Fnord představil bezplatný plugin pro JPEG 2000 také pro PC - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Fnord představil bezplatný plugin pro JPEG 2000 také pro PC

17. ledna 2003, 00.00 | Společnost Fnord dala k dispozici freeware plugin umožňující pracovat v Adobe Photoshopu s formátem JPEG 2000.

O společnosti Fnord Software jsme na Grafice psali podrobněji v článku Fnord Software: Pluginy Photoshopu pro JPEG2000 a PNG zdarma. Důvodem bylo uvedení zajímavých bezplatných pluginů pro práci s JPEG 2000 a PNG. Těch zejména v oblasti JPEG 2000 dnes stále není příliš mnoho a především jsou vesměs placené. A např. Photoshop ani ve své nejnovější verzi vytváření JPEG 2000 sám nepodporuje. Podrobný přehled pluginů pro práci s JPEG 2000 naleznete na Grafice v článku Pluginy pro JPEG2000 v Adobe Photoshopu. Plugin od Fnord Software byl tak velmi záslužným počinem, dostupným však pouze pro platformu Mac, což jeho rozšíření velmi limitovalo. To je nyní již minulostí a od poloviny ledna nabízí Fnord Software také bezplatnou verzi pluginu pro PC.

Co je JPEG 2000
Úspěšnost formátu JPEG 2000 spočívá především v jeho kompresním algoritmu. Ten je založen na tzv. vlnkové transformaci (wavelet transformation). K plnému pochopení toho, jak tento již po dvacet let vyvíjený algoritmus funguje, by bylo potřeba zabrousit do říše vyšší matematiky. Na tomto místě se proto spokojme pouze s obecným srovnáním s algoritmem dosavadního JPEG. Ten je založen na tzv. diskrétních kosinových transformacích (Discrete Cosinus Transformation - DCT) využívajících při komprimaci obrázku popisu formou sinusových funkcí. Jejich vlastnosti vyžadují, aby byl obrázek zpracováván po malých čtvercových blocích. Popisy těchto bloků jsou pak v komprimovaném souboru uloženy v pořadí, odpovídajícím rozkladu obrázku směrem shora dolů. To vede k riziku narušení vizuální věrnosti po dekomprimaci (přechody jednotlivých bloků jsou někdy viditelné), nutnosti načtení celého komprimovaného souboru před jeho zobrazením či zpracováním a řadě dalších problémů, jejichž přehled jsme uvedli výše.


Porovnání kvality zobrazení v JPEG (první obrázek) a JPEG2000 (druhý obrázek) při stejném objemu 16 kb. (Ukázka byla převzána ze serveru Fnord Software.)

Oproti tomu algoritmus založený na vlnkových transformacích pracuje s obrázkem jako celkem a převádí jej na popisy formou vlnových funkcí. Převod je víceprůchodový, počet průchodů určuje kompresní poměr a kvalitu dekomprimovaného obrázku (čím méně průchodů, tím vyšší kompresní poměr, ale tedy i nižší kvalita). Každému průchodu odpovídá zvláštní datový blok komprimovaného souboru. Uvedený princip odstraňuje výše uvedené "čtverečkové přechody" i další problémy a navíc nabízí podstatně flexibilnější zpracování datového toku v komprimovaném souboru - obrázek se může načítat "postupně" od hrubšího zobrazení (rozmazaně), po jemný, ostrý obraz. Tato schopnost rozkladu průchodu do bloků se nazývá tzv. progresivní transmise - již po načtení bloku odpovídajícího určitému průchodu lze zobrazit odpovídající náhled obrázku, který se dalším (volitelným) načítáním zpřesňuje. Uživatel tak má možnost u téhož souboru využít ztrátovou (pokud zůstane u hrubého náhledu) i bezztrátovou (pokud nechá přenést celý soubor) kompresi. Rovněž může určit část obrázku, která se ve zvolené kvalitě načte a zobrazí jako první. V každém případě tedy může s obrázkem pracovat bez nutnosti načítání celého komprimovaného souboru.

Obdobná využití uvedené technologie nabízejí "zájmové oblasti" (ROI - Regions-of-Interest). Tak jsou označeny části obrázku vybrané uživatelem, které budou uloženy na začátek datového proudu a tudíž implicitně načteny jako první. Lze pro ně také nastavit jiné (obvykle vyšší) rozlišení než u zbytku obrázku. Další podrobnosti můžete na Grafice nalézt v článku JPEG2000: revoluční formát pro kompresi obrázků?


Rozhraní pluginu j2k je velice jednoduché

Freeware j2k
PC verze pluginu je určena pro Adobe Phoshop 5.5 a vyšší a jeho funkčnost je velmi jednoduchá. Po nainstalování (přesunutí souboru mezi zásuvné moduly) získá Photoshop možnost ukládat soubory ve formátu JPEG 2000 (normálně s použitím příkazu Save as). Při ukládání je k dispozici velmi jednoduchá paleta umožňující nastavovat pouze stupeň komprese ukládaného souboru. Modul tedy nevyužívá všechny možnosti formátu JPEG 2000 (např. nastavování zájmové oblasti atd.) a není tak sofistikovaný jako komerční pluginy, ale zase jde o bezplatný freeware, který jistě uvítají ti, kteří si chtějí JPEG 2000 ve spojení s Adobe Photoshopem vyzkoušet.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: