Barevně černobílé - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Barevně černobílé

kolorovani

13. června 2002, 00.00 | Vybarvení černobílé fotografie není jen otázkou vrácení reálné barevnosti světa tam, kde se jí úmyslně nebo z ekonomických důvodů nedostalo. Pojďme společně vybarvit čb fotografii tak, aby zůstala zachována
její atmosféra.

Při probírání mých starých fotografií jsem narazil na tento nijak zvlášť zajímavý kousek. Kdybych ji tehdy vyfotil barevně, jsem přesvědčen, že by skončila v koši dřív, než by oschla. Vybavil jsem si vzpomínku, jak jsem dal malý zelený džbánek do cihlového svícnu jen tak na stůl, u okna v cizím bytě a pokusil se o "zátiší". Protože se tato fotografie jevila jako snadný terč na vybarvení, strčil jsem ji do skeneru a rozhodl se ji konečně dát to, co jsem tehdy naivně považoval za zajímavý záběr.

Techniky kolorování používám dvě. Tu první si teď ukážeme v praxi. Zdrojový čb snímek má v zásadě jednu dominantu a to právě džbánek ve svícnu. Zbytek je jen zmatek věcí v pozadí nebo jasný směr světla od okna.

Vyrobíme tedy 4 vrstvy nad čb obrázkem. Pro orientaci je nazvěme hezky podle pravidel pokročilé počítačové češtiny 21. století, tedy: spunt, dzbanek, svicen, pozadi. Všechny vrstvy nastavme na interakci s ostatními (blend mode) jako "color". To způsobí, že jejich obsah bude vidět jen jako obarvení vrstev pod nimi.

Vyberte vrstvu "spunt" a selekcí (lasso, point to point), cestami nebo jak jste zvyklí špunt označte. Označení nemusí být nijak precizní, viz. ukázky. Protože lze přepokládat, že špunt je korkový, vyberte v paletě odpovídající béžovou barvu a selekci vyplňte. Je dobré použít co nejsytější barvu, usnadní to pak doladění výsledných barev. Poté totéž proveďte i s vrstvami "dzbanek a svicen". Dohromady a bez interakce "color" by tyto vrstvy měly vypadat asi takto:

Všiměte si prosím, že selekce byly provedeny velmi nedbale a ani nebyl zapnut anti-aliasing. Ono to je totiž při kolorování s "umělěckou licencí" jedno. Můj názor :)
Následně pomocí funkce "layer opacity" dolaďte barevnou sytost jednotlivých částí dominanty a také použijte na každou vrstvu filter "gaussian blur" s hodnotou kolem 2 - 3. To zajistí spojitost barevných polí mezi sebou.

Zbývá vyplnit pozadí - vrstvu "pozadi". Protože v originální fotografii je neostré a hodně členité dalo by hodně práce vše označit a příslušnou vrstvou obarvit. Proto si vytvořte pro vybarvování nějaký hodně obscénní gradient plný těch nejsytějších barev, jaké v paletě najdete. Aby gradient nebyl už vůbec k poznání, zatočte ho do víru, třeba jako já filterem "Twirl". Z vrstev, kde jsou barvy pro dominantu, sestavte selekci a vykrojte obrys z vrstvy "pozadi". Použijte zase filter "gaussian blur", tentokrát ale s větší hodnotou 5 - 8. Vznikne přibližně toto:

Stáhnutím "layer opacity" vrstvy "pozadi" na velmi nízkou hodnotu se z hrůzně vypadající vrstvy stane velice pěkné a hlavně uvěřitelné pozadí.

Uložte si práci tak, jak je, a poté pomocí funkce "Flatten", nebo "Merge All Layers" spojte všechny vrstvy do jedné. Dolaďte vám nejpříjemnějším nástrojem kontrast a jas obrázku. Vrstvu duplikujte a na duplikát použijte opět "gaussian blur". "Blend mode" nastavte na "Screen".

Výsledek pak bude o něco jemější a už definitivně dokonale odstraní všechny chyby a nepřesnosti. Webdesignery by možná mohlo upoutat, že tento starý a otřepaný efekt výrazně zlepšuje komprimovatelnost do formátu jpg.

Mimochodem, před časem jsem byt, kde byla fotografie pořízena, náhodou navštívil a zjistil, že džbánek je z čirého skla, svícen není cihlový, nýbrž keramický a velice odporně béžový. :)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: