvu i odpovídající upoutávce je rozhodně ambiciózní, a tak se v této recenzi pokusíme zhodnotit, nakolik se jej podařilo realizovat.
Základní přiblížení
Ti, kdo alespoň vzdáleně tuší, jak rozmanité možnosti se dnes pod označením počítačová grafika a design skrývají, budou jistě překvapeni nevelkým rozsahem knihy. Výklad je takto veden na pouhých 160 stranách formátu 167 x 225 mm, přičemž hodně místa zabírají obrázky, mající ne vždy přílišnou vypovídací hodnotu. Publikace je plnobarevná a tištěná na křídovém papíře, na první pohled působí příjemným dojmem.
Výklad je veden s nadhledem a čte se dobře. Mimo souvislých vědomostních pasáží je součástí knihy řada ukázkových tutoriálů, na kterých jsou demonstrovány mnohá probíraná témata. Na výkladu je poznat, že hlavní doménou autora je zpracování bitmapové grafiky, především digitálních fotografií, v prostředí Photoshopu. Zde kniha přináší evidentně nejvíce informací, na druhou stranu je třeba upřimně říci, že právě pro Photoshop dnes i v tuzemsku existuje přehršle publikací, ve kterých lze nalézt podstatně více. Ale pojďme se blíže podívat, co přesně se v knize předkládá.
Obsah
Úvodní část publikace se snaží představit základní pojmy a pravidla spojené s geometrickou kompozicí a použitím barev v designu, poměrně nečekané je pak zařazení výkladu o použití komprimačních metod v oblasti počítačové grafiky - místo něj bychom na tomto místě spíše přivítali alespoň stručný souhrn toho, co vše dnes lze pod pojmy počítačová grafika a design zahrnout, a to v formou přesně dané taxonomie, která by pak určitě pomohla čtenáři v zařazení dalšího výkladu do souvislostí.
Pouze třístránková kapitola je věnována bitmapovému a vektorovému přístupu k elektronickému vyjádření grafiky (nicméně později se výklad k bitmapám a vektorům vrací). V kapitole "Alchymie zobrazení, barev a tisku" se autor věnuje dvěma zásadním tématům: použití barvových prostorů RGB, CMYK a Lab (ovšem bez významnějších zmínek o color managementu na bázi ICC profilů) a dále volbě správného rozlišení grafiky, k dispozici je zde i přehled základních grafických formátů.
Kapitola "Vektorová grafika" následně přibližuje skutečně jen několik málo manipulací ve vektorovém editoru CorelDRAW, volba tohoto nástroje a nikoli Illustratoru nám přišla překvapivá. Kapitola "Rastrová grafika" se zabývá tématy jako jsou použití histogramu či kanálů, digitální šum a skenování. Nejhodnotnější kapitola "Úprava fotografií a grafika v Adobe Photoshopu", zabírající takřka třetinu knihy, přináší postupy spojené například s úpravou tonality a barev obrázků či využitím vrstev, filtrů, efektů, výběrů, masek a cest. Jedná se zde o jakýsi sumář praktických postupů, který se bude hodit zejména při obvyklých retuších digitálních fotografií.
Následně se výklad dostává k webdesignu, probrány jsou především základní postupy při tvorbě (X)HTML dokumentů, zmíněny jsou třeba kaskádové styly (CSS), Flash a GIF animace či otázky správné kompozice a přístupnosti webových stránek - to vše ovšem na celkem čtrnácti stránkách. Doplňkem kapitoly je příloha obsahující přehled nejužívanějších HTML tagů.
S určitými výhradami lze říci, že webdesign je alespoň v základu pokryt, následující kapitola, věnovaná počítačové sazbě, ovšem na osmi stranách přináší skutečně jen minimum, spojené s použitím písem, typografickými pravidly či nasazením PDF. Ještě méně se pak lze dozvědět o 3D grafice, zde je kapitola pouze třístránková.
Výklad uzavírá kapitola s několika málo miniaturními ukázkami grafik a designů, slovník základních pojmů a již zmíněný přehled HTML značek. Zarazila nás absence jakéhokoli seznamu odkazů na další relevantní informační zdroje či softwarové nástroje - zařazení takovéhoto seznamu, například na konec každé kapitoly, by prokázalo čtenáři určitě hodně dobrou službu.
Závěrem
Ať už se na recenzovanou publikaci díváme z jakéhokoli úhlu, nemůžeme se ubránit dojmu, že její záměr zůstal někde v půli cesty. Není to rozhodně dáno tím, že by autor neměl odpovídající potenciál - jeho vyjadřovací styl je přehledný a kultivovaný, navíc je evidentní, že to, o čem píše opravdu ovládá a používá ve své praxi. Zásadní chyba je dána fragmentárností knihy, připomínající spíše jakýsi sumář poznámek k tématu, nežli skutečný přehled. Má-li splňovat to co slibuje, měla by daná publikace být podle nás výrazně objemnější, způsobem, jakým je zpracována "photoshopová" část, by měly být pojaty i další oddíly výkladu. A i obecných informací se dalo rozhodně přinést více při zachování rozumného rozsahu.
Na druhou stranu jistě určitý základní vhled do oblasti počítačové grafiky a designu daná kniha poskytuje. A protože ve své třídě příliš mnoho konkurence nemá (viz úvod článku), stojí investice ve výši 299 Kč (449 Sk) pro začátečníka (ale skutečně jen jeho) přes výše uvedené výhrady za zvážení.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024