Tvorba PDF v Mac OS X: výhodná nebo problémová? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



PDF - Adobe Acrobat

Tvorba PDF v Mac OS X: výhodná nebo problémová?

5. února 2003, 00.00 | I když je PDF v Mac OS X využíván coby nativní formát pro 2-D
grafiku, není zde jeho nasazení bez problémů. Co je třeba udělat
pro vytvoření kvalitního PDF na uvedené platformě?

Jednou z pozoruhodných vlastností systému Mac OS X je jeho nativní podpora Portable Document Formatu (PDF) společnosti Adobe. Uživatelé počítačů Macintosh tak dostávají, přinejmenším teoreticky, do ruky silný prostředek pro kvalitní reprezentaci textu a grafiky, použitelný v oblasti výměny dokumentů i elektronického či klasického publikování. V současnosti se ovšem tvorba PDF v Mac OS X neobejde bez problémů. V našem článku se proto podíváme jednak na to, o jaké problémy se jedná, a také se pokusíme naznačit cesty, jakými se i přes zmíněné komplikace dobrat na uvedené platformě ke kvalitnímu PDF.

PDF v Quartzu

K tomu, abychom pochopili způsob, jakým je v OS X podporováno využití PDF na systémové úrovni, si musíme povědět něco bližšího o technologii Quartz. Zjednodušeně řečeno se jedná o systémovou vrstvu OS X, zajišťující nad jádrem systému (Darwin) vykreslení 2-D grafiky. (O 3-D grafiku se pak stará technologie OpenGL, o multimedia QuickTime.) Jde tedy o následníka dřívější technologie Apple pro uvedenou oblast, kterou byla QuickDraw. Ta používala jako svůj nativní formát PICT, Quartz namísto toho obdobným způsobem pracuje s PDF.

Schéma přibližující fungování technologie Quartz. (Převzato z materiálu společnosti Apple Computer.)

Detailní rozbor všech funkcí Quartzu by vydal na zvláštní článek, proto se zde ve stručnosti pokusíme shrnout pouze ty základní. Těmi jsou:
- rendering grafických informací na obrazovce
- automatický náhled grafiky v různých formátech
- konzistentní sada funkcí pro tisk na libovolné tiskárně užívané v systému
- automatické generování PDF z obrazových dat s možností jejich uložení (schránka, diskový soubor)
- konverze PDF dat do rastrových dat nebo PostScriptu

Z uvedených vlastností je, z hlediska uživatelů PDF, nejzajímavější schopnost vytvářet v prostředí Mac OS X PDF dokumenty z libovolné aplikace bez nutnosti nasazení produktů jako je Acrobat Distiller. Na první pohled vypadá uvedená funkce opravdu dobře: tiskový dialog totiž vždy nabídne tlačítko Save As PDF, po jehož stisknutí lze vytvořit z aktuálního dokumentu PDF soubor. (Vedle toho je pak možno obdobným způsobem v rámci aplikace Preview pro prohlížení souborů zvolit export do PDF.) Takto vytvářené soubory jsou založeny na PDF 1.3 a částečně i 1.4, a tudíž nabízejí vlastnosti jako průhlednost či možnost uzamčení souboru nebo některých funkcí spojených s jeho zpracováním (tisk, kopírování obsažených dat, úpravy) heslem. Tím ovšem výčet výhod končí. Zásadní komplikací je to, že uživatel nemá prakticky žádné možnosti, jak ovlivnit parametry převodu. Quartz z dokumentu sice převezme většinu jeho nastavení (rozlišení, barevné prostory), neplatí to ovšem bez výjimky (referovány jsou například případy, kdy z dokumentu Photoshopu v modelu CMYK vznikl PDF soubor v RGB). Výsledek převodu je tedy jen těžko odhadnutelný a ovlivnitelný, což samozřejmě není něco, s čím by bylo možno existovat v profesionálních publikačních workflow.

Asi nejznámějším problémem, spojeným s generováním PDF pomocí Quartzu, je přílišná velikost vytvářených souborů. Quartz totiž podle všeho používá pro všechny typy dat (vektory, rastrová grafika, text) stejný typ komprese (ZIP). To samozřejmě vede k nepříliš optimálnímu objemu souborů. (Naposledy se tato problematika diskutovala v souvislosti s novým produktem Apple Keynote.) Není tedy divu, že se objevily nástroje, které nabízejí možnost, jak takto vytvořené soubory vzhledem k jejich objemu optimalizovat. Konkrétně zde máme na mysli aplikace PDF Enhancer společností PDFSages a Apago a PDF Compress společnosti metaobject. Ty by měly, přinejmenším podle tvrzení svých tvůrců, dokázat redukovat objem vytvářených souborů na skutečné minimum. Jejich funkce ovšem nedokáží eliminovat jiné komplikace, vzniklé v PDF souborech, vytvářených Quartzem (zmíněné konflikty barevných prostorů, problémy s písmy, absence podpory odkazů, bookmarků či formulářů apod.) a tudíž je zřejmé, že se uživatel, toužící po kvalitním PDF, musí poohlédnout po jiných nástrojích, než je zmíněná exportní funkce systému.

PDF v jiných aplikacích

Obeznámený uživatel se při hledání vhodného nástroje pro tvorbu kvalitního PDF bude nejprve pídit po Acrobat Distilleru. Ten však v současnosti není, coby jediná komponenta Adobe Acrobatu, dostupný v Mac OS X coby nativní aplikace tohoto systému. Spouštět jej lze pouze v Classic modu, což znamená značně komplikovanější způsob nasazení, než u nativních aplikací. Adekvátní, skutečně nativní, a navíc podmínkám Mac OS X plně přizpůsobenou aplikací je nicméně sharewarový PStill, který od času svého vzniku vyzrál v aplikaci použitelnou i pro skutečně profesionální práci.

I tento dialog PStillu naznačuje, že se jedná o aplikaci generující kvalitní PDF.

Ještě jinou cestu k tvorbě kvalitního PDF nabízí exportní funkce pre-pressových aplikací Adobe, dostupných na uvedené platformě, konkrétně tedy InDesignu, Illustratoru a Photoshopu. Výstup z těchto aplikací je generován prostřednictvím Adobe PDF Library a svou kvalitou tedy leží někde mezi soubory vytvářenými Distillerem a Quartzem. Jeho velkou výhodu je možnost ovlivnění řady parametrů generovaného PDF prostřednictvím odpovídajících dialogových boxů.

Závěrem

Tvorba PDF v Mac OS X zatím zdaleka nefunguje tak, aby byla použitelná v profesionálních publikačních workflow. Nelze to ovšem přičítat samotné koncepci technologie Quartz, ale pouze nedokonalé implementaci některých jejich funkcí. Nezbývá tedy než doufat, že Apple v co možná nejkratší době vyvine úsilí, vedoucí k odstranění zmíněných problémů. Tutéž výzvu pak lze v menší míře adresovat i společnosti Adobe, která, věřme, brzy nabídne nativní Distiller 5 pro Mac OS X nebo ještě lépe novou (pravděpodobně šestou) verzi svého Acrobatu, která bude dobře fungovat i na uvedené platformě. Do doby, než se tak stane, mají uživatelé, toužící v Mac OS X vytvářet a zpracovávat kvalitní PDF, k dispozici alespoň nástroje, o kterých jsme psali výše.

Poznámka: Náš výklad se vztahoval k současně nejvyšší verzi Mac OS X, tedy Mac OS 10.2, známé pod kódovým označením Jaguar. V nižších verzích nejsou některé funkce systému implementovány způsobem, popsaným v tomto článku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: