Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Photoshop
Filter formula
18. května 1999, 00.00 | - tento nástroj je cestou k tvorbě vlastních Photoshop filtrů i pro neprogramátory.
Od té doby co se u Adobe Photoshopu a později i u dalších grafických programech objevila možnost pluginů a tím i tařka neomezených možností rozšíření, přidávání funkcí i celých funkčních celků, vznikl zásadní problém. Rozhraní pro tvorbu pluginů je rozumně použitelné pouze v C++ a tím pádem je tvorba nových pluginů odkázána jen "opravdovým" programátorům. Pro ostatní mnoho možností nezbývá. Ale už to není tak úplně pravda...Pluginy se obecně dělí na několik kategorií, podle jejich hlavního účelu. Tak obecně např. plugin umožňující export obrázku se nám v Photoshopu objeví v menu File-Export a je skryt v souboru s koncovkou *.8BE. Dalším a snad i nejobvyklejším typem pluginů jsou filtry (*.8BF). Pro jejich tvorbu bez dobré znalosti programování v C++ byla donedávna jedinou alternativou známá Filter Factory. Jejím konkurentem, na který bychom se v tomto článku rádi blíže podívali je Filter formula. Zajímavé je, že vznikla u našich jižních sousedů - v Rakousku. Tyto nástroje řeší za tvůrce nových pluginů vše, co není přímo svázáno s problémem samotné úpravy obrázku, kterou má nový filtr provádět, totiž tvorbu uživatelského rozhraní.
Samotná úprava obrázku samozřejmě zůstává na tvůrci. Filter formula k tomu nabízí skriptovací jazyk céčkového typu. Pro tvorbu komplexnějších záležitostí se filtr ve Filter formuli provádí ve dvou průchodech a tak lze v prvním průchodu analyzovat obrázek, a podle výsledků této analýzy lze v druhém průchodu provést příslušnou úpravu obrázku. Editor skriptů je schopen také importovat projekty již zmíněné a známější Filter Factory. Pakliže máme jasno co vlastně má náš filtr dělat a které parametry potřebuje získat od užitele, můžeme využít uhlazeně vypadající dialogové okno se zoomovatelným náhledem a slušným počtem ovládacích prvků - sliderů, option boxů - stačí je jen označit. Pak již můžeme filtr aplikovat, případně - máme-li k dispozici plnou verzi Filter formula, můžeme kompilovat vlastní filtry - soubory *.8BF, které lze smíme šířit nezávisle na samotném prostředí - ty pak již neobsahují např. nevyužité a editační ovládací prvky.
Filter formula je distribuována jako shareware. Verze, kterou si lze stáhnout na http://www.ats-vienna.com/graphics je omezena na 30 dní, 10 filtrů, 32 proměnných ve skriptech, obrázky max 400x500 pixelů, do obrázků přidává slabý šum a neobsahuje kompilátor samostatně distribuovatelných filtrů. Určitě stojí za vyzkoušení každému, kdo má přání stvořit si svůj vlastní filtr.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024