Nová verze Acrobat eBook Readeru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



PDF - Adobe Acrobat

Nová verze Acrobat eBook Readeru

30. dubna 2001, 00.00 | Společnost Adobe uvedla novou verzi programu pro čtení elektronických knih Acrobat eBook Reader 2.1, nyní včetně podpory zobrazovací technologie CoolType.

Společnost Adobe oznámila novou verzi Acrobat eBook Readeru 2.1, obsahující několik nových vlastností, jako je podpora zobrazovací technologie CoolType, možnost zobrazení dvoustránek a zabudovaný interaktivní slovník.

Nová verze 2.1 je dostupná zdarma pro Windows a Maca (ten zatím v betaverzi) na serveru Adobe, kde jsou odkazy i na obchody s eknihami a eknihy zdarma. Blíže jsme o Acrobat eBook Readeru 2.0 psali zde – Adobe minulý rok zakoupilo společnost GlassBook, která vyvinula jak klientskou, tak serverovou část. Základem formátu Acrobat eBook je formát PDF, rozšířený o pokročilý management digitálních práv, který umožňuje například i půjčování a věnování e-knih – bohužel, v Mac verzi zatím půjčování/převedení zatím není implementováno.

V eBook Readeru je nyní zabudován i slovník American Dictionary, vydaný nakladatelstvím Merriam-Webster. Pro aktivování stačí poklepat na slovo v knize a ihned se zobrazí výklad daného pojmu. I když se nejedná o slovník překladový, ale výkladový, rozhodně to je vítané rozšíření i pro uživatele, kterým není angličtina rodným jazykem – v mnoha případech postačí k pochopení výklad daného pojmu.

Technologie CoolType, která je součástí i Acrobat Readeru 5, výrazně zlepšuje kvalitu zobrazení písma na LCD displejích. Díky konstrukci LCD displeje je možné ve vodorovném směru zvýšit rozlišení a tak zlepšit kvalitu zobrazení písma. CoolType využívá toho, že lze přímo řídit každý ze tří barevných sub-bodů (zelený, modrý, červený), který tvoří jeden barevný bod LCD monitoru, a díky uspořádání bodů tak dosáhnout vyšší kvality zobrazení. CoolType lze použít i pro zobrazení na klasických monitorech, ovšem nedojde k zvýšení kvality oproti běžnému antialiasingu, a je spíš možné sledovat barevné artefakty kolem hran písmen. Základem technologie je způsob, kterým se řídí jas jednotlivých sub-bodů kolem hran písmene, protože při rozsvícení pouze částí bodu by docházelo k zobrazování barevných skvrnek na hranách. Pomocí dvoukrokového nastavení je možné zvolit co nejlepší zobrazení na vašem displeji.

Více o technologii CoolType si můžete přečíst na serveru Adobe. Podobnou technologii pod názvem ClearType používá i Microsoft, především pro svůj Microsoft Reader.

Adobe také začalo dodávat Content Server 2.0, serverové řešení, které umožňuje prodej eBooks včetně nastavení práv. Podle informací na serveru Adobe se zdá, že zůstal zachován obdobný princip prodeje jako u předchozího majitele, což pravděpodobně zabrání například rozšíření eBooks do našeho regionu – české eshopy používají pro distribuci klasický formát PDF, přinejlepším chráněný heslem.

Doufejme, že stejně jako byl normální Acrobat Reader přeportován pro Palm OS pro použití v počítačích do dlaně, dočkáme se palmí (a případně jiné handheldové) verze i u eBook Readeru. Až potom budou eknihy moci opravdu konkurovat lehkým, skladným, snadno přenosným a použitelným knihám.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: