Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
PDF - Adobe Acrobat
Remote softproofing: náhledování nové generace?
technologie proof natisk
20. srpna 2004, 00.00 | Stane se připomínkování, korekturování a schvalování náhledů prostřednictvím Internetu a počítačového monitoru již záhy samozřejmostí? A jaká řešení lze dnes k uvedenému účelu používat?
Nezbytnou součástí výroby tiskoviny je výměna náhledů, které v různých částech zpracování slouží ke korekturování, připomínkování a schvalování návrhu publikace. Po dlouhou dobu bylo náhledování spojeno s cenově a časově náročnými analogovými nátisky, situace se ovšem výrazně mění s postupnou digitalizací polygrafické výroby a zkvalitňováním odpovídajících aplikací a zařízení. Pomalu již samozřejmostí se takto stalo náhledování s použitím inkoustových tiskáren. Nyní se stále výrazněji prosazuje jiný trend: náhledování využívající pouze počítačový monitor, čili tzv. softproofing. To lze velmi zajímavým způsobem využít v kombinaci s Internetem k tzv. remote softproofingu. Uvedená forma kontroly je zatím poměrně v začátcích, v poslední době nicméně přibývá zajímavých řešení, naznačujících, jak užitečným pomocníkem může remote softproofing být. V tomto našem článku bychom se proto rádi na uvedenou technologii podívali blíže, a to jak z hlediska obecných principů, tak i konkrétních produktů.
Principy
Jak jsme již řekli výše, je softproofing forma náhledování, která využívá Internet (nebo případně také intranet, LAN či WAN) k výměně náhledů, jež se pak prohlížejí a připomínkují prostřednictvím obrazovky. (Obdobně lze Internet využít i pro tzv. hardproofing neboli vzdálené natiskování, čili výměnu podkladů, které se souběžně tisknou na odlehlých pracovištích.)
Náhledy přenášené uvedeným způsobem mohou být v různých formátech, klíčové je zde zachování kvality, odpovídající obvykle finálnímu výstupu (potřeba věrného náhledu) při současné minimalizaci objemu (potřeba rychlého přenosu a zpracování). Nejčastěji se takto využívá obecných formátů typu PDF či JPEG, high-end řešení pak dokonce poskytují vlastní proprietární formáty, vyhovující ještě lépe naznačeným nárokům.
Anotování ve webovském řešení Proof-it-online
Náhledovací řešení uvedeného typu nabízejí odpovídající anotační aparát, dovolující připojit k náhledu poznámky různých typů ve stylu zvýraznění, nalepovacích lístečků či volné kresby. Prakticky nikdy nelze daný podklad přímo editovat: důvodem zde je jak náročnost uvedeného způsobu zpracování, tak skutečnost, že na podkladu obvykle souběžně pracuje více korektorů a tudíž je zapotřebí sladit jejich připomínky. Poskytnutí náhledu i výměnu korektur je možno řešit různě, obvykle se využívá e-mailu nebo interního přenosového mechanizmu daného řešení, důraz je kladen na správu komentářů, zabezpečení a optimalizaci přenosu.
Alfou i omegou softproofingového řešení je správa barev. Pokud není řešena dobře, znamená to, že účastníci korekturního procesu nemají k dispozici podklad v podobě, která odpovídá výstupu. Takovýto handicap je tolerovatelný u tiskovin, u kterých není kladen vyšší nárok na věrnou reprodukci barev, i pro zvýšené nároky dnes nicméně existuje poměrně dost kvalitních prostředků. Ty k věrnému zobrazení barev obvykle používají ICC profily a vedle elektronických nástrojů (virtuální densitometr atp.) podporují i využití odpovídajících hardwarových prostředků, a to především formou kalibrace monitoru či doplňkového využití fyzického nátisku (hardproofing). Některá high-end řešení rovněž dovolují pořízení a přenos skenu nátisku, vytvořeného na vzdáleném pracovišti, na jehož základě může klient (opět na obrazovce) posoudit kvalitu reprodukce.
Z hlediska technické realizace lze softproofingová řešení rozdělit do dvou skupin: na samostatné aplikace a webovské služby (fungující systémem klient-server). V prvním případě jsou náklady na zprovoznění obvykle jednorázové (zakoupení dané aplikace) a distribuované, spolu s provozními nároky, rovnoměrně mezi účastníky připomínkovacího procesu, nabízí se také obvykle lepší možnosti off-line zpracování. V druhém případě, kdy je zpracování obvykle prováděno s pomocí běžného webovského prohlížeče (doplněného o specializovaný plugin či příslušnou klientskou aplikaci), bývají nároky na provozování i příslušné investice výrazně nižší u klientů služby. Její provozovatelé nicméně mohou často využít subskripční model, ve kterém se odpovídající serverové aplikace provozují na zařízeních poskytovatele daného řešení a platí se například za měsíc provozu, provedené transakce atp.
Pro a proti
Remote softproofing je díky použití Internetu oproti klasickým formám náhledování výrazně rychlejší a lze jej provozovat na libovolnou vzdálenost a kdykoli. Fakt, že se náhledování děje obvykle pouze na obrazovce, znamená značné úspory materiálů a dále urychluje celý proces, i když je třeba zdůraznit, že zobrazovací jednotky, schopné kvalitního podání barev, nejsou rozhodně laciné. Elektronické korektury jsou podstatně lépe a rychleji zpracovatelné než ruční a lze je velmi snadno sledovat či archivovat. Výhody uvedeného typu náhledování vyniknou zejména v prostředí velkých pracovních skupin, jejichž účastníci jsou od sebe vzdálení mnohdy stovky kilometrů, zajímavá může být nicméně uvedená metoda i pro menší provozy, neboť finanční nároky značně klesají zejména v případě, že podání barev nemusí být stoprocentní - a takových provozů, resp. zakázek, je celá řada.
Zásadní nevýhoda softproofingu je dána tím, že příslušná řešení dnes kvalitou kontroly barev ještě stále úplně neobstojí v konkurenci hardwarově řešených nátisků. Spíš, než aby byl celý proces řešen pouze na monitoru, bývá tedy obvyklejší, že minimálně kontraktační náhled vyžaduje fyzický výtisk. Korekturování na monitoru navíc nebývá zdaleka tak pohodlné, jako nad tiskovým náhledem. Konečně je třeba konstatovat, že pokročilejší softproofingová řešení bývají značně drahá a tudíž se jejich nasazení vyplatí až ve větších provozech. Stejně jako v případě mnoha jiných technologií se dá ovšem předpokládat, že uvedená omezení postupně zmizí.
Konkrétní řešení
Podívejme se nyní na konkrétní řešení daného typu. Z prostorových důvodů se přitom omezíme pouze na jejich základní charakteristiky, podrobnější informace nalezne čtenář pod dále uvedenými odkazy.
Jednoznačně nejdostupnějším řešením pro uvedenou formu náhledování je dnes podle našeho názoru Adobe Acrobat, zejména ve verzi 6 Professional. Ten dovoluje (prostřednictvím Distilleru) vytvářet PDF v požadované kvalitě a k dispozici je v něm velmi výkonný anotační aparát, jehož komentáře lze vyměňovat pomocí Webu i e-mailu. Navíc poskytuje poměrně kvalitní možnosti softproofingu (včetně náhledů sloučení průhlednosti a separací) i tisku na bázi ICC profilů pomocí engine, jež je společný i dalším publikačním aplikacím Adobe (Photoshop, InDesign aj.). Poměrně příznivou cenu dále zvýhodňuje skutečnost, že uvedenou aplikaci využívají pre-pressové provozy i k mnoha jiným účelům.
Imagexpo
Z cenově relativně dostupných samostatných aplikací (ovšem v ceně 849 USD) lze dále uvést Imagexpo společnosti Group Logic. Ta dovoluje anotovat i soubory v jiných formátech, než je PDF (např. JPEG či EPS), anotační aparát poskytuje rovněž možnost konferenčního zpracování a výměny komentářů s pomocí interní přenosové technologie. Uvedený prostředek ovšem nebyl výrobcem již po delší čas inovován.
Cenově výhodným webovským systémem (poplatky v řádech desítek USD za měsíc provozu) uvedeného typu je Proof-it-online. Ten dovoluje vyměňovat náhledy prostřednictvím serverového úložiště, přičemž k dispozici jsou odpovídající prostředky pro autorizovaný přístup a správu obsahu. Anotovat je možno jak PDF, tak mnohé další formáty (TIFF, JPEG aj.), k čemuž lze využít buďto interní anotační prostředek (POL Markup) nebo v případě PDF rovněž Acrobat či Reader. Komunikaci mezi účastníky korekturního řízení zajišťuje do značné míry automatizovaně e-mail, průběh korektur je protokolován.
Průkopnickým řešení pro softproofing, patřícím do třídy high-end, je bezesporu RealTimeProof společnosti RealTimeImage. To je postaveno na unikátní technologii Pixels-on-Demand, dovolující bez ztráty kvality prohlížet v reálném čase rozsáhlé soubory i na pomalých internetových linkách. Řešení dále nabízí sofistikované prostředky pro výměnu a správu podkladů prostřednictvím Webu, zpracovat lze jeho prostřednictvím soubory v mnoha různých formátech. Anotování na počítači uživatele systému dovoluje klientská aplikace, poskytující mimo běžných anotačních prostředků rovněž virtuální densitometr s odpovídajícím vzorníkem a také náhled separací. Kopii náhledu je možno vytisknout až v rozlišení 600 dpi, v prostředí počítačů Macintosh lze dále využít správu barev, postavenou na technologii ColorSync. RealTimeProof je nabízen v různých podobách a různým způsobem podle zaměření provozu a je v současnosti využíván buďto samostatně nebo v rámci jiných řešení.
Prohlížení a anotování podkladu v RealTimeProof
I řešení společnosti Prolatus jsou postavena na vlastní technologii, označené jako Catalyst, určené k optimalizovanému ukládání počítačové grafiky (až na 5 % původního objemu). Do tohoto formátu lze s použitím odpovídajících prostředků převést prakticky libovolný pre-pressový formát. Řešení Prolatusu MarkUp pak dovoluje přenášet a anotovat takovéto soubory. Pozoruhodné je u něj využití specializovaného hardwarového prostředku (ve stylu tabletu), umožňujícího provádět korekturování obdobný způsobem jako na papíře. V rámci systému je dále podporován i hardproofing.
Systémem, řešícím do značné míry i hardwarovou stránku korekturního procesu, je Remote Director společnosti ICS. Ten je postaven na systému Mac OS X a odpovídajících LCD panelech Apple, Sony či Eizo, doplněných o densitometr. Director dokáže nejen přenášet náhledy (TIFF, PDF, Photoshop), ale rovněž automaticky kalibrovat monitor a dále sledovat, je-li monitor příjemce nastaven stejně, jako monitor odesilatele. Pokud tomu tak není, lze snadno provést zkalibrování. Zajímavým doplňkem Remote Directora je Press Check, řešení pro skenování tiskových archů, jehož výstup je postoupen k anotování výše naznačeným způsobem. O použitelnosti Remote Directora i v náročnějších podmínkách svědčí jeho certifikace SWOP.
Pravděpodobně nejkomplexnějším systémem daného typu je dnes zřejmě Matchprint Virtual Proofing System . společnosti Kodak Polychrome Graphics. Softwarové vybavení je zde tvořeno nástroji RealTimeProof (Kodak zakoupil divizi RealTimeImage, stojící za uvedeným řešením). Hardwarovou složkou jsou dva CRT monitory, doplněné odpovídajícím kolorimetrem pro kalibraci a dále speciálním stanovým kioskem, dovolujícím zajistit stabilní osvětlení pracoviště. Koncem roku by měl být systém rozšířen o Press Side, prostředek pro výměnu skenovaných náhledů tiskových archů.
Mimo výše popsaných specializovaných produktů lze využít i odpovídající prostředky, tvořící součást různých workflow systémů. Zmínit lze takto například Dalim Dialogue společnosti Dalim Software, OnTimeProof společnosti Lucid Dream či WebNative společnosti Xinet.
Závěrem
Představa, že veškeré předtiskové zpracování publikace proběhne globálně a ve značné míře pouze na počítačové obrazovce, je rozhodně lákavá v mnoha provozech. Zvlášť v tuzemských podmínkách je nicméně i obecné nasazení Internetu pouze v zárodečném stádiu, příslušná specializovaná řešení jsou pak dle našeho názoru pro běžné využití značně drahá. I přesto si troufáme tvrdit, že nebude trvat dlouho, a remote softproofing se stane běžně užívanou pre-pressovou technologií.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024