Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Photoshop
Hrátky s efekty vrstev
27. srpna 1998, 00.00 | Některé vlastnosti nového Photoshopu 5.0 umožňují interaktivně a rychle tvořit efekty dříve podstatně komplikovaněší.
Jednou ze skutečně převratných funkcí nového Photoshopu je možnost automatického vytváření efektů k jednotlivým vrstvám obrazu. Zcela automaticky se tak dají tvořit stíny (jak vnější tak vnitřní), různé záře a reliéfní efekty (vystouplé či zapuštěné objekty). Efekty vrstev jsou nejen plně nastavitelné, ale jsou s jednotlivými objekty spojeny tak, že dojde-li ke změně objektu (např. dokreslení části obrázku), efekt je okamžitě automaticky upraven. Efekty lze navíc aplikovat i na písmo, které je v nové verzi Photoshopu také kdykoliv editovatelné - výtvarníkovi se zde neskutečným způsobem usnadnila práce. Nejen že může kdykoliv upravit text v libovolně složité montáži, ale se změnou textu se rázem přizpůsobí všechny efekty a základní nastavení, která jsou na daný text aplikována (barevnost, otočení, stíny, vyvýšení atd.). Třebaže je nová funkce efektů vrstvy převratnou novinkou, její použití je natolik jednoduché a intuitivní, že nemá cenu ji zde blíže rozebírat - nakonec všechny efekty disponují náhledem v reálném časem, a tak stačí měnit jednotlivá nastavení daného efektu a pozorovat, jaké mají na obraz vliv.
Jak jsem již zmínil, efekty jsou plně spojeny s vrstvou obrazu, ke které byly přirazeny. V některých případech však může být užitečné je od vrstvy oddělit a provádět dál nezávislé úpravy jednotlivých vrstev tak, jako v našem tipu, kde jsme se rozhodli upravit standardní stín nápisu.
Nejprve vytvoříme základní nápis - myší klikneme na Textový nástroj (Type Tool) a napíšeme příslušný text. V efektech vrstvy upravíme obrázek tak, aby odpovídal grafickým představám - na našem příkladu jsme použili běžný vnější stín s původními hodnotami a vnitřní zkosení (Inner Bevel) o hloubce 20 bodů.
Je-li text připravený se všemi efekty, můžeme jej rozdělit do několika samostatných vrstev pomocí funkce Vytvořit vrstvy (Vrstva -- Efekty -- Vytvořit vrstvy, Layer -- Effects -- Create Layer). Je důležité si uvědomit, že po osamostatnění vrstev již pochopitelně nebude docházet k jejich automatické změně - v našem příkladě bude text stále editovatelný, ale jeho změny se již do změny stínu neprojeví.
Po osamostatnění efektů je obrázek rozdělen do čtyř vrstev - jedna s písmem a tři s různými efekty, které jsme si předtím připravili. Kliknutím myší na vrstvu se stínem se tato vrstva zpřístupní pro další úpravy.
Stín přesuneme pod nápis a smrskneme nástrojem Změna měřítka (Úpravy -- Transformovat -- Změna měřítka, Edit -- Transform -- Scale).
Na závěr jej rozostříme nástrojem Gaussovské rozostření (Gaussian Blur), zde jsme použili hodnotu 3 bodů, a rozmázneme filtrem Rozmáznout (Motion Blur) pod úhlem 0o a délkou 20 bodů.
Výsledný efekt vidíte na horním obrázku, pochopitelně však lze tímto způsobem připravit neomezené množství grafických motivů.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024