Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
PDF - Adobe Acrobat
PitStop 4.0
27. června 2000, 00.00 | Jak funguje zásuvný modul PitStop pro program Adobe Acrobat 4.0 od firmy Enfocus určený k editaci PDF souborů?
PDF workflow je v současnosti jedna z nejdynamičtěji se rozvíjejících oblastí předtiskové přípravy; proto se snažíme přinášet přehled dostupných programů a pomůcek, které usnadňují práci a současně rozšiřují možnosti práce s PDF soubory. Do redakce jsme dostali k vyzkoušení zásuvný modul pro program Adobe Acrobat 4.0 od firmy Enfocus pod názvem PitStop. Cílem tohoto modulu je poskytnout uživateli Acrobatu dosud netušené možnosti práce s PDF soubory - možnosti, které byly dosud vyhrazeny speciálním a také slušně drahým programům.
Požití modulu lze rozdělit na dvě významné oblasti:
1) kontrola a eliminace chyb postscriptových a PDF souborů a jejich součástí před osvitem,
2) možnost úpravy obsahu PDF souborů bez nutnosti provádění úprav pouze ve zdrojových souborech (QuarkXPress, PageMaker atd.).
Příkazová lišta s ikonami PitStopu
Po instalaci PitStop přidá automaticky do menu Acrobatu svoje příkazy a nástroje, které umožňují editovat text včetně úpravy stylů odstavců, upravovat objekty (přesouvat, otáčet, měnit jejich rozměry atd.), upravovat a vytvářet nové pravoúhelníky, elipsy, masky a pracovat s beziérovými křivkami, přenášet atributy pro kopírování a vkládání objektů a měření rozměrů a pozice objektů a jejich přesné umístění pomocí zadání pozice nebo jejich přichycením k vodícím linkám.
Nové nástroje PitStopu |
Pomocí PitStopu lze upravovat stávající a tvořit nové masky obrázků, ale ne s takovou přesností jako ve Photoshopu nebo Illustratoru.
Dále můžete kontrolovat atributy obrázků - rozlišení, kanály, barevný model (CMYK/RGB) - ale zde musíme upozornit, že PitStop neumí udělat u Photoshopového obrázku (bitmapy) konverzi mezi CMYK a RGB (např. zapomenutý RGB obrázek u souboru pro tisk), k tomu je určen program TAILOR stejného výrobce. PitStop umí pracovat s postscriptovými barvami, tj. s objekty obarvenými v Illustratoru, CorelDraw, QuarkXPressu, Pagemakeru, Indesignu atd. Pro tuto činnost je PitStop vybaven základními barevnými modely a paletami. Určitým omezením může být, že PitStop pro úpravu barev používá pouze jednu uživatelskou paletu (Repository) pro všechny zpracovávané dokumenty.
V oblasti Preflightu nabízí PitStop přímo fantastické možnosti, neboť u sledovaných parametrů nejen vyhodnocuje chyby, ale umožňuje jejich nápravu dle požadavků (profilů), které lze definovat předem podobně jako u Acrobatu. Upozorní například, pokud je soubor v ASCII formátu místo v binárním, a umí tyto dva formáty vzájemně kvalitně zaměnit. PitStop provádí standardně kontrolu více než šedesáti proměnných, včetně bezpečnosti, použití fontů, velikosti stránky, barevného modelu, přetisku, rozlišení obrázků a dalších důležitých parametrů.
Tuto schopnost PitStopu lze využít nejen pro kontrolu a opravu jednotlivých souborů, ale i pro přizpůsobení parametrů souborů pro různá výstupní média. PitStop může veškeré získané údaje uložit do tisknutelného reportu nebo zobrazit na monitoru počítače.
PitStop pracuje s rozšířenou specifikací PDF 1.3.
Jedním z velmi silných nástrojů PitStopu (a pro mnohé přímo převratným - např. při úpravě již hotových manuálů, které jsou často distribuovány pouze v PDF formě) je možnost přímé úpravy textu a jeho parametrů, včetně parametrů stylů odstavců. Mnohé tyto změny PitStop umí provádět jak lokálně na zvolené části textu, tak globálně v rámci celého dokumentu.
V souvislosti s touto vlastností PitStopu musíme upozornit na možnosti, které PitStop má. Při úpravě atributů textu pracuje PitStop s postscriptovým souborem a vzhledem k práci PostScriptu s atributy textu je PitStop nucen mnohé požadavky řešit intuitivně, neboť mu chybí informace. Na toto omezení se nesmí při práci s textem v PitStopu zapomenout. Pracovní jednotkou při úpravě textu je pro PitStop řádka a z toho plyne, že text lze upravovat globálně či po jednotlivých řádcích a nebo v programem intuitivně aktivovaných odstavcích, které nemusí mít se skutečnými nic společného - viz obr., kde je vidět, jak PitStop vybral odstavec uprostřed skutečného odstavce. Pro tato omezení lze PitStop doporučit hlavně ke korekturám, menším změnám textu a pokud je to možné, vyhnout se vkládání většího množství nového textu.
Intuitivní výběr odstavce
Zvláštní kapitolou je spolupráce PitStopu a češtiny. V námi testované verzi nedovedl PitStop při úpravách textu korektně pracovat s českými fonty, neboť stejně jako Adobe Acrobat pracuje pouze se západoevropskou znakovou sadou (Roman, Latin1).
Instalace a první spuštění programu
Před instalací je třeba upozornit, že PitStop 4.0 pracuje pouze s programem Adobe Acrobat 4.0 a ne se všeobecně známým a volně šiřitelným Adobe Reader 4.0.
Po instalaci PitStopu pod Windows je třeba před spuštěním Acrobatu restartovat počítač. Pro Mac restart počítače není, dle dokumentace výrobce, nutný.
Po prvním spuštění Acrobatu 4.0 se po instalaci PitStopu v příkazové řádce objeví čtyři nové ikony:
View Annotation - zobrazí skryté poznámky v PDF souboru, které byly vytvořeny v Acrobatu nebo jiném programu;
View Page Boxes - zobrazí vložené značky pro montáž, ořezové značky, tiskový formát atd.;
View Wireframe - přepíná mód zobrazení mezi běžným zobrazením a zobrazením (drátový mód) obrysů oken a textu v náznaku řádek - toto zobrazení má následující výhody - rychlejší vykreslení stránky, zobrazení objektů skrytých za jinými nebo maskovaných objektů;
View Problems - zobrazí výsledek kontroly PDF souboru.
Na levé straně obrazovky se objeví přidaný sloupec nástrojů (tool bar) s pěti novými položkami:
výběr objektu;
přesun s dalšími možnostmi - změna velikosti objektu, rotace objektu, zkosení objektu, nový pravoúhelník a nová elipsa;
práce s textem - pro úpravu textu a úpravu odstavců;
úprava cesty s dalšími možnostmi - přidání bodu, odstranění bodu a vytvoření nové cesty;
přenos atributů pro Copy a Paste, a dále kapátko, vodící linky a měřítko.
V dalším kroku vás PitStop požádá o výběr, zda budete provozovat třicetidenní zkušební verzi nebo si chcete program registrovat, pak vyplníte běžný formulář se jménem, firmou a registračním číslem. Dále vás PitStop vyzve k registraci u výrobce, ale tato část již není povinná, přestože je vřele doporučována.
Práce s PDF dokumenty
Při práci s PDF dokumenty PitStop umožňuje ovlivňovat následující parametry a provádět tyto činnosti:
- výběr způsobu komprese souboru;
- výběr formátu souboru ASCII nebo binárního, kdy ASCII volíme pro přenos po síti nebo při aplikaci na Internetu a v ostatních případech je výhodnější binární;
- optimalizaci opakujících se prvků na stránkách - opakované prvky pro web atd.;
- specifikaci PDF souboru a možnosti práce s ním;
- určení bezpečnostních prvků a jejich nastavení (možnost tisku, změn, výběr textu a grafiky, doplnění nebo změna poznámek);
- kopírování a vkládání objektů a jejich úpravu;
- kopírování atributů objektů a jejich aplikaci na jiné objekty;
- provádění globálních změn v celých PDF dokumentech (změny barev, fontů a jejich řezů, umístění objektů);
- přesné měření mezi dvěma body stránky;
- zobrazení vlastností a nastavení jednotlivých objektů;
- přesné umístění objektů na stránce pomocí vodících linek.
"Preflighting" - termín převzatý z leteckého průmyslu. Pilot má možnost testovat předem reakci letounu na jeho příkaz v závislosti na situaci a požadovaném manévru a tak omezit možnost chybné reakce. U PDF workflow má tento výraz podobný význam, tj. obsluha, která PDF soubor vytvořila, má možnost kontroly jeho bezchybnosti ještě před odesláním na výstupní zařízení. Např. zda PDF soubor určený pro čtyřbarvový tisk obsahuje veškeré vložené barevné obrázky ve CMYKu a má vloženy všechny potřebné fonty. PDF soubor určený pro on-line prohlížení musí naopak obsahovat obrázky v RGB. Jistá nejasnost panuje u obrázků vkládaných dodatečně pomocí OPI. Zde se nám stalo, že PitStop nenašel parametry použitých obrázků.
PitStop provádí preflighting podle předem nastaveného profilu nebo on-line pomocí kontrolního panelu. Pro PDF preflighting lze vybrat jeden ze standardně dodávaných profilů, vytvořit si vlastní dle požadavků nebo použít importovaný. Proti zneužití nebo nepovolené změně profilu se lze bránit jeho uzamčením pomocí hesla. Z každé kontroly generuje PitStop report, který dále uživateli umožňuje různé typy reakce na hlášené chyby.
Automatizace opakovaných činností
Editovat PDF soubory lze i v automatickém režimu pomocí tzv. úloh neboli sekvencí příkazů - action listů. Pro vytvoření a úpravu action listů složí tzv. Action List Editor, který uživatele provede krok za krokem a průběžně mu nabízí jednotlivé příkazy pro daný typ úpravy dokumentu. Action listy lze opět používat standardně dodané, vlastní nebo importované. Proti zneužití nebo nedovolené úpravě se lze bránit jejich uzamčením pomocí hesla. Pomocí action listu lze provést i takové změny v dokumentu, jako je při vyřazení změna prostoru ve hřbetu publikace u jednotlivých archů v závislosti na jejich umístění.
Práce s textem
Tato vlastnost PitStopu a její možná úskalí jsou popsána výše. Zde lze pracovat s textem jednotlivých řádků nebo odstavců a vkládat nový text. Měnit vlastnosti textu můžeme pomocí okna PitStop Inspector, kde lze měnit font, velikost, řez, barvu a další vlastnosti, jako např. přetisk černým písmem nebo bílé písmo přes barevné objekty.
Úprava objektů
PitStop umožňuje úpravu objektů v rámci PDF souboru, jako je jejich přesné umístění, změna velikosti, otočení, zkosení, možnost vložení nového pravoúhelníku a elipsy, úprava a vytvoření cest, úprava, vymazání a vložení jejich jednotlivých bodů. Veškeré tyto úpravy lze provádět myší nebo pomocí PitStop Inspectoru, velikost změny lze nastavit intuitivně myší nebo přesněji číselně.
Co na závěr? PitStop vychvalovaný i zatracovaný
Instalací PitStopu v ceně 15 480 Kč získává Acrobat nové významné vlastnosti, které výrazně rozšiřují oblast jeho uplatnění. Uživatel ocení zejména jeho schopnosti práce s PDF soubory bez nutnosti pracovat se zdrojovými soubory např. z QuarkXPressu a dalších programů. Pro některé oblasti činností, jako překlady a úpravy manuálů a dalších publikací šířených v PDF formě, znamená tento plug-in opravdu výraznou pomoc a změnu systému práce. Oblast kontroly PDF souborů je další oblastí, kde PitStop má své uplatnění a určitě přinese značnou úsporu času a financí při zvýšení bezchybnosti výstupních souborů.
Při hodnocení jednotlivými odbornými redakcemi v anglicky mluvících zemích dosahuje PitStop v průměru hodnocení cca 90 % ze sta možných. I my se domníváme, že pokud máte oblast, ve které najde PitStop uplatnění, nezklame vás.
A pro ty, kteří by potřebovali provádět úpravu českého textu v PDF souborech, máme pověstné světýlko na konci tunelu. Firma Enfocus v těchto dnech oznámila, že v průběhu léta uvolní k distribuci novou verzi tohoto programu, která již bude umět pracovat s unicodovou reprezentací znaků a tak by měla zvládnout i s češtinu. Již jsme na novou verzi zvědaví a těšíme se jak ji vyzkoušíme.
Ach ta čeština - kritická poznámka nakonec
U námi testovaného programu chyběla česká příručka a anglický manuál je dosti strohý, i když dle našeho názoru obsahuje veškeré potřebné údaje pro uživatele.
Dále se domníváme, že pokud je na českém trhu prodáván program, u kterého tvoří práce s textem významnou položku v jeho schopnostech a on češtinu nezvládá, mělo by to být písemně uvedeno v nabídce.
K recenzi zapůjčil: Amos Software
Článek byl převzat z měsíčníku Svět tisku č. 5/2000. Bližší informace o časopise naleznete na adrese http://www.svettisku.cz
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024