Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Photoshop
Co nového v Adobe Photoshopu 6.0?
5. září 2000, 00.00 | Photoshop 6.0 byl poprvé představen v minulém týdnu. Co přináší program za nové funkce a jaké jsou naše postřehy přímo z jeho první prezentace v San Francisku?
O tom, že Internet hýbe světem není potřeba nikoho přesvědčovat. Tato skutečnost se odráží i v nové verzi populárního profesionálního image editoru Photoshop verze 6.0. a to nejen tím, že součástí dodávky programu je i nová verze aplikace pro tvorbu Internetových stránek Adobe ImageReady 3.0. Inovace jsou znát, kromě již zmíněné podpory Internetu, i ve vylepšeném prostředí, přidání nových nástrojů, a široké podpoře práce s vektory. V dnešním článku si představíme nejzákladnější novinky programu, protože Photoshop ve své šesté verzi není zatím oficiálně v naší zemi k dispozici.
Optimalizace pro web
Jednou z významných inovací ve Photoshop 6.0 je přístup k vytváření grafiky určené pro Web.
Přímo v Photoshopu je nyní nástroj Slice pro "řezání" grafiky určené pro umístění na web. Nástroj pracuje podobně jako v Image Ready - tažením kurzoru se vymezí výběr, přičemž Photoshop si umí automaticky rozdělit zbytek obrázku tak aby bylo možné vytvořit tabulku s jednotlivými díly grafiky. Pro každý takto získaný výběr lze nastavit řadu parametrů - URL, výstupní grafický formát (GIF, JPG), stupeň komprese apod.
Důležitou novinkou je možnost rozřezání obrázků přímo podle vrstev. Rozřezání je navíc dynamické, tj. mění se podle toho, jak se s danými vrstvami dále pracuje (např. při zvětšení písma aj.).
Photoshop však nyní umí provádět optimalizaci grafiky také podle nastaveného alfa kanálu. V něm lze definovat libovolnou plochu obrazu, která se optimalizuje podle samostatně nastavených voleb. Tímto způsobem tak lze např. "ochránit" před optimalizací vybrané části grafiky bez toho, aniž by bylo nutné obrázek nejprve rozřezat někdy i na mnoho drobných čtvercových či obdélníkových částí.
Přesto, že Photoshop 6 tak nyní disponuje řadou optimalizačních nástrojů, je pro závěrečnou optimalizaci internetové grafiky určen stále Adobe ImageReady 3.0. Obrázek lze do něj z Photoshopu nově přenést přes ikonu umístěnou přímo v základní paletě nástrojů.
Vektory
Ve Photoshopu 6 jsou implementovány nové prostředky pro vytváření a práci s vektorovou grafikou. K dispozici jsou jednak nové nástroje pro kreslení vektorových obdélníků, mnohoúhelníků, elips a linek a dále pak funkce, umožňující provádět akce charakteristické pro vektory, např. jejich spojování, odečítání, invertování aj.
Vektory lze používat také pro vytváření masek běžné bitmapové grafiky (ta má pak vždy ostré hrany i při vyšším rozlišení) a vektorové efekty lze aplikovat např. na písmo, které je i nadále editovatelné.
Zlepšená práce s PDF
Velkou novinkou je u šesté verze Photoshopu i vyšší podpora PDF formátu. Oproti starší verzi lze do PDF souboru ukládat i nastavení průhlednosti, vrstev a samozřejmě vektorové objekty. V praxi to znamená, že grafický soubor uložený do PDF má po otevření v jiném Adobe Photoshopu 6 editovatelné všechny vrstvy, efekty vrstev aj.
Paleta stylů
Nově Photoshop disponuje paletou Stylů, ve které lze předem definovat styly, tj. soubor efektů a grafických nastavení, které se po přetažení myší aplikují jako efekt vrstvy na zvolenou vrstvu dokumentu.
Vylepšená správa vrstev
Řada uživatelů ocení patrně vylepšenou správu vrstev.
Nejen, že lze v paletě pracovat až s několika tisíc vrstvami (což samozřejmě zas tak mnoho uživatelů nedocení), ale především je možné vrstvy spravovat - tj. je možné je organizovat do skupin, jednotlivé skupiny barevně odlišovat, aplikovat nastavení (např. styly) na celé skupiny vrstev aj. A jak již bylo řečeno výše - nastavení vrstev se uchovává jak v PDF, tak ve formátu TIFF. Zde si dovolím jen malou perličku - na Seyboldu jsme se byli podívat na seminář určený pro srovnání programu Adobe InDesign a QuarkXPress. Nebudu zde rozebírat všechny rozdíly, které tam byly prezentovány, ale není třeba patrně příliš zdůrazňovat, že již z principu má dnes InDesign vyšší podporu pro práci s nativními PSD soubory vytvořené v Adobe Photoshopu. Dnešní argumentací Quarku je však skutečnost, že s nástupem Photoshopu 6 přibude do XPressu v podstatě řada nových možností, neboť Quark bude umět využívat právě různá nastavení (např. vrstvy) uložené do TIFFu vytvořeného v Photoshopu 6.
Nový editační nástroj - Liquify
Nástroj Liquify slouží k deformaci obrazu podobně jako při použitím filtrů typu Deformace. Rozdíl je ale v tom, že se tak neděje přes dialogové okno, ale pomocí sady nástrojů podobné známým štětcům. Nástroje nabízejí řadu druhů deformací, zkroucení, smrštění, roztahování apod.
Novinky při práci s textem
Photoshop 6 přichází i s novými možnostmi při práci s textem. Např. změnu stylu či formátování je možné provést přímo z příslušné palety bez nutnosti otevírat text v dialogovém okně. Měnit lze samostatně parametry i pro jedno písmeno z celého textu. Přibyly i nové efekty (zejména zmíněné vektorové), které lze na vektorový text aplikovat.
Nový interface
Patrně s ohledem na množství nových funkcí byl do Photoshopu implementován nový interface - podle aktuálně zvolené funkce se v horní liště zobrazují nejrůznější volby podobně jako např. v InDesignu. Například při volbě nástroje pro kreslení vektorových objektu lze v ovládacím panelu přepínat mezi druhy kreslených objektů nebo zadávat tloušťku čar.
Preset Manager
Nový ovládací prvek Preset Manager umožňuje centralizovanou správu všech knihoven jako jsou štětce, přechody, výplně, styly vrstev atd. Důležité je, že všechna nastavení lze uložit, případně načíst. Pro lepší přehled lze upravit velikost zobrazení obsahu knihovny a to buď ve formě náhledu, náhledu a popisu nebo jen popisu.
Programy jako Photoshop se vylepšují jen velmi těžko. Na jednu stranu jsou brány jako "standard" a pro určitou skupinu uživatelů je jakákoliv změna skoro nežádoucí, na druhou stranu by mohlo jakékoliv ustrnutí vyvolat snížení zájmu nových uživatelů. A nezanedbatelný není samozřejmě ani příjem z upgradů. V šesté verzi jsou tedy jako vždy nově k dispozici některé skutečně použitelné nástroje a současně i takové, které program pouze nafukují. Jak jsme předeslali v úvodu - program jsme neměli zatím fyzicky k dispozici v redakci, pouze jsme pracovali na Seybodu s předváděnou verzí. Na jakékoliv hodnocení je tedy dostatek času, ale podle našich prvních zkušeností mohou některé výše popisované funkce ušetřit i zkušeným uživatelům mnoho času. A mimochodem - Photoshop 6 je optimalizován také přímo pro dvouprocesorový Power Mac G4 na 2x500 MHz- a to je pak práce...
Photoshop 6 bude na českém trhu prodáván za cenu 32 880 Kč, respektive upgrade z verze 4 nebo 5 za cenu 10 140 Kč. Českou lokalizaci lze očekávat do tří měsíců od uvedení na trh, které proběhne letos na podzim.
Prezentace Photoshopu 6.0 na show Steve Jobse na Seyboldu pořádaném v San Francisku minulý týden. Photoshop byl předváděn na Power Mac G4 s dvěmi procesory.
Přehled relevantních článků:
Beta verze Photoshop 6 uvolněna!
Petr Podhajský a
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024