Co nabízejí nové KPT 5.0 od MetaCreations? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Co nabízejí nové KPT 5.0 od MetaCreations?

13. února 1999, 00.00 | Slibovaná recenze Kai´s Power Tools 5 je zde. MetaCreations program skutečně velmi přepracovala a tak stojí za to se s ním seznámit...

V redakci jsme měli možnost otestovat nový produkt od společnosti MetaCreations - Kai´s Power Tools 5. Již první zvěsti o této verzi naznačovaly, že se zcela změní vzhled programu. A myslím si, že opravdu nelhaly. Prostředí ve kterém program pracuje má zcela nový vzhled. Ale vezměme to vše popořadě. Na CD-ROMu je kromě KPT5 také poněkud starší verze KPT3, již standardní Acrobat Reader 3.0 a užitečný program jako je Quickshow.

Výrobce uvádí u verze pro PC tuto požadovanou konfiguraci: Pentium 166 Mhz, operační systém Windows 95/98/NT4, Photoshop 3/4/5 nebo plně kompatibilní program s těmito produkty, alespoň 32 MB RAM, 50 MB volného místa na disku, 24-bitovou grafiku, a samozřejmě barevný monitor a CD-ROM. Podmínky pro platformu MAC jsou velmi podobné. Procesor PowerPC a operační systém MacOS 7.6.1 nebo vyšší. Jinak ostatní požadavky jsou stejné jako u PC.

Instalace programu je ovládána standardním instalačním programem Windows, kde až na úvodní obrazovku není nic zajímavého. V instalaci si zadáte adresář v kterém máte plug-iny Photoshopu a pak se dále už o nic starat vlastně ani nemusíte.

Velikost pracovní plochy KPT5 máte možnost pomocí Ctrl + 1 až 5 změnit od 640 x 480 až po 1280 x 1024, nebo pomocí Ctrl + 0 na celou obrazovku. Na pracovní ploše se nachází několik pro všechny filtry stejných prvků. Jsou jimi samozřejmě OK a Cancel jejichž osvědčený vzhled zůstává stejný. V pravém horním rohu naleznete dvě nová tlačítka První se symbolem www vás, pokud jste právě na Internetu, odešle na web stránky Kai's Power Tools od MetaCreations. Druhé tlačítko s logem firmy MetaCreations funguje jako nápověda. Také samotný nápis KPT5 s názvem filtru v horní části pracovní plochy fungují jako tlačítka. KPT5 po stisku zobrazí globální volby pro celé prostředí, zatímco název filtru zobrazí volby pro daný filtr. V levém dolním rohu se nachází tlačítko pro přednastavenou knihovnu. Dále jsou na ploše tzv. paměťové body pro uložení vlastních nastavení. Každý filtr se skládá z náhledového okna a panelů.

Prvním již standardním filtrem je KPT Blurrrr, který pod sebou ukrývá celý soubor rozmazávacích efektů. Kromě známých a běžně používaných "rozmazávačů" jako je například Gaussův jsou možné i rozmazávání pomocí rozostřené kamery nebo jako při pohybu fotoaparátem při focení. Dále je možno rozmazávat do spirály, pootočením nebo zvětšením.

Filtr FiberOptix vytváří rendrováním realistické vlasy nebo chlupy. Opět si mezi spoustou předvoleb a nastavení můžete vybrat například přírodní vlas materiálu. A pak už je zbytek jen na vaší vynalézavosti a grafickém cítění. Dále můžete nastavit hustotu, délku, barvu, ale i orientaci. S tímto filtrem lze nastavit i plasticitu a tak výsledek vypadá velmi realisticky.

S filtrem Frax 4D můžete vytvářet prostorové fraktálové obrazce. Tento filtr pracuje ve dvou základních módech. Liší se v definování každého bodu. První mód nazývaný Cogiternion má body definované třemi parametry a je v zobrazení 3D, zatímco mód nazývaný Quaternion je v zobrazení 4D a všechny body jsou definovány čtyřmi parametry. I tento filtr využívá dalších efektů jako třeba nasvícení barevnými světly.

Pomocí filtru FraxFlame lze vytvářet dvourozměrné fraktály. Nachází se zde i dialogové okno pro generování mutací daného fraktálu.

Filtr Fraxplorer je novou generací Fractal Exploreru z KPT 2.1 doplněný o nové matematické algoritmy a barevné styly.

Filtr KPT Noise je již známé přidávání šumů do obrazu. Opět se nabízí celá řada přidání šumů a různých jejich mutací. Ale toto je asi už velmi standardní prvek, a tak nemá smysl se zde o něm rozepisovat.

Filtr KPT RadWarp simuluje známé a stále efektní kamerové triky, jako například "rybí oko". Tento filtr vám předvede jakékoliv zkreslení, posunutí nebo otočení.

Filtr ShapeShifter je ideální nástroj pro vytváření trojrozměrných objektů z dvourozměrné masky. Pomocí několika reliéfních módů a nastavení lze opravdu velmi rychle a efektně přidávat třetí rozměr. Samozřejmě, že si můžete sami přidat svůj vlastní reliéf. Nastavení výšky, barvy, stínu a nasvícení reliéfu je dnes již samozřejmostí. Můžete si zde vybrat i povrch vámi vytvořeného objektu nebo svétlo, které bude vydávat.

Filtr Smoothie je také standardním efektem, který podobně jako Gaussův blur rozmazává rohy a hrany. Velikou výhodou je, že dokáže rozlišovat vnější a vnitřní rohy.

Posledním filtrem je KPT Orb-it, který převádí vybranou oblast na soustavu různě velkých a překrývajících se koulí nebo bublin. Jsou zde možnosti použití skleněné reflexe nebo zobrazení vybrané oblasti na každé bublině zvlášť. Opět lze nastavovat barevnost, velikost, hustotu, směr nasvícení, ale i druh povrchu (plastický nebo kovový).

Co říci závěrem? I když jsem neměl mnoho času na podrobné prozkoumání všech filtrů, která KPT5 nabízí, přesto si troufám odhadnout, že si získají mnoho příznivců a fanoušků. Teď už opravdu záleží jen na tom, kdy a hlavně za kolik se dostanou na náš softwarový trh.

Další podobné články naleznete v časopise Svět tisku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: