Blesky na večerní obloze - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Blesky na večerní obloze

6. ledna 2000, 00.00 | Další příklad na přání - jak ve Photoshopu na blesky?

Další příklad na přání - jak ve Photoshopu na blesky?

Dnes si vytvoříme jednoduché blesky. Je to takový základní návod, k dokonalosti bychom si s obrázkem museli ještě trochu pohrát.

1. V novém dokumentu si nejprve vyplníme pozadí lineárním gradientem (popředí do pozadí, světlejší modrá - tmavší modrá).

2. Do nové vrstvy nástrojem Polygonal Lasso vykreslíme jednoduché obrysy střech. Selekci vyplníme černou barvou a odselektujeme.

3. Teď vyrobíme světýlka. Použijeme něco netradičního, třeba filtr Pixelate - Mezzotint (kdo chce více světel, použije filtr dvakrát za sebou). Výtvor rozostříme filtrem Blur - Gaussian Blur s radiusem 0,8 pixelu.

4. Filtrem Render - Lighting Effects se dvěma světly bílé plošky obarvíme (fantazii se meze nekladou, obrázek je jen orientační).

5. Vybereme nástroj pro kreslení cest a namalujeme blesky. Nejdříve namalujeme dva velké, svislé a cesty uložíme.

6. Nad gradientem vytvoříme novou vrstvu. Označíme si cesty šipkou v rozbalovacím menu nástroje pro cesty. Cesty vytáhneme bílým neostrým brushem o průměru asi 16 pixelů. Vytažení se dělá tak, že předem nastavíme parametry nástroje, který budeme používat, v tomto případě třeba štětce. Potom buď použijeme v menu paletky cest příkaz Fill Subpath, nebo jednoduše klikneme na ikonku prázdného kolečka ve spodní části paletky cest. Obě vytažené cesty rozostříme filtrem Blur - Gaussian Blur s radiusem 20 pixelů.

7. Nad blesky uděláme novou vrstvu. Cesty svislých blesků vytáhneme modrou barvou štětcem s neostrým brushem o průměru asi 3 pixely (postupem jako v předchozím kroku). Cesty vypneme (příkazem v menu paletky cest nebo tamtéž kliknutím mimo řádek s její ikonou). Načteme selekci, barvu popředí nastavíme na bílou, pozadí na modrou a aplikujeme filtr Artistic - neon glow.

8. Vrstvě nastavíme interakci na color dodge (zesvětlit barvy). Odselektujeme, rozostříme filtrem gaussian blur (radius 1,0 pixel) a sloučíme s předchozí vrstvou. Vrstvě znovu nastavíme interakci na color dodge.

9. Pod touto vrstvou uděláme novou vrstvu. Aktivujeme opět cesty blesků a vytáhneme bílou barvou, neostrým brushem (9 pixelů) a rozostříme filtrem Blur - Gaussian Blur (radius 4 pixely). Interakci vrstvy nastavíme na overlay (překrýt).

10. Nad pozadím vytvoříme novou vrstvu. Namalujeme drobné blesky.

11. Vytáhneme je stejně jako hlavní blesky tlustou bílou čárou (opět 16 pixelů) a rozostříme Gaussovským Blurem 20 pixelů, opacitu vrstvy nastavíme na 55%. Nad touto vrstvou vytvoříme novou vrstvu a drobné blesky vytáhneme bílou čáru o síle 1 pixel. Interakci vrstvy nastavíme na overlay a Layers options podle obrázku (vnitřní posuvníky uchopíme současným stiskem klávesy ALT).

12. Nakonec nástrojem na zesvětlení (Dodge tool) s nastavením na světla a do pozadí podle vkusu místně přidáme světla.

Poznámky:
Obrázky jsou připraveny v sRGB s gamma 2.2. Na většině PC by se proto měly otevřít bez barevných posunů.

Další články naleznete v rubrice Photoshop.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: