Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Photoshop
Adrenaline: Snowflakes & NightVision, freeware plug-iny pro Adobe Photoshop
zelený pták
17. února 2003, 00.00 | Imitaci padajících sněhových vloček a simulaci různých typů noktovizorů či infradelekohledů můžete snadno vyrobit s pomocí dvou freewarových Adobe Photoshop kompatibilních plug-inů z kolekce Adrenaline.
{Snowflakes}Celá kolekce plug-inů Adrenaline momentálně obsahuje freewarové plug-iny Camouflage, Harmonix, NightVision, SnowScape, Snowflakes a shareware plug-iny Halftone (15 USD) a OldMovie (20 USD). O některých plug-inech jsme už na Grafice On-line psali, v dnešním článku se tedy podíváme pouze na efektové plug-iny Snowflakes a NightVision. Snowflakes i NightVision jsou freewarové plug-iny a za jejich používání tedy nemusíte nic platit. S cenou plug-inů částečně souvisí i jejich možnosti, které mají do možností kvalitních komerčních efektových nástrojů přece jen trochu daleko, přesto jak o Snowflakes tak i o NightVision rozhodně nelze říci, že by se jednalo o primitivní filtry typu FilterFactory.
Plug-in Snowflakes slouží stejně jako SnowScape k imitaci sněhu, tentokrát se však nejedná o sněhové závěje, nýbrž o sněhové vločky. Grafické rozhraní Snowflakes je tématicky podobné jako u všech ostatních plug-inů řada Adrenaline a nabízí tedy relativně malý náhledový systém a několik posuvných sliderů pro nastavení základních parametrů sněhových vloček. První slider "Amount" ovlivňuje počet sněhových vloček v grafické předloze nebo definovaném výběru. Počet se udává v procentech, maximem je 1000 %, které logicky zaplní celý obrázek téměř čistě bílou plochou. Doporučené hodnoty jsou mezi 10 % pro řídké sněžení až 250 % pro nekompromisní sněhovou vánici. Minimální a maximální velikost generovaných sněhových vloček určují dvě další volby "Size range begin" a "Size range end", jejich "těžkost" či spíše realističnost pak parametr "Hardness". Obecně je doporučen Hardness cca 50 % pro přírodní sněhové vločky, na ukázce horské krajiny jsem ale pro větší názornost použil maximální "intenzitu" sněhových vloček. Zfušované sněhové vločky nebo naopak rychle tající sníh lze docílit s volbou "Transparency" ovlivňující průhlednost vloček či eventuelně jiného ve vzduchu se vyskytujícího průmyslové spadu. Snowflakes dále nabízí mimo náhodně generovaných parametrů sněhových vloček také volby barvy plug-inem vytvářených "poletujících" částic. Na výběr tak máte barvu pozadí, popředí (nastavenou přímo v Photoshopu či jiném grafickém editoru), několik barev pro sníh (od bílé přes modrou až třeba po poletující saze) plus spoustu dalších různobarevných umělých částic (alias s odpuštěním jiného "ksindlu"), jejichž výskyt ve vzduchu by jen těžko někoho potěšil.
Provedená nastavení lze uložit na disk a později do plug-inu zpětně nahrát, uložené preferenční soubory mají orientační příponu ".sfs". S vhodným a jemně provedeným nastavením jednotlivých parametrů lze celkem úspěšně imitovat sněhové vločky popřípadě jiné ve vzduchu poletující částice, nečekejte ale zcela věrnou imitaci přírodního sněhu, tak realistické výsledky zase plug-in Snowflakes neposkytuje.
Idylická horská krajina
Adrenaline: Snowflakes - právě začal padat sníh ... (Hardness 100 %)
[-more-]{NightVision}
Stejně jako Snowflakes, také plug-in NightVision simulující výstup z noktovizorů neboli přístrojů pro noční vidění funguje nejen v Adobe Photoshopu, ale i v řadě dalších programů s kompatibilní plug-in architekturou jako je PaintShop Pro, Corel PhotoPaint, Ulead PhotoImpact a řada dalších. Moderní noktovizory sice poskytují i plnobarevné noční vidění (pokud se to tak dá vůbec nazvat), NightVision ale samozřejmě pracuje poněkud odlišným způsobem. Zatímco původní noktovizor využívá zbytkového záření noční oblohy, hvězd a případně i Měsíce v infračerveném spektru, které noktovizor či infradalekohled (ne termokamera) "zesiluje" optoelektronickou konverzí a takto upravená data zobrazuje na displeji či ve speciálním optickém hledáčku přístroje, plug-in NightVision pouze na obrázek aplikuje barevný filtr s nastaveným zkreslením, fázovým posunutím, rozostřením a případně i šumem, přičemž výsledek je pochopitelně opticky prakticky stejný nebo dost podobný jako u většiny běžných noktovizorů či infradalekohledů.
Adrenaline: NightVision - pracovní prostředí plug-inu
Plug-in NightVision obsahuje opět stejné preview s lupou jako Snowflakes a obdobnou skladbu sliderů pro základní a další doplňková nastavení parametrů výsledného efektu. Stěžejními volbami jsou parametry "Enhance" a "Feedback" ovlivňující strukturu, světlost a "přesvícení" zobrazované scény, stejně jako několik dalších věci ohledně zobrazovaných detailů. Neméně důležitý je výběr barvy "Scan color" použité u výsledného efektu - mimo základních barvových složek R, G a B nabízí NightVision ještě stupně šedi, barvu popředí, pozadí. Podrobný význam slideru "Signal noise" snad není třeba popisovat, už název jasně naznačuje nastavení šumové složky ve výsledném efektu. NightVision umí imitovat i prokládané zobrazování některých typů noktovizorů a samozřejmě i barevně příbuzné spektrum infradalekohledů, slouží k tomu volby "Raster intensity" a "Raster scale/width".
Všechna provedená nastavení si opět můžete uložit na disk pro pozdější použití, koncovka preferenčních souborů je tentokrát ".nvs". I když jsem neměl možnost porovnávat výstup z NighVision s opravdovými přístroji pro noční vidění, realističnost grafického výstupu dosažitelná s pomocí plug-inu se mi jeví jako dostatečně věrná i pro profesionální nasazení plug-inu například pro tvorbu či úpravu grafiky vhodné třeba pro různé akční hry, nebo třeba na tvorbu pozadí pro různé multimediální prezentace, další způsoby využití si už jistě najdete sami.
Původní fotografie
Fotografie upravená plug-inem NighVision
Další ukázka - původní snímek
Další ukázka jedné z možných variant výstupu z plug-inu NightVision simulujícího infradalekohled
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024