Supertrap - trapping v PDF - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



PDF - Adobe Acrobat

Supertrap - trapping v PDF

16. března 2001, 00.00 | Supertrap představuje velmi zajímavý nástroj pro trapping přímo v PDF. Podrobný popis nového software přinášíme v recenzi.

Workflow založené na PDF se stává zajímavou a potenciálně užitečnou variantou pro stále širší vrstvy uživatelů, kteří se pre-pressem profesionálně zabývají. V kontrastu s tím ale vidíme, že výběr nástrojů, vhodných právě pro profesionální sféru, není zatím v některých segmentech příliš široký.

Asi nejlepší výběr má k dispozici ten, kdo má zájem o vyspělé a komplexní řešení, musí ovšem počítat s odpovídající cenou i nároky, které na uživatele zavádění rozsáhlejších řešení klade. Co ovšem na trhu citelně chybí, je širší výběr samostatných nativních aplikací pro dílčí úlohy. Jejich prostřednictvím by bylo možné v řadě případů přecházet na zpracování PDF dokumentů i v méně náročných etapách.

Jako jeden z prvních nyní kroků tímto směrem je uvedení pluginu Supertrap, určeného pro Acrobat 4 na PC i Mac. Krok je to poměrně logický, trapping je jedním ze slabých míst PDF dokumentů, používaných v masovém pre-pressu.



Hlavní ovládací okno pluginu Supertrap

Supertrap je založen na osvědčeném algoritmu DaVinci, který je implementován ve workflow systému Prinergy - to znamená, že se nejširší odborné veřejnosti dostává do rukou skutečně vyspělá technologie. Plugin je určen nejen pro interaktivní vytváření a editaci trappingu, stejně dobře ho lze použít i v automatickém módu - to jej činí poměrně univerzálním nástrojem. Jak uvidíme dále, stejný dojem si uděláme i podle spektra nabízených funkcí.

Supertrap pracuje s objekty a jejich vektorovými daty. Jinými slovy, vytváří soutisk mezi dvěma vektorovými objekty navzájem, nebo mezi vektorovým objektem a rastrovým obrázkem; trapping uvnitř rastrových obrázků není v tomto případě podporován. Trapping objektů ve stránce se přitom řídí dvěma druhy pravidel - vnitřními pravidly Supertrapu a parametry, které lze modifikovat na úrovni uživatele. Kompletní sady parametrů lze samozřejmě ukládat pro pozdější, zejména automatizované, vytváření trappingu.

Všude, kde se stýkají dva objekty, vytvoří trapovací algoritmus nový objekt. Označme si tento objekt obecným pojmem trap (trapovací proužek). Algoritmus umístí trap do místa styku objektů; po separaci stránky pak přítomnost objektu způsobí známé rozšiřování či zužování jednotlivých objektů na každé ze separací. Jinými slovy, trap je charakterizován barvou, sílou ("proužku") a umístěním.

Každý objekt může mít při práci se Supertrapem k sobě vázáno prakticky libovolné množství trapů - podle toho, s kolika objekty reálně sousedí. Každý z těchto trapů je aplikací individuálně vyhodnocen. Aniž bychom tvrdili, že vždy právě v tomto pořadí (detaily algoritmu nejsou z pochopitelných důvodů k dispozici), zohledňuje výpočet trapu následující základní pravidla.

Nutnost vytvoření trapu
Především algoritmus rozhoduje, zda je či není vytvoření trapu nutné. Zcela základní podmínkou přitom je, aby rozdíl v hodnotách separací byl alespoň 5 %, a to přitom alespoň ve dvou separacích. Další podmínky jsou vesměs uživatelsky modifikovatelné.

Obecným pravidlem je, že tam, kde je barva jednoho ze sousedících objektů dostatečně světlá, trapping není nezbytně nutný. Opačným pólem je pro Supertrap zejména situace, kdy se sousedící objekty nevyskytují ve společné separaci, případně situace, kdy je jako příliš světlá vyhodnocena barva na styku objektů. V obou těchto případech je trapping považován za nutný. Dodejme, že algoritmus získává potřebné informace z hodnoty neutrální denzity pro každou výtažkovou barvu (včetně barev přímých).

Se separacemi pracuje Supertrap přirozeně samostatně, to znamená, že se může rozhodnout pro trapping v purpurovém plátu, zatímco trapping v azurovém plátu nebude nutný. Uživatel má možnost nastavit, jak velký rozdíl mezi hodnotami v separaci bude Supertrap považovat za limitní mez, za kterou je trapping nutný (jde o parametr Step Limit, standardní hranice je stanovena na 25 %). V této souvislosti zmíníme ještě parametr Common Density Limit, který určuje, jak velký rozdíl mezi barvami je nutný, aby trap vůbec vznikl - jeho hodnota má tedy přímý vliv na to, kolik trapovacích objektů na zpracovávané stránce vznikne. Pokud trapovací algoritmus startuje až při velkém rozdílu mezi barvami, bude ve výsledku trapů logicky vzato méně.



Okno parametrů trappingu. Kombinace parametrů ukládáme jako sady, použitelné dále jak při ručním trappingu jednotlivých objektů, tak i dávkovém zpracování celých stránek či dokumentů

Směr vložení trapu
Při výpočtu trappingu je poté třeba určit, kterým směrem bude trap orientován. Svou roli tu hraje zejména vypočítaná barva trapu. Ta je totiž obecně (pochopitelně) tmavší, než obě stýkající se barvy. Aby výsledný trap co nejméně rušil vizuální dojem z tiskoviny, je proto obvykle vhodné orientovat jej směrem do objektu, jehož barva je tmavší. Supertrap přidává možnost snadno umístit trap do obou objektů současně ("na střed"), což je důležité v okamžiku, kdy mají barvy stýkajících se objektů podobné neutrální denzity.

Uživatelsky je definována i požadovaná síla trapu, kterou lze zadat zvlášť ve vodorovném a zvlášť ve svislém směru. Samostatný parametr ovlivňuje vytváření trappingu pro relativně tenké linky. Je-li totiž síla trapu příliš velká v poměru k síle linky, může dojít k nežádoucím barevným posunům. Supertrap (podle parametru Line Split) podobnou situaci hlídá a v případě potřeby snižuje vypočítanou velikost trapu na polovinu.

Práce s černou barvou
Zvláštní ohled je samozřejmě brán na zacházení s černou barvou. Ta je podle očekávání ve většině případů jako barva s nejvyšší denzitou přetiskována, Supertrap nicméně má i zde nástroje pro modifikaci chování algoritmu v případě nestandardních požadavků na tisk. Podporován je přirozeně i častý postup, kdy jsou do černé barvy přidány další výtažkové barvy.

Barva trapu
Barva trapu má určující vliv na to, jak výrazný vjem bude trap vyvolávat (což jinými slovy znamená, jak rušivě bude působit). Barvu trapu získá Supertrap obvyklým způsobem. Dvě stýkající se barvy jsou vyhodnocovány po separacích, pro každou ze separací je použita vyšší z obou hodnot. Výsledné hodnoty ("rastry") tvoří barvu trapu (proto je, jak jsme řekli, standardně tmavší, než obě stýkající se barvy). Protože je ale takto spočítaná barva často nepříjemně tmavá, zná Supertrap možnost následné redukce barvy trapu (opět součást definovaných sad parametrů, jde o parametr Trap Color Scaling). Redukce funguje tak, že uživatel definuje (ve škále od nuly do 100 %), jaká část rozdílu mezi stejnými separacemi se má ve skutečnosti brát v úvahu (standardně je nastaveno 100 %, kdy platí celý rozdíl a počítá se právě hodnota separace tmavší z obou barev - viz výše).

Práce s přímými barvami
Trapovaný dokument může kromě separovaných barev obsahovat i barvy v jiných modelech (přítomnost RGB či Lab objektů nelze a priori vyloučit), případně barvy přímé.


Přímé barvy lze volitelně separovat do výtažkových barev

Barvy, které nejsou ve CMYK a přitom nejsou definovány jako přímé, jsou automaticky převedeny na výtažkové prostřednictvím příslušných ICC profilů. Uživatel může přitom do tohoto procesu vstoupit tím, že do příslušných složek umístí vhodné profily - zakázat převedení není možné (z hlediska pre-pressu jde o barvy nežádoucí). Každou barvu, definovanou jako přímá, lze v prostředí pluginu buď uchovat a zahrnout do výpočtů, nebo přikázat její separaci do standardních výtažkových barev.

Za silnou stránku Supertrapu lze považovat propracované možnosti ukládání jednotlivých způsobů trappingu a jejich následné aplikace. Příjemné je, že různé styly trappingu lze velmi jednoduše aplikovat samostatně na každý objekt na stránce. A naopak, celé stránky lze podrobit automatickému zpracování podle vybraných stylů, což bude přinášet výrazné zvýšení produktivity práce (samozřejmě za cenu precizní přípravy sad s parametry trappingu). I automaticky zpracované stránky je následně možné interaktivně v kritických místech upravit manuálně. Mírné omezení v práci vyplývá jen ze způsobu zobrazení v Acrobatu - korektní zobrazení tvaru trapů je výrazně závislé na aktuálním zvětšení stránky. Barevnost pak není zaručena vůbec - v případě potřeby je nutné pracovat s numerickými hodnotami.

Supertrap je aktuálně k dispozici pro obě hlavní platformy, PC i Mac. Výrobce dodává aplikaci ve dvou verzích, jako Supertrap a Supertrap Plus. Supertrap Plus je aplikace, určená pro zpracování podkladů pro výrobu obalů, je proto vybavena některými specifickými funkcemi, které zohledňují zejména geometrické odlišnosti při vytváření trapů mezi objekty.

Supertrap je přirozeně příliš mladou aplikací, abychom mohli přinést zkušenosti z jeho praktického použití. Použitý kvalitní algoritmus, pocházející ze známého PDF workflow systému Prinergy, spolu s vhodně navrženou koncepcí práce a širokým spektrem definovatelných parametrů mu ale dávají velké šance. Tam, kde chybí možnost In-Rip trappingu, se kterou moderní systémy často počítají, může být Supertrap velmi užitečným nástrojem. Výrobcem software jsou společnosti Heidelberg a CreoScitex na jejichž stránkách je k dispozici také demoverze.

Článek je převzat z odborného polygrafického měsíčníku Svět tisku, který každý měsíc přináší aktuální zpravodajství z oboru na minimálně 96 stranách. Časopis si můžete předplatit na adrese www.svettisku.cz

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: