Filter Forge prakticky: tvorba efektu Zoomed Pixels - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Filter Forge prakticky: tvorba efektu Zoomed Pixels

28. srpna 2009, 00.00 | V pokračování tutoriálu o programu Filter Forge si vyzkoušíme tvorbu filtru bez potřeby zdrojového obrázku. Budeme generovat texturu náhodných zvětšených pixelů se zvýrazněnými okraji, přidáme i něco navíc. Konečně oceníme jednu z hlavních výhod aplikace - okamžitý náhled na výsledek při změně parametrů, což přímo svádí k experimentování.

Pro začátek si ukážeme, co vlastně budeme tvořit. Článek o efektu "zoomed pixels" již na serveru Grafika.cz vyšel, proto bude nejjednodušší si výsledek prohlédnout zde - /bazar/pracovni-prilezitosti---nabizime-praci/fotograf/photoshop-zoomed-pixels-133418cz. Jsem si zcela jist, že jste se již s tímto efektem setkali, ostatně, není to žádná novinka, článek byl publikován již před čtyřmi lety.

Takže s chutí do toho. Spustíme program Filter Forge a zvolíme z menu Filter - New.

Od minule zavzpomínáme jakže to dostaneme novou komponentu do plochy (v pravém submenu Components), a z menu Patterns přetáhneme komponentu Tiles.

Tato komponenta poslouží jako základ náhodných zvětšených pixelů - což ostatně s trochou představivosti připomíná už nyní.

První co změníme bude barva čtverečků (Tiles) - hnědou zaměníme za modrou. Barvu rámečku (Mortar) můžeme nechat černou, protože...

...jej stejně skryjeme - nastavíme vlastnost Mortar Width a Bevel Width na 0.

Můžeme si také pohrát s nastavením H, L, S Range - což jsou zkratky Hue, Lightness a Saturation Range - tedy rozsah náhodných Odstínů, Světlostí a Nasycení oproti zvolené barvě. Jak je ale vidět na obrázku - čtverečky k sobě přesně nesednou, co s tím?

Máme totiž zapnutou vlastnost Chaos, která náhodně některé čtverečky posunuje. Proto ji stáhneme na nulu a vše je v pořádku.

Poté zmenšíme velikost čtverečků tak, že nastavíme Repeat H a Repeat V na 20. Také jsem ještě trochu upravil barvu, ale to je čistě na vás.

Tím máme základ hotový a chtělo by to přidat nějaký ten rámeček. Z tohoto důvodu komponentu zkopírujeme, posuneme bokem a...

...změníme barvu na černobílou, stáhneme H, L, S Range na nulu a velikost rámečku (Mortar Width) zvětšujeme do té doby, než si myslíme, že bude bílá barva přesahovat přes kraje minulých čtverečků. Ostatně, to hned jednoduše zjistíme tak...

...že z menu Processing umístíme komponentu Blend...

...do které zavedeme jako pozadí první komponentu Tiles a jako popředí druhou komponentu Tiles.

V levém okně nastavíme interakci (Mode) na Overlay a ihned vidíme výsledek.

Stačí už jen přidat černou mřížku. Opět proto zkopírujeme komponentu Tiles (tentokrát tu druhou)...

...přehodíme barvy a stáhneme vlastnost Mortar Width. Ovšem ouha, mřížka je nějaká rozmazaná.

To je dána zapnutým vyhlazováním, které je samozřejmě velice užitečné - ovšem ne v tomto případě. Proto jej můžeme s klidem vypnout v menu Filter - Anti-aliasing - Off. Jak vidíte na náhledu, nyní je již vše v pořádku.

Proto přidáme další komponentu Blend a spojíme předchozí výsledek s černým rámečkem...

...s interakcí nastavenou na násobení (Multiply). Pokud se blíže podíváme na náhled, zjistíme, že se výsledek již nápadně podobá obrázku z článku zmíněného na začátku.

To ale samozřejmě neznamená, že už to takto necháme. Nejprve si zopakujeme ze kterých komponent se náš filtr skládá a poté přidáme možnost některé hodnoty měnit - ať má uživatel s naším filtrem také trochu volné ruce. Zde je přehled komponent:

1) nejprve jsme vytvořili základ - náhodně barevné čtverečky
2) dále jsme vytvořili bílou širší mřížku
3) kterou jsme komponentou Blend spojili se základem
4) poté jsme vytvořili ještě černou uzší mřížku
5) kterou jsme opět spojili s předchozím výsledkem
6) a to vše nezapomeneme nasměrovat do komponenty Result

Jednoduché, že? Přidáme tedy komponenty pro nastavování parametrů - začneme barvou - komponentou Color z menu Controls.

Tu spojíme s vlastností Tiles první komponenty Tiles, a komponentu vhodně pojmenujeme.

Podobným způsobem přiřadíme komponentě posuvníky (Sliders) pro nastavení H, L a S Range - přestože bude mít uživatel možnost tyto hodnoty měnit, je dobré je přednastavit na hodnoty, které vypadají dobře - proto použijeme předchozí nastavení.

Dále bychom mohli přidat možnost měnit krytí světlé mřížky - to znamená další posuvník.

A stejně tak bychom mohli měnit i krytí tmavé mřížky, a klidně i její barvu.

Poslední možnost kterou do filtru přidáme je zaoblení čtverečků - jak vidíte na obrázku, změnou vlastnosti Corners se mění čtverečky na kolečka...

...takže stačí přidat další posuvník, který tentokrát spojíme s vlastností Corners u obou mřížek (tedy jedním posuvníkem budeme nastavovat obě hodnoty).

A nyní se podíváme, jak vypadá výsledek. Ovšem ouha (dnes již podruhé!). Pokud se přepneme na posuvník a měním hodnotu Value, výsledek nevidíme.

K tomu slouží takzvané zamknutí náhledu, které provedeme tak, že na komponentu kterou chceme stále vidět v náhledovém okně klikneme dvakrát. Symbol oka znamená, že tento náhled bude zobrazen pořád, i když vybereme komponentu jinou.

Ostatně o tom nás informuje i text v náhledovém okně. Nyní již můžeme otestovat, že posuvník funguje tak, jak má.

To ale stále není vše. Máme cekem dost nastavení filtru, nebylo by od věci to trochu srovnat a seřadit. V menu Filter vybereme možnost Order of Controls...

...přepneme na Custom a tlačítky Move Up / Move Down vhodně poposunujeme jednotlivé vlastnosti tak, aby ty které patří k sobě byli opravdu u sebe.

Výsledek zkontrolujeme tak, že klikneme u komponenty Result na Filter Controls.

V levém okně pak vidíme to, co uvidí i uživatel.

Spokojeni? Tak ještě jeden náhled na celý filtr pro případnou kontrolu:

A náhled na výsledek filtru.

Všimněte si že stačí změnit třeba i jen barvu tmavé mřížky a výsledek vypadá hned jinak.

Možná by stálo za to si toto nastavení uložit, co myslíte? Není nic jednoduššího než v záložce Presets kliknout na šipku a zvolit Add preset.

A další experimentování...

...a to opravdu....

...opravdu jakékoliv...

...je už na vás.

Závěrem by bylo vhodné říci, že ačkoliv se stále jedná o velmi jednoduchý filtr, který by nebylo těžké v Photoshopu napodobit, konečně jsme si ukázali výhodu Filter Forge. Tou výhodou je okamžitý náhled na výsledek, který nám dovoluje měnit parametry podle oka, a jednoduše experimentovat a vytvářet tak všemožné varianty textury, které by standardní cestou zabraly o hodně víc času.

Nakonec vám popřeji už jen hodně štěstí při práci a experimentování, pokud se vám povede filtr jakkoliv vylepšit, nebojte se podělit se svým výsledkem!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: