Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Photoshop
Knižní novinka: Design grafiky GUI s Václavem Krejčím
14. února 2008, 00.00 | Na českém knižním trhu se nedávno objevila poměrně dlouho očekávaná publikace Václava Krejčího "Adobe Photoshop: design grafiky GUI", věnovaná designu grafických uživatelských rozhraní pomocí Photoshopu. Pokud vás zajímá teorie a praxe dané oblasti, nebo se vůbec zajímáte o tvorbu a zpracování elektronické grafiky, bude pro vás zmíněná kniha určitě tou pravou. Více v naší recenzi.
Grafika a autora Václava Krejčího není třeba čtenářům serveru Grafika.cz příliš představovat. Již po nějaký čas se totiž na Grafice setkávají s jeho tutoriály určenými pro Adobe Photoshop, ve kterých vyučuje především postupy spojené s tvorbou elektronické grafiky, mající využití například na Webu. Hlavní doménou autora je tvorba uživatelských rozhraní, čili GUI (Graphic User Inteface), a to opět s použitím Photoshopu. Své zkušenosti s danou oblastí shrnul v nedávno vydané publikaci "Adobe Photoshop: design grafiky GUI" (Grada Publishing 2008). Co vše čtenář v dané knize nalezne? A proč by se o ni měli zajímat i ti uživatelé Photoshopu (či jiného obdobného nástroje), kteří se v současnosti nehodlají věnovat tvorbě právě tohoto typu obsahu? To jsou otázky, které se pokusíme zodpovědět v této recenzi.
Základní přiblížení
Pojem GUI se dnes zdaleka netýká pouze počítačových programů a operačních systémů, zahrnuje též třeba i webové či CD/DVD prezentace, mobilní zařízení, GPS navigační přístroje, dotykové počítačové kiosky či bankomaty nebo jukeboxy. Ovládnutí principů tvorby GUI tedy znamená získat rozmanitě uplatnitelné znalosti, i když sám autor hned v úvodu knihy varuje před představou, že by zrovna daný obor představoval mainstreamovou záležitost - na druhou stranu si troufáme tvrdit, že perspektivy zde jsou rozhodně zajímavé, stačí když se podíváme na současný obrovský boom mobilních zařízení. Opomenout nicméně nelze ani fakt, že GUI představuje pouze jednu stránku věci, druhou je samotná funkcionalita a kvalita programového kódu, jenž se za daným rozhraním skrývá.
Autor se rozhodl v knize podat danou problematiku v teoretické i praktické rovině. Praxe je přitom zaměřena - jak již bylo naznačeno výše - na vytváření GUI v prostředí Photoshopu. Výklad zde pokrývá Photoshop ve verzích 7-CS2 (česká i anglická verze na Macovi i ve Windows), s tím, že adaptování příslušných postupů by nemělo být obtížné ani v případě CS3 verze daného programu (i když zde je trochu problémem - ne však zásadním - přesunutí funkcionality samostatné komponenty Photoshopu ImageReady, která je v praktických ukázkách hojně zmiňována, do rozhraní samotného Photoshopu CS3).
Kniha je plnobarevná, v pevné vazbě, formátu 16 x 24 cm, má celkem 200 stran. Z finančních důvodů musel být rozsah oproti původnímu autorovu záměru omezen, na webových stránkách knihy si lze nicméně stáhnout v elektronické, PDF podobě tu část (celkem tři kapitoly s výukovými projekty), která se do knihy nevešla. Tamtéž lze najít funkční prototypy aplikací z knihy a zdrojové Photoshop soubory k jednotlivým postupům. Download je k dispozici pouze pro vlastníky knihy.
Layout knihy navrhl a vytvořil sám autor. To mu dalo možnost použít v sazbě různé originální prvky, jenž samy o sobě mohou být poměrně inspirativní (pro někoho nicméně i diskutabilní), a dle našich zkušeností napomáhají čtenáři při absorbování podaných informací. Autor pak tvrdí, že mu jím navržený layout dovolil v daném rozsahu podat maximum informací, zahrnujících v sobě mimo "zkomprimovaného" textu více jak 900 obrázků (screenshoty a náčrtky k návodům, ukázky konkrétních GUI aj.).
K obsahu
Jak již bylo naznačeno výše, výklad sestává z části teoretické a praktické. Poměrně logicky je nejprve probírána teorie, zde se přitom čtenář rozhodně nemusí bát suchopárných pouček, nemajících žádný vztah k realitě. Naopak, prakticky každý odstavec výkladu svědčí o přehledu a nadhledu autora, opírajícího se o bohaté zkušenosti, takže zde podané informace a rady budou určitě cenné pro každého, kdo má či bude mít s tvorbou GUI cokoli společného. Konkrétně se lze v dané části například dozvědět, co vše se je možno naučit ze studia GUI operačních systémů a aplikací, jak přistupovat kreativně k řešení návrhu GUI, u čeho všeho je třeba myslet při návrhu na uživatele či jak spolupracovat efektivně s programátory produktu, pro který je GUI navrhován. Zde, stejně jako ve zbytku knihy, nechybí odkazy na zajímavé internetové zdroje s ukázkami, postupy a nástroji, týkajícími se dané problematiky.
Praktickou část otevírá nejprve výklad věnující se odlišnostem v jednotlivých verzích Photoshopu a podání jedenácti užitečných zásadních tipů, týkajících se ovládání daného programu. Nechybí ani pokus o uvedení do několika základních pojmů, spojených s počítačovou grafikou, jako jsou průhlednost versus opacita, interpolace či DPI (jedno z mála míst knihy, kde bychom si výkladu troufli vytknout určité nepřesnosti či přílišné zjednodušování).
Hlavní část praktického výkladu předkládá celkem pět projektů typu "krok za krokem", v jejichž rámci se čtenář naučí vytvořit GUI kalkulačky, "magické kreslicí tabulky", informačního panelu či hry puzzle a ICQ skin (připomeňme, že v tištěné části knihy jsou pouze první dva projekty, zbývající jsou ke stažení na webu knihy). "Krokovitost" výkladu v žádném případě neznamená bezduchost, odebírající čtenáři jakoukoli kreativitu. Autor namísto toho na mnoha místech neopomene nastínit alternativy jim podaného postupu, nechybí ani snaha přesně vysvětlit, proč se věc realizuje právě daným a ne jiným způsobem. Ocenit je třeba rovněž mnohé tipy a postřehy, týkající se použití Photoshopu jako takového (tj. nejen při tvorbě GUI). Nechybí ani snaha naznačit, na jakých principech funguje doplnění programové logiky do GUI (viz především výklad u prvního projektu Kalkulon, k doplnění logiky je použito cross-platformního prostředku Revolution Studio).
Výklad zakončuje závěr, jenž nemá funkci povinné výplně, ale poskytuje rady, jak dovednosti nabyté v knize zúročit ve vlastní praxi. Dále přináší podrobnější nahlédnutí do autorovy profesní kariéry a zejména jeho tvůrčích postupů použitých při přípravě knihy.
Závěrem
Na knize "Adobe Photoshop: design grafiky GUI" musíme ocenit jak originalitu námětu, tak způsob zpracování. Autor má nevšední dar sdělovat své poznatky příjemnou, čtivou formou, díky vhledu do problematiky má přitom rozhodně co sdělit. Občasné nepřesnosti či překlepy jsou zanedbatelné, nedosahují "standardní úrovně", na kterou jsme bohužel u produkce tuzemských vydavatelství zvyklí. Knihu lze doporučit nejen tomu, kdo se zabývá či hodlá zabývat tvorbou grafických uživatelských rozhraní, ale v podstatě každému uživateli, věnujícímu se jakémukoli zpracováním elektronické grafiky.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024