Cvičení v kruzích II - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Cvičení v kruzích II

22. listopadu 1999, 00.00 | Podívejte se, jak to ve skutečnosti bylo s kontroverzním obrázkem, který vyvolal tolik diskuze. Šlo o práci v 3D programu nebo Photoshopu?

Příklad na výrobu dvou prostorových kroužků vyvolal diskuzi, ve které se nakonec střílelo hlava nehlava. K naprosté většině reakcí nemá smysl se vracet. Pro ty, kdo se z našich tutorialů učí, jsme připravili podrobnější návod, jak si kroužky vystínovat. V minulém příkladu jsme "jen" napsali vyrobíme stín. Aby vám to šlo lépe, ukážeme si jak si vypomoci cestami, aby se stíny malovaly snadněji.

1. Na prvním obrázku vidíme selekci vnitřní hrany, převedenou na cestu. Vrcholy elipsy zdeformujeme a zašpičatíme (tažením tečen), získáme tak prostorový dojem.

2. Od druhého obrázku vidíme jednu z možností, jak namalovat stíny. Takhle to bude pro většinu z vás možná jednodušší (druhý postup si ukážeme na konci). Budeme pracovat v nové vrstvě. Štětcem s černou barvou si namalujeme předběžné stíny (v místech kde je tušíme).

3. Naše černé "stíny" jsou trochu hrbaté, proto si je vyhladíme. Perem si naklikáme cestu, kterou případně opět tažením tečen vyhladíme.

4. Potom převedeme cesty na selekce, invertujeme a "přebytečné" stíny umažeme (nebo domalujeme kde chybí).

5. Nástrojem Blur potom postupně rozmazáváme okraje stínu. V paletce parametrů nástroje měníme podle potřeby přítlak, z paletky brushů vybíráme různé velikosti. Na samostatném obrázku vidíme jak stíny vypadají, když vypneme vrstvy. Vidíte že jsme domalovali ještě další drobný stín na odvrácené straně svislého kola, kde se stýká s vodorovným. Před započetím práce načteme selekci z kruhů. Snadno totiž v některých místech rozmažeme stíny i mimo plochu kruhů a selekce nám ušetří pozdější čištění obrázku. Stejný výsledek docílíme i pokud selekci načteme po rozmazání stínů, invertujeme a vše přetažené umažeme, první postup se mi zdá lepší.

6. Další obrázky zachycují výrobu odlesků. Vyrobíme je myšlenkově podobně jako stíny. Jen cestu si v místech předpokládaného odlesku naklikáme rovnou, bez předběžného malování. Cestu převedeme na selkci a zadáme Feather 1 pixel. Odlesky malujeme štětcem, bílou barvou ze začátku s asi 60% opacitou (působení štětce v paletce nastavíme na screen, výsledek je pro odlesk přirozenější, zkuste si to). Malujeme více tahy, prvním přejedeme celou selekci a potom s nižšími opacitami domalujeme střed selekce (opacity se načítají). Je zajímavé, jak i bez stínování dělají samotné odlesky dojem určité plastičnosti, udělala jsem pro vás snímek s vypnutými stíny.

7. Jak vidíte, není to nic složitého a zázračného. Vždyť naše stíny v tomto i v minulém obrázku jsou jednoduché a nikdo minulý příklad ani nevydával za dokonalé stínování. Když si obrázky zvětšíte, určitě zjistíte že je dokážete ještě vylepšit. Nakonec můžete stíny malovat i postupně, štětcem s různými neostrými brushi a různou opacitou. Jediné co potřebujete oproti předcházejícímu postupu je víc trpělivosti, zřejmě budete občas umazávat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: