Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Photoshop
Inkoust nebo minilab
22. listopadu 2001, 00.00 | Taky váháte, zda odnést digitální fotografie do minilabu nebo koupit inkoustovou tiskárnu? Zkuste si nejprve přečíst pro a proti a porovnat cenové kalkulace.
Onehdy jsem po ránu…
…točil klikou lanovky. A znalí věci k tomu doplní: "Když jsem předtím posnídal, kousek teplé žemle." Kdo zná tuto semaforáckou písničku, určitě mi odpustí, že jsem si ji vzal jako rukojmí ke srovnání nákladů na tisk digitálních fotografií pomocí inkoustových tiskáren a minilabů. Věta totiž trefně parafrázuje situaci, kterou odborná média předkládají veřejnosti jako klišé, a to zejména ke vztahu k tzv. "drahému inkoustovému tisku a levným minilabům." Tím jsem se odhalil a jako první premisu celého zvěstování říkám: "DF tisknu doma a část produkce pro okrajové účely svěřuji minilabům."
Jsem domácí a malá kancelář…
Používám W XP CZ již delší dobu a to hlavně proto, že přinášejí zlepšení pro DF ( OS sjednocuje náhled, přenos snímků, prohlížení a prezentaci, včetně možnosti dalšího střihu a ozvučení!). Dále zvládnu instalaci SW a v oblasti digitální fotografie se nijak nerýpu. O teorii vím, že existuje, ale nijak mi nečiní problémy tisknout slušné fotky z megapixelu i na formát A4 (tovární technologie inkoustovek opravdu fungují). Přístroje používám dva - Olympus C-3030 (protože je to foťák britské královské rodiny a HP Photosmart 618, který mi vyhovuje coby reportážní tahoun). Jako SW pro tisk DF používám oblíbené MS PhotoDraw 2000, které dostalo pro mě zatím z utajených důvodů v MS Office XP kopačky a patrně bude nahrazeno něčím jiným? V tomto softu si dělám rámečky, nápisy a ořez a úpravu jasu nebo kontrastu dělám v Adobe Photoshopu nějaké LE verze, aby rychle šlapala i na slabším notebooku.
Pro zálohování snímků používám nově dvd vypalovačku, protože CD-R je svou velikostí pro mé potřeby malá. Zpracované archivy sypu na páskovou mechaniku. Odtud je již krůček k touze zjistit, jaké jsou skutečné náklady na tisk DF? Radostná událost vyprovokovala zvýšenou potřebu podělení babiček a příbuzenstva o fotky, tak jsem nezaváhal a začal konat. Nevím, zda tušíte, co je laboratorní protokol, ale následující výklad bude dle tohoto vzoru.
Zadání testu
Srovnat celkové náklady pro tisk digitálních fotografií pomocí inkoustové technologie s použitím originálního fotopapíru s technologií tisku pomocí minilabů.
Metodika testu
Jako modelová tiskárna byl použit nový typ HP DJ 959c s podavačem papíru 10 x 15.
Vzorek tištěných snímků - byly použity rodinné fotografie doplněné o snímky přírody dle rodinného scénáře exponování čtyř kinofilmů a "dofocení" zbylých snímků záběry z výletu. Série obsahovala 150 snímků a tento soubor byl v vytištěn čtyřikrát pro zjištění průměrných nákladů. Jako papír byl použit HP Premium Plus Photo Paper 10 x 15 v balení po 20 ks.
Minilaby tiskly (nebo vyvolávaly) dvakrát - nejdříve zmíněný soubor snímků na formát 10 x 15 bez úprav. Podruhé dvacet nejlepších snímků na formát A4. Tím se simulovala dodatečná objednávka snímků z archivu.
V modelové situaci se tedy sešli:
- Domácí uživatel ze sektoru SOHO s inkoustovou tiskárnou HP DJ 959c
- Zákazník minilabu firmy A, který zaslal uvedený soubor 150 fotografií o velikosti 95,6 MB do virtuální sběrny pomocí Internetu. Model simuluje uživatele z podnikové sféry - platba na fakturu aj. Firma má rovněž celorepublikovou působnost.
- Uživatel z malé a domácí kanceláře jako zákazník u firmy B, který přivezl do sběrny snímky na vlastním médiu - CD-RW a SmartMedia. Požadoval expresní zhotovení zakázky. Tato firma působí jako lokální minilab.
Krátké odbočení. Rozhodl jsem se jména minilabů nezveřejňovat, protože modelovou situaci bych musel opakovat např. mladou maminkou, dědou, pubescentem nebo dalším adolescentem, kteří celý cyklus zopakují a jejich zkušenosti se zprůměrňují i ve sféře dojmů a pocitů.
Všechny tři typy modelových situací byly nejdříve obslouženy formáty 10 x 15 apod., podruhé byl vybrán soubor dvaceti fotografií pro tisk DF ve formátů A4 se stejnou logistikou.
Použité DF: rodinné záběry - Olympus C-3030 Zoom v HQ kvalitě a HP Photosmart 618 pro tři zimní snímky ve střední kvalitě.
Ad 1. Domácí uživatel ze sektoru SOHO s inkoustovou tiskárnou HP DJ 959c
Doba vytištění jednoho snímku je přibližně 90 sec. Vzorový soubor pro oba druhy formátů byl doplněn u některých snímků o rámečky nebo jiné grafické úpravy, které dokumentují možnosti a výhody DF. Do podavače byl papír vkládán po jednotlivých baleních s 20 ks, nejdříve byla provedena kalibrace podavače.
Problémy při tisku:
- Nepřítelem číslo jedna je u fototiskáren prach jiné nečistoty včetně necitlivého zacházení
- U části papíru 10 x 15 se při podávání objevilo na povrchu papíru gumování podávacího válce a také jemné černé nečistoty, které se daly odstranit odfouknutím
- Při dodatečném doplňování zásobníku například jednotlivými kusy fotopapíru došlo při průchodu tiskovou dráhou k jejich zmačkání, protože uživatel příliš dotlačil zásobník směrem k válci a nedodržel vyznačené rysky
- U části fotopapíru se projevila nedostatečná perforace a oddělení odtrhovacího proužku muselo být provedeno odstřižením
- Velkým problémem je nízká mechanická odolnost při prohlížení fotografií, které je nutné raději předem uložit do alba
- Záhadná logistika alb a odtrhovacího proužku fotopapíru vede k tomu, že při použití klasických alb ve tvaru knihy se musí po otočení na další stránku a před založením nejdříve zbavit proužku a pak vložit pod fólii - zkuste si to představit
- nímky nelze z alba jednoduše vyjmout - fólie přilne v povrchu inkoustu a lze tak učinit pouze při použití nože a jemném odseparování z povrchu fotografie (podobný stav jsem pozoroval u zasklených obrázků ze sublimační tiskárny)
- Při tisku snímků s výrazně tmavými partiemi, do kterých se dávkuje větší množství černého inkoustu dochází při skládání snímků do výstupního podavače k jejich slepení
- Uložení do alba je dobré provést až po 24hodinovém "vytvrzení" na vzduchu a dokonalém "vyschnutí" inkoustu
- U některých balíčků fotopapíru dochází ke stáčení snímku a nerovnoměrnému okraji patrně vlivem příčného podání a natažení papíru z podavače do tiskárny (papír je potřeba profouknout, sklepat a dorazit k čelní hraně zásobníku)
Výhody technologie:
- Okamžitá dostupnost a kontrola nad tiskovým procesem
- Fenomenální kvalita převyšující technologii minilabu, věrné podání barev a výsledek "co vidíš, to dostaneš". Nahodilému vzorku 50 lidí bylo předloženo album, které mělo na stránce tři snímky. První byl vytištěn na inkoustu, zbylé dva minilaby. 83 % respondentů označilo inkoustovou technologii subjektivně jako lepší a pohlednější. Fotky se prostě více líbily.
- Při započtení všech nákladů na tiskový proces a za dalších podmínek vychází náklady srovnatelně s tiskem přes minilaby - viz další kalkulace
- I s minimálními znalostmi a bez další korekce snímků dosáhne uživatel vynikajících výsledků.
Ad 2. Zákazník celostátního minilabu firmy A
Na jeho webu byl založen nový uživatel a zde jsou zkušenosti ze zadávání souborů a voleb tisku akčního formátu 10 x 15 bez úprav.
Po vyplnění údajů heslo přichází až po 40 minutách.
Nastavení uživatelského profilu - fotky lze přenášet v jednom okně maximálně po 9 souborech.
Snímky odeslány v sobotu a následující týden v pondělí přišlo upozornění k vyzvednutí zásilky
Problematické oblasti
- Primitivní rozhraní k posílání souborů - není vidět název nebo číslo souboru - rámeček je moc malý. To vede k velice náročné činnosti, který soubor je už odeslán a který ještě ne, a to zejména v prostředí Windows 2000 a XP, protože v malém rámečku se zobrazuje celá cesta k souborům. Víte, jak to mají tyto OS dlouhou cestu přes různé profily…
- Počet souborů k vystavení max. po 9 je nedostačující, nelze soubory odeslat najednou např. v zipu
- Chybí volby jako nastavení příznaku ke zpracování - ořezu - najednou všem snímkům v zakázce, chybí potvrzovací dialogy při mazání snímků
- Do poznámky zadáno platba na fakturu, je to možné?
- Chybí Nápověda, dotazy jako nápověda jsou staré a netýkají se tisku z DF o větším rozlišení.
- Linka jednou spadla - vystavení snímků plus další úpravy trvaly téměř tři hodiny na lince 128 kb/s.
- Volba sběrny k vyzvednutí zakázky může být problematická a zejména u menších obcí bude určitě spojena s cestou do jiného sídla. Českou poštu jsem raději po velice špatných zkušenostech vynechal…
- Obecně platí, že zakázka byla zhotovena do tří pracovních dnů
- Platba na fakturu byla ze strany firmy kategoricky vyloučena, protože je prý možná pouze pro její partnery. Fakturaci provedla sběrna.
Vyhodnocení kvality zpracování zakázky formátu 10 x 15
- Zakázka byla zpracována v matném provedení (druhý minilab v lesklém) a zcela katastrofálně vyšly fotografie s rámečky, kde obvykle chybí jejich dolní okraj
- Zcela je pokřivena perspektiva a kompozice snímku, na kterém chybí části předmětů, krajiny aj., což je nejlépe vidět na jednom zimním snímku nechráněného železničního přejezdu, kde je tyč natřená červenobíle a minilabu chybí od země skoro jedno pole…
- Totálně špatně dopadla panoramata, ze kterých vznikly jakési fokusy centrálního snímku a obsluha minilabu se vůbec neobtěžovala s jejich skutečným vzhledem
- Komunikace s minilabem byla arogantní a neosobní, zkomolené e-maily, na některé dotazy nepřišla žádná odpověď
- Ořez snímků je nekvalitní
- Barevné podání je proti inkoustovému tisku podstatně horší - minilab obsadil třetí místo
- I dle mínění konkurenčního minilabu je profesionalita a preciznost práce na nízké úrovni…
- V první zakázce se uživatel zmýlil a nastavil chybně volně s ořezem a bez ořezu, jenom změna této položky trvala 90 minut a celé dokončení zakázky na pevné lince 128 skoro tři hodiny!!!
Ceny firmy A: | ||||
150 ks | matný | 10 x 15 | 9,90 Kč/ks | |
20 ks | A4 lesklý | 20 x 30 | 69,90 Kč/ks |
Ad 3. Zákazník regionálního minilabu firmy B
Kontakt s minilabem dle informací z jejich webu. "Vaše snímky převezmeme osobně, poštou, nebo pomocí e-mailu, na všech rozličných médiích", přitom není možný přenos ani v malém množství pomocí e-mailu. Firma nemá vybudovánu logistiku na posílání souborů, čeká na bezdrátové připojení a také chce více rozvinout systém sběren ve větších městech. Osobní jednání však bylo profesionální a vlastní zpracování zakázky bylo předem ohlášeno na konkrétní den. Celkový dojem - profesionální.
Zkušenosti
- Osobní "dohled" nad zakázkou dává záruky lepších výsledků než např. anonymní zpracování v celostátním minilabu
- Firma vytiskne automaticky panoramata na větší formát a nedojde k jejich zkreslení - jsou skutečně nádherná!
- Formát 10 x 13 s ořezem, lesklý byl zvolen proto, aby se cena fotografie vešla do 9,90 Kč/ks, momentálně také nebyl papír 10 x 15 k dispozici
- Operátorka u některých snímků provedla doladění jasu a kontrastu, když se jí výsledky na LCD displeji nezdály, aniž si firma tuto práci účtovala. Netuším však, zda mají minilaby nějako barevnou kalibraci LC?
- V pořádku byl tisk rámečků a textů u snímků
Časová náročnost cesta tam a zpět, zpracování celkem 150 ks a zpracování zakázky - 3 hodiny.
Problémy
- Minilab jinak indexuje snímky na doneseném médiu a při žádosti o zhotovení některých snímků dvakrát byly vytištěny jiné snímky, což by bylo nemilé a uživatel by to zjistil až doma. K této skutečnosti by došlo při zaslání média poštou.
- Nepodařilo se vytisknout snímky z paměťové karty SmartMedia a zákazník měl sebou naštěstí záložní na CD-RW
- V běžném provozu minilabu představuje expresní zhotovení zakázky, zvláště při větším provozu, komplikace.
- Pro tisk formátu A4 velikosti 20 x 30 nebyl k dispozici papír, proto byl zvolen rozměr 24 x 30 matný s ořezem. V průběhu zpracování zakázky došlo k poruše minilabu, což zásadním způsobem ovlivnilo kvalitu výstupu a téměř všechny fotografie musely být retušovány. Nedostatky se projevily "bílou kropenkou" zejména v tělových barvách a jako běžný zákazník bych na tento dodatečný způsob finalizace snímků nepřistoupil, ale v zájmu utajení testu jsem musel v minilabu zanechat ještě několik snímků k dodatečnému retušování, což přineslo další, třetí cestu k jejich vyzvednutí
- Mj. logistika minilabů není přizpůsobena na posílání fotografií formátu A4. Např. zakázka z celostátního minilabu přišla zabalená ve starém kartonu od papírů A3 Canon… Lokální minilab větší formáty vzhledem k poškození při poštovní přepravě vůbec neposílá
Ceny firmy B: | ||||
150 ks | lesklý s ořezem | 10 x 13 | 9,90 Kč/ks | |
20 ks | matný s ořezem | 24 x 30 | 78 Kč/ks |
Cenové kalkulace
(všechny ceny v textu jsou uvedeny s DPH)
Ad 1. Domácí uživatel ze sektoru SOHO s inkoustovou tiskárnou HP DJ 959c
formát 10 x 15
Tisková kazeta C6578D 1330 Kč - v pěti sériích vytištěno na jeden zásobník při dočerpání až do dna průměrně 181 fotografií. Cena za jeden výtisk se skládá z nákladů na inkoust:
inkoust | 7,35 Kč | u kazety C6578A inkoust 6,00 Kč |
papír | 15,60 Kč | |
celkem | 23, 00 Kč | zaokrouhleno u kazety "D" a 21,65 Kč u "A" |
Varianta kalkulace se započítáním času - odeslání do tiskové fronty 20 ks fotografií pomocí SW, který umožňuje příkazem vytisknout všechny otevřené soubory je tak zanedbatelný, že není započítán.
formát A4
Na jednu tiskovou kazetu vytištěno průměrně 50 ks snímků formátů A4. Cena za výtisk se skládá z nákladů na inkoust:
inkoust | 26,60 Kč | |
papír | 29,59 Kč | |
celkem | 56,10 Kč | při použití HP Premium Photo Paper Plus matný nebo lesklý |
při použití Colorfast je cena 26,60 Kč plus 41,10 Kč
celkem 67,70 v absolutní kvalitě dostane uživatel fotografii formátu A4 s garantovanou světlostálostí 20 let za cenu fotografie z minilabu na papíru mnohem nižší gramáže a problematické kvality!!!
Ad 2. Zákazník celostátního minilabu - firma A
Čas pro odeslání a případné korekce zakázky dvě hodiny x 300 Kč, vyzvednutí zakázky jedna hodina 300 Kč plus další ztrátové časy zdraží jednu fotografii o 4 Kč. Tedy výsledná kalkulace je pak 13,90 Kč za snímek a může být ještě vyšší při větší vzdálenosti do sběrny. Poznámka: snad nejste jako moje žena, která nějak jede autem a nepočítá jeho amortizaci, ale pouze cenu benzínu…
10 x 15
Kalkulace minilab celostátní
9,90 Kč | plus režie 4 Kč | |
celkem | 13,90 Kč |
A4 20 x 30
65,90 Kč | plus režie 4 Kč | |
celkem | 69,90 Kč |
Ad 3. Zákazník regionálního minilabu - firma B
10 x 15
9,90 Kč | plus režie je mnohem vyšší - cesta autem aj. plus 6 Kč | |
celkem | 15,90 Kč |
A4 20 x 30
78,00 Kč | plus režie 6 Kč | |
celkem | 84 Kč |
Skutečné náklady na jednu fotografii vztaženo k tiskové kazetě "D", u "A" je cena o 1,35 Kč levnější - vztaženo k řádku 1. HP DJ 959c
Řešení | Náklady na 1 foto 10 x 15 C6578D/ C6578A | Náklady na 1 foto A4 C6578D/ C6578A | Speciální Colorfast | Kvalita výstupů |
HP DJ 959c | 23,00/21,65 | 56,10/54,80 | 67,80/65,50 | vynikající |
minilab celostátní "A" | 13,90 | 65,90 | problémová | |
minilab lokální "B" | 15,90 | 84,00 | slušná |
Po testu došlo k pohybu cen u minilabů, ale i u spotřebního materiálu inkoustovek, změny zde nejsou zahrnuty.
Závěry
- v ceně výtisků na HP DJ není započítána cena tiskárny, předpokládá se, že tisk DF bude doplňkovým využitím a ne hlavní funkcí
- jednoznačně je levnější a výhodnější tisk DF A4 na inkoustovkách než v mnilabech
- není započítán černý inkoust, jeho spotřeba je minimální, pokud bychom chtěli cenu promítnou - jedná se o haléře, bylo by potřeba vytisknou sadu nejméně odhadem 600 ks DF 10 x 15
Snímky mám nyní vystaveny dlouhodobým účinkům slunečního světla na exponovaném místě a jsem zvědav na jejich barvostálost. Z prvotních pokusů mám už dvouleté výsledky na běžném kancelářském papíru, zatím zcela beze změn!
Z mého pohledu je technologie inkoustového tisku na formát 10 x 15 cm optimálním řešením potřeb uživatele ze SOHO. Pro její potřeby je plně postačující třída DF 1,3 MP a s úctou vzpomínám na titána digitální revoluce - model firmy Olympus C-840L, se kterým jsem pořídil více jak 10 000 snímků. V intencích zaměření testu pro běžného uživatele je důležité zvážit i nákup spotřebního materiálu. Také mě samozřejmě napadlo dostat se s cenou papíru na co nejnižší úroveň, ale "kompatibilní značky s nižší gramáží" poskytly velice žalostné výsledky. Kromě velice intenzivního slepování archivovaných snímků docházelo rovněž k odlupování a vytvoření puchýřků, které tištěnou fotografii zcela znehodnotily.
Také se mi potvrdilo, že nedělené tiskové zásobníky, které používá hápéčko a jiné značky, nejsou žádnou nevýhodou, ba právě naopak. Čerpání inkoustu je rovnoměrné a zbytkové objemy inkoustu zanedbatelné. Navíc je vždy u nového zásobníku zajištěna optimální kvalita.
Pak je tady poslední argument - psychologický. Některé snímky do minilabu prostě nepatří a nemusí to být třeba téma "nahoře bez", ale i další některé intimní snímky z rodinného života nebo událostí, které nejsou určeny nikomu jinému. Také si nedovedu představit fotodokumentaci výběrového řízení zaslanou Internetem a operativně zajištěnou konkurencí.
Je naprosto evidentní, že inkoustový tisk a minilaby budou vedle sebe existovat jako dva přístupy pro zhmotnění vašich snímků. Jejich vzájemná interakce přinese další pokrok a zlepšení kvality včetně snížení cen. Pokud jste vydrželi a dočetli až sem, děkuji za pozornost a přeji Vašim fotografiím zářivé barvy!
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024