IrisFilter 2.8 pro Adobe Photoshop - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

IrisFilter 2.8 pro Adobe Photoshop

3. října 2002, 00.00 | Kvalitní image processingové filtry pro profesionální fotografy a postprodukci videa se bez špičkového realistického grafického výstupu v zásadě jaksi neobejdou. IrisFilter svými kvalitami mezi špičku postprodukčních filtrů určitě patří.

Simulace a výpočty hloubky ostrosti scény být u statických fotografií i animovaných videosekvencí může být velký problém, zvláště je-li zapotřebí současně pracovat i s perspektivou. Máte-li ovšem k dispozici kvalitní nástroj na výpočty hloubky ostrosti jako je IrisFilter od Sakurai Optical Lab, můžete si při image processingu dovolit opravdu hodně. IrisFilter existuje ve verzích pro Adobe Photoshop 5.x/6.x a Adobe After Effects 5.x na platformách Windows a Macintosh, pro Mac je navíc k dispozici i starší standalone verze 1.4. Zatímco verze IrisFilteru 4 pro After Effects stoj 290 USD, starší verzi 2.8 pro Adobe Photoshop lze pořídit za 180 USD, samostatná verze 1.4 pro Mac pak stojí 150 USD. Demoverze IrisFilteru je omezena velikostí zpracovávaných obrázků (maximálně 300x300 bodů), což ale naštěstí umožňuje alespoň částečné vyzkoušení možností filtru.


IrisFilter pro Adobe Photoshop, jeden z možných tvarů irisové clony

Možnosti IrisFilteru 4 pro Adobe After Effects (pokud chcete.můžete si tuto verzi vyzkoušet sami) jsou poněkud jiné než u testované verze IrisFilteru 2.8 pro Adobe Photoshop, výsledek je však principiálně stejný. S pomocí IrisFilteru můžete bez problémů nasimulovat prakticky libovolnou hloubku ostrosti na vybraných místech fotografií, výpočty samozřejmě zahrnují i expozice světlých ploch a vybrat si můžete i z mnoha nabízených tvarů a velikostí irisové clony. Těchto tvarů je v demoverzi plug-inu dostupných celkem 17, přičemž každý z tvarů je vždy minimálně v několika (někdy i několika desítkách) velikostech. Jedná se o TIFF obrázky, takže další tvary clony si můžete vyrobit podle potřeby sami, k některým clonám ale budete muset ještě zkopírovat nebo upravit jejich expoziční parametry uložené v obyčejném textovém souboru. V preferencích filtru si můžete zvolit jednak velikost a kvalitu náhledu, kvalitu samotného filtru, povolit či zakázat automatickou implementaci naposledy použité irisové clony a další užitečné věci ohledně použití plug-inu. V samotném hlavním okně IrisFilteru jsou pak dostupné prvky pro výběr tvaru irisové clony, nastavení "stěžejní" hloubky ostrosti a jasu, zvětšit si danou fotografii apod. Výpočet hloubky ostrosti není zrovna nejrychlejší ani u fotek s rozlišením 300x300 bodů (limit demoverze plug-inu), což se zřejmě znásobí u fotografií s vyšším rozlišením (typicky několik megapixelů), výsledky ale stojí za to.


IrisFilter pro Adobe Photoshop - další z tvarů iris clony

Několik ukázek výstupu IrisFilteru názorně demonstruje možnosti plug-inu. Pokud si zkusíte v Photoshopu vyrobit podobně kvalitní efekt kombinováním několika metod rozostření, mícháním vrstev apod., rychle zjistíte, že tak kvalitního výstupu jaký poskytuje IrisFilter docílíte manuálně jen velmi těžko a celková kvalita nebude zdaleka tak vysoká. Simulaci hloubky ostrosti samozřejmě nabízí i další plug-iny nebo samostatné programy jako například Tinder Box 2 nebo Digital Fusion, výstup z IrisFilteru se ovšem zdá být ještě výrazně kvalitnější. Cena plug-inu sice není malá, podobně je tomu ale u všech plug-inů či standalone programů určených do rukou výhradně profesionálům.


IrisFilter - ukázky výstupu





Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: