Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
PDF - Adobe Acrobat
Pass4press aneb jak správně připravit pre-pressový podklad
standard
17. března 2006, 00.00 | Dají se požadavky na dobrý pre-pressový podklad a korektní způsob jeho zpracování popsat
v několikastránkovém návodu? Sadu odpovídajících kritérií, doporučení a postupů v naznačeném duchu buduje
již po několik let iniciativa pass4press. Se současným stavem jejího snažení vás seznámíme v tomto článku.
Jedním ze zásadních faktorů podmiňujících úspěšnost tiskové zakázky je příprava kvalitního, resp. "správně nastaveného" elektronického podkladu pro tisk. Ani nejlepší současné nástroje a technologie přitom nedokáží zabránit chybám, které vznikají zejména nesprávným použitím, daným jak neznalostí začátečníka, tak i přehlédnutím ostříleného pracovníka. Svůj vliv má pak rovněž nedostatečná komunikace mezi zúčastněnými stranami a i nejlépe připravený podklad může dopadnout špatně na neodzkoušeném či nesprávně nastaveném zařízení.
Rizika jsou poměrně vysoká a ztráty mohou být až fatální (zejména v případě, kdy se chybný výstup dokonce dostane ke čtenářům, ale i případné úspěšné opravy znamenají dodatečné náklady, práci a stres). Není tedy divu, že přibývá prostředků a koncepcí, jak dopad chyb eliminovat - velký pokrok lze takto za poslední léta zaznamenat především na poli preflightových nástrojů a také ohledně "bezpečného PDF" čili PDF/X. Ale ani zde příslušné nástroje ještě negarantují správné použití. Na uvedenou skutečnost myslí iniciativa pass4press, která se snaží pomocí určitých návodů a doporučení vést uživatele k tomu, aby dané nástroje používali maximálně efektivně. Jak? To se pokusíme naznačit v našem článku.
Základní přiblížení
Pass4press je iniciativou Periodical Publishers Association (PPA), organizace pro vydavatele magazínu a profesionální publikování ve Velké Británii. Cílem iniciativy (vzniklé roku 2000) je usnadnění a zefektivnění dodávek inzerátů v elektronické podobě, určených k otištění v časopisech. Jedná se tedy o iniciativu spojenou především s ofsetovým tiskem, podklady vytvořenými v běžných profesionálních nástrojích pro sazbu a tvorbu obsahu a se stále rostoucími nároky na kvalitu i věrnost podání barevné informace. Uvedené požadavky jsou přitom stále více platné pro celou oblast předtiskové přípravy a tak daná iniciativa může být inspirativní i pro toho, kdo nepublikuje právě časopisy v Británii, ale obecně dbá o kvalitu podkladů ve svém workflow v naznačeném duchu.
Stránky pass4press
Základem Pass4press je sada doporučení, určených k vytvoření a výstupu "správného" podkladu ve formátu PDF (přesněji řečeno PDF/X-1a). Daná doporučení se průběžně zveřejňují zdarma na Internetu, k dnešnímu dni je takto k dispozici již šestá verze základní specifikace. Za tvorbu specifikace odpovídá příslušný výbor, ve kterém lze najít jak zástupce významných britských vydavatelství magazínů, tak i jiných společností působících v publikačním průmyslu (Agfa, Adobe, DuPont, Kodak aj.). S pass4press je pak spojeno několik dalších iniciativ, konkrétně pic4press (zpracování digitálních fotografií určených k tisku), proof4press (akreditace pro proofing) a RIP Standardisation (prostředky pro testování korektnosti výstupu na daném RIPu). Pojďme se nyní podívat, co konkrétně zmíněné iniciativy znamenají.
Pass4press konkrétně
Pass4Press ve své nejnovější specifikaci předpokládá tři cesty jak vytvořit správný podklad: výstup do PostScriptu z QuarkXPressu 6.5 či InDesignu CS2, který se pak distilluje v Acrobat Distilleru 7, třetí cestou je přímý PDF export z InDesignu CS2. (V rámci specifikace nalezneme doporučení i pro práci se staršími verzemi uvedených aplikací, doporučován je nicméně zejména příslušný upgrade.) Obrázky připravené pro podklady mají být v rozlišení 300 dpi pro barvu a odstíny šedi a 2 400 dpi pro pérovky, ideálním formátem pro uložení je TIFF (povolena komprese LZW či Zip, nikoli JPEG), možné je i použití JPEG formátu, tedy JFIF (zejména pro redukci objemu při přenosech, ovšem jsou zde možné problémy se ztrátovou kompresí), naopak se nedoporučuje použití RAW či Photoshop formátů. Přípustné barvové prostory jsou DeviceGrey, DeviceCMYK (s odpovídajícím ICC profilem doporučeným v rámci pic4press), DeviceN nebo Separation, objekty v RGB či LAB je třeba převést. Totální pokrytí barvou je maximálně 310 procent (nechce-li vydavatel ještě nižší). S obrázky se musí dodávat jejich CMYK náhled, ripovaný podle proof4press a RIP Standardisation doporučení.
Základní workflow pass4press
Vektorová grafika by měla být připravena v Illustratoru CS2 či Macromedia FreeHandu MX (poté, co Adobe Macromedia zakoupila, se dá čekat brzké sloučení obou produktů a tedy i změna příslušných doporučení). V Illustratoru je třeba provést sloučení průhlednosti a rasterizaci efektů (CMYK, 300 dpi), v dokumentech obou aplikací je třeba mít všechna písma vložená nebo převedená do křivek, barvový prostor je CMYK, vložené bitmapy mají ve finální tiskové velikosti rozlišení 300 dpi.
V rámci InDesignu či QuarkXPressu by měl uživatel především striktně používat pouze barvy v CMYK. Při použití color managementu musí být barvy všech prvků převedeny do prostoru výstupního zařízení. Z dokumentu by měly být odstraněny instance všech písem, jež zde nejsou použity, neměly by se používat pseudořezy pro tučné či kurzívu. Vložené obrázky by měly být použity v plné velikosti - změna velikosti až v sázecí aplikaci může působit výstupní problémy. S pomocí odpovídajících nástrojů by pak měla být zkontrolována korektnost odkazů na vloženou grafiku. Průhlednost by měla být před výstupem sloučena. Stránka má mít velikost horizontálně i vertikálně rozšířenu o 20 mm pro vložení registračních značek apod., před výstupem je doporučeno nastavení velikosti pečlivě zkontrolovat.
Výstupní PDF je PDF/X-1a:2001, doplněné o některé další požadavky na podklad (ty je tedy třeba nastavit v rámci použitých aplikací): odpovídá v podstatě specifikaci Ghent PDF WorkGroup 2004 Magazine Ads. Pro vytvoření odpovídajícího PDF z InDesignu či QuarkXPressu jsou v rámci specifikace k dispozici odpovídající detailní popisy nastavení výstupních funkcí (export do PostScriptu či přímo PDF, nastavení Distilleru 7). Specifikace pak doporučuje začít s používáním nástroje pro JDF jobtikety, zabudovaným v Acrobatu 7 Professional.
Zajímavé je, že specifikace obsahuje i doporučení pro pojmenování vytvořených PDF dokumentů, kdy by například v názvu měly být zahrnuty základní informace o publikaci (titul, název, datum vydání), zakázáno je použití nestandardních znaků (/,* apod.). Před odesláním musí být PDF dokument zkontrolován s pomocí odpovídajícího preflightového nástroje, přiložen musí být náhled odpovídající proof4press.
Proof4press a RIP Standardisation
Iniciativa proof4press byla navržena s ohledem na ty magazíny, jež obsahují velké množství barevné inzerce, dodávané z různých zdrojů, a mají tedy zvýšené nároky na věrnost nátisků dodávaných s inzeráty. Pro ně byl vytvořen systém akreditace nátiskových zařízení (základní porovnání vychází ze systému DuPont Digital Cromalin), přičemž akreditaci ke dnešnímu dni mají zařízení společností Agfa, Creo, DuPont, Epson a Canon. S použitím systému je spojeno definování odpovídajících papírů a ICC profilů, do budoucna se chystá obdobná specifikace pro softproofing. Testovací sady (Altona Test Suite, Ghent Output Suite, jednoduché testy pro koncové uživatele) jsou pak v rámci RIP Standardisation k dispozici i pro posouzení korektnosti výstupu PDF na daném zařízení a tedy odhalení chybných nastavení apod.
Obrázkový workflow podle pic4press
Pic4press
Posláním pic4press je poskytnout doporučení, týkající se způsobu přípravy a zpracování digitální grafiky, především digitální fotografie. Jedná se zde vlastně o definování série postupů, kdy na začátku je pořízení obrázku a na konci pak jeho výstup v rámci tiskoviny. Jde tedy vlastně o soubor pravidel, týkajících se jak nastavování základních charakteristik obrázku (objem souboru, rozlišení, komprese aj.), tak zejména odpovídajícího color managementu (práce s profily a kalibracemi ve fotoaparátech, skenerech, na monitoru či tiskárně, při odpovídajících konverzích, softproofingu, natiskování atd.). Z hlediska ostříleného pre-pressového pracovníka rozhodně nic světoborného, cílovou skupinou pro tuto iniciativu jsou ovšem spíše fotografové, agentury apod., jež asi uvítají informace z odpovídající specifikace, která je nicméně zatím pouze v počátcích.
Závěrem
Pass4press je iniciativou spojenou se speciálními požadavky tisku magazínů. Přesto lze v jejich specifikacích najít inspiraci pro prakticky každý pre-pressový provoz, minimálně proto, že se snaží postihnout úskalí řady (počátečních) kroků v tiskovém workflow, tedy od přípravy podkladů přes jejich montáž až po výstup. Na jejím základě si lze tudíž třeba vytvořit vlastní interní směrnice pro tvorbu či přijímání podkladů od klientů, odpovídajícím způsobem nakonfigurovat aplikace a zařízení atd.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024