Euro - kreativní hrátky se symbolem v Photoshopu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Photoshop

Euro - kreativní hrátky se symbolem v Photoshopu

euro

24. dubna 2003, 00.00 | Na logu Eura si v dnešním tutoriálu můžete procvičit základní funkce Photoshopu - mj. vektorové nástroje a cesty, s jejichž pomocí vytvoříme dojem plastičnosti a materiálu.

Ještě než se pustíte do samotného tutoriálu, doporučuji stáhnout výsledek tutoriálu - hotový znak Euro a sledovat stručný výklad na tomto PSD souboru.

Na začátek si připravíme nový dokument o velikosti 300 x 300 px. Pomocí nástroje Horizont Type Tool(T) vytvoříme znak Eura - z nabídky písem vybereme Font: Symbol (T1) a zadáme velikost třeba 200 pt. Písmu přiřadíme žlutou barvu (FFD800). Nyní napíšeme se stisknutými klávesami Ctrl+Alt písmenko "e". Nově vzniklou vrstvu si nazveme "zluta".

Zduplikujeme vrstvu "zluta" a posuneme ji o kousek doleva. Zduplikované vrstvě ještě zmenšíme výšku. Písmeno můžeme převést na vektorový objekt (Layer/Type/Convert to Shape). Zduplikovanou vrstvu nazveme "hneda" a zároveň můžeme vrstvě změnit barvu na 884B06. Vrstvu "hneda" umístíme pod vrstvu "zluta".

Jak jste si již všimli, naše Euro není příliš plastické, ale připomíná spíše dvě placky - jednu menší a druhou větší. Proto si vrstvu "hneda" trochu upravíme. Posuneme některé dosavadní řídící body (označil jsem je zeleně) pomocí nástroje Direct Selection Tool(A). Místa, kde vytvoříte nové řídící body, jsem označil modře a místa, kam je přesunete, jsem označil červeně - body můžete přidat Add Anchor Point Toolem a převést je na hranaté pomocí nástroje Conver Point Tool(pouze jedenkrát).

Nyní si vytvoříme rýhy na obvodu znaku. Začneme rýhami na vrchní straně objektu. Zvolíme nástroj Pen Tool(P) a vlevo na liště zaškrtněte ikonku Paths. Vytvořte čáru, kterou vidíte na obrázku. Bod bez řídících bodů vytvořte kliknutím a bod s řídícími body vytvoříte táhnutím. Čáru pak můžete upravit nástrojem Direct Selection Toole (A). V paletě Paths (Window/Paths) dvakrát klikněte na Work Path, čímž cestu uložíte. Stejným způsobem si připravte i ostatní cesty, které vidíte na dalším obrázku.

Když už máme všechny cesty připravené, obtáhneme si je světle žlutou barvou (FFDF71), kterou si nastavte jako barvu popředí. Pak si podle obrázku nastavte štětec Brush Tool(B). Nyní si vytvoříme novou vrstvu a nazvěme ji "ryhy". Každou cestu použijete 3x (samozřejmě s drobnými úpravami, které můžete provést nástrojem Direct Selection Tool (A)). Vrstva se obtáhne následovně - otevřete okénko Paths (WindowPaths), klikněte na cestu, kterou chcete obtáhnout, pravým myšítkem a vyberete z nabídky Stroke Path... . Vyskočí paleta, ve které vyberte z nabídky Tool: Brush. Vrstvu "ryhy" si umístěte pod vrstvu "zluta", ale nad vrstvu "hneda".

Rovné rýhy vytvoříme nástrojem Line Tool (U). Nástroj si nastavte podle obrázku. Barvu popředí necháme stejnou. Nově vzniklou vrstvu nebo vrstvy umístíme nad vrstvu "hneda" a nazveme ji "ryhy_rovne"

Vrstvě "zluta" a "hneda" vytvoříme masku, abychom mohli kreslit jenom do míst, do kterých chceme. Obě dvě vrstvy si zrasterizujeme - klikneme na danou vrstvu a vybereme funkci (u "zluta"-Layer/Rasterize/Type, u "hneda" - Layer/Rasterize/Shape). Teprve nyní vytvoříme vrstvám masku. Najedeme nad vrstvu ("zluta" nebo "hneda") a se stisknutým Ctrl na ni klikneme levým tlačítkem myši - vrstva se vybere. Ještě v okně Layer klineme dole na ikonku Add Layer Mask a je to hotovo - tento úkon provedeme u obou vrstev("hneda" i "zluta").

 

Pro další úkon bude důležité následující nastavení štětce. Brush Tool(B) - Diametter: 23Px, Hardness: 69%, Mode: Normal, Opacity: 12, Flow: 100%. Většinu objektu pokryjeme hnědou (884B06) a místy doplníme odstínem oranžové (E67511). Nejsvětlejší odstín nám bude interpretovat světle žlutá (FFF515).

U vrstvy "hneda" už to nebude tak těžké. Nastavení hrotu můžeme nechat stejné. Světlá místa vytáhnete pomocí oranžové (E67511) a tmavá místa černou (000000).

Aby byl objekt ještě plastičtější, vytvoříme si lesky a tmavá místa. Budeme je vytvářet pro změnu vektorovými objekty. Ukážeme si jak vyrobit jeden složitější lesk a další už byste měli zvládnout sami. Nástrojem Line Tool (U) vytvoříme čáru o tloušťce 1 px (barva - FFF515). Pokud bude čára ohnutá, tak přidáme nástrojem Add Anchor Point Tool řídící body, které by měly být téměř naproti sobě. S řídícími a normálními body můžeme hýbat nástrojem Direct Selection Toolem(A). Lesky jsem zvýraznil červeně a stíny zeleně.

Úplně na konec můžeme na naše Euro přidat lesk pomocí světelných efektů (Filter/Render/Lens Flare...) nebo vektorovým objektem, který si musíte trochu poupravit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: