Novinky v Adobe Acrobatu 6 - pracovní plocha - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



PDF - Adobe Acrobat

Novinky v Adobe Acrobatu 6 - pracovní plocha

acrobat 6 acrobat6

15. května 2003, 00.00 | V následujících několika článcích se podrobně podíváme na novinky, které přináší nejnovější upgrade Adobe Acrobatu na verzi 6. Zásadními inovacemi prošel nejen celý výkonný aparát, ale i pracovní plocha programu, které se budeme věnovat v tomto úvodním článku.

V následujících několika článcích se podrobně podíváme na novinky, které přináší nejnovější upgrade Adobe Acrobatu na verzi 6. Jak jsme již psali v úvodníku článku "Adobe představila Acrobat 6", jde o upgrade velmi zásadní, a tak je novinek více než dost. Naše povídání se zaměřuje na Adobe Acrobat 6 Professional - tedy "nejvyšší" ze tří uvedených verzí určenou především do grafického průmyslu (přehled možností jednotlivých verzí naleznete také ve zmiňovaném článku).

Zásadními inovacemi prošel nejen celý výkonný aparát, ale i pracovní plocha programu, které se budeme věnovat v tomto úvodním článku.

Okamžitě po otevření Acrobatu je znát, že design aplikace není rozhodně něco, co by Adobe ignorovalo. Na pracovní ploše programu se nedají přehlédnout precizně připravené nové ovládací ikony, program startuje s novým oknem a na ploše se objeví jiná ikona, než kterou známe od Acrobatu 5.

Co se pracovní plochy týče, tak ta se stejně jako v páté verzi Acrobatu skládá z horního toolbaru, horního a spodního menu, postranních záložek (všimněte si nové záložky vrstev vycházející ze specifikace PDF 1.5 - tomu se ale budeme věnovat příště), hlavní plochy se zobrazeným dokumentem a nově také interaktivní nápovědy, kterou si uživatel může nechat zobrazovat v pravé části obrazovky.

Pracovní ikony v horní liště jsou opět dokovány do funkčních skupin, jejichž zobrazení lze podle představ uživatele vypínat nebo zapínat. Jednotlivé "paletky" ikon lze přesouvat kamkoliv na ploše nebo je přeskupovat v rámci lišty.
U těch nejzákladnějších ikon je možné si nechat zobrazovat i základní textový název, což sice zvyšuje prostorové nároky, ale zase výrazně pomáhá při orientaci.

Nastavení ikon v liště lze uzamknout, čímž je možné zabránit náhodnému rozhození lišty. V horní části obrazovky je možné si nechat zobrazit také "properties toolbar" - lištu s vlastnostmi zvoleného nástroje, kterou známe například z Adobe Photoshopu a dalších Adobe produktů.

Nastavení vzhledu lišty je opět možné provádět přes pravé tlačítko myši (při kliknutí do prostoru lišty). Na screenshotu je možné vidět, jaké možnosti jsou k dispozici:

Nové nástroje
Acrobat 6 přináší nejen řadu nových funkcí spojených s vytvářením PDF souborů, ale v programu najdeme i příjemné změny pro práci se zobrazeným dokumentem. Zvětšování je nyní možné používat v tzv. dynamické režimu - při zapnutí volby se dokument přibližuje/oddaluje dynamicky pohybem myši. Novinkou je funkce lupa, umožňující zvětšit vybranou plochu až o 6400 procent - to bude jistě zajímavé především v pre-pressu, kdy jsou v PDF dokumentu dodávány i soubory o velkém formátu, kde je velké zvětšení pro kontrolu drobných detailů nezbytné.

Pro orientaci na velké ploše lze použít nástroj Pan&Zoom, který zobrazuje náhled celého dokumentu a aktuální pozici na stránce:

Snímek
Novou ikonou v liště je nástroj Snapshot, umožňující vybrat libovolnou obdélníkovou plochu PDF souboru, která se v binárním tvaru přenese do schránky, odkud ji lze zkopírovat např. do Photoshopu nebo jiného grafického editoru.

Výběry nejrůznějších součástí PDF dokumentu pro jejich přenos do dalších programů lze pochopitelně provádět i dalšími nástroji, které taktéž prošly nemalou evolucí. Nyní má uživatel k dispozici nejen nástroj pro výběr textu, ale i obrázků a tabulek.

U každého nástroje přitom existuje bohaté kontextové menu, umožňující přímé využití zvoleného prvku.

V případě nástroje pro výběr textu je tak možné text překopírovat do schránky, provádět v něm korektury (vložit poznámku, nahradit text, přeškrtnout nebo podtrhnout, vytvořit bookmark nebo hyperlinkový odkaz).

Tabulku lze také přímo uložit nebo otevřít v tabulkovém procesoru. Nástrojem je možné vybrat jak celou tabulku, tak jen některé buňky.

U nástroje pro výběr obrázku je možné zvolenou bitmapu zkopírovat do schránky, nebo přímo uložit ve zvoleném formátu. Nechybí ani možnost přidat obrázku atribut hyperlinkového odkazu nebo vytvořit na obrázek bookmark (záložku).

Měření
Pracujete-li v PDF dokumentu s různými výkresy, pak vás patrně potěší nový nástroj Measuring, umožňující měřit vzdálenosti dvou nebo více bodů, úhly a plochy u nejrůznějších objektů. Informace se zobrazují v paletě properties.

Tím samozřejmě výčet nových funkcí nekončí. V příštím díle seriálu se podíváme na novinky v oblasti vytváření komentářů a editování PDF dokumentu v Acrobatu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: