Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
PDF - Adobe Acrobat
Navigační prvek článek v PDF a Adobe Acrobatu
17. března 2003, 00.00 | Jakým způsobem vypadá navigace v PDF dokumentech pomocí tzv. článků? A jak lze tyto
prvky vytvářet a upravovat?
Dokumenty ve formátu PDF nabízejí rozdílné nástroje pro řízení zobrazování na tiskovém a elektronickém médiu. V druhém případě mají uživatelé k dispozici především funkci přeformátování (reflow) textu, zajišťovanou pomocí tagovaného PDF, a dále bohatou škálu navigačních prvků, kterými jsou zejména odkazy, záložky a tzv. články (articles). S nasazením článků se zatím příliš často v publikační praxi nesetkáváme, i když se jedná o navigační prostředek, který může značně usnadnit čtení komplikovanějších PDF dokumentů. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli podívat na možnosti a způsoby využití uvedeného prvku podrobněji v tomto našem přehledu.
K čemu články slouží?
Pod pojmem článek se v rámci specifikace PDF rozumí posloupnost navzájem propojených (zřetězených) rámečků, které spojují různé části dokumentu v určeném pořadí. Jejich nasazení tedy usnadňuje procházení textu, majícího netriviální uspořádání - typickým příkladem nám mohou být články v novinách či časopisech (odtud také název uvedeného navigačního prvku), které bývají zalomeny do více sloupců či rámečků na různých stránkách. Zatímco v případě tištěného materiálu je sledování textu v takovémto článku poměrně snadné, u elektronické publikace si nárokuje pracné listování, změny velikosti atd. Uvedené problémy pak řeší právě navigační prvek článek. S jeho pomocí lze vyznačeným obsahem procházet podstatně pohodlnějším způsobem, který si nyní popíšeme podrobněji.
Procházení článků v Acrobatu a Readeru
Uživatel otevře v Acrobatu nebo Readeru daný dokument a pak si zobrazí paletu Články. Na ní jsou v seznamu uvedeny všechny články obsažené v dokumentu. Poté, co uživatel zvolí požadovaný článek, může jeho jednotlivými segmenty - rámečky procházet snadno pomocí nástroje Ručička. Možné jsou četba od začátku článku nebo ze zvoleného místa (klepnutí) či posun o stránku článku dopředu nebo dozadu. (Odpovídající klávesové zkratky a akce myši jsou popsány v nápovědě uvedených programů) Při četbě provádí prohlížeč vždy odpovídající nastavení velikosti, takže článek zabírá celou aktuální zobrazovací plochu.
Paleta Články.
Jak články vytvořit a editovat?
Články v PDF dokumentech lze vytvořit buďto již ve fázi převodu z dané aplikace nebo až dodatečnou editací PDF dokumentu. První možnost nabízí přímo sázecí aplikace Adobe FrameMaker a PageMaker a dále převodník PDFMaker (součást dodávky Acrobatu), určený pro převod dokumentů Microsoft Wordu do PDF. Při převodu jsou rozdílnými způsoby na články převedeny určité prvky výchozího dokumentu (zřetězení textových rámečků ve FrameMakeru či PageMakeru, textová pole Wordu). Mrzuté je, že uvedenou možnost tvorby nenabízí zatím takové významné aplikace, jako je Adobe InDesign či QuarkXPress. Uživatel zde musí sáhnout buďto po editačních nástrojích Acrobatu (viz dále), v úvahu pak přichází i využití odpovídající pdfmark ARTICLE (jednoznačně nejlepší možnost pro ty, kdo generují PDF v TeXu).
Editace článků v Adobe Acrobatu.
K vytváření či úpravám článků přímo v PDF dokumentech dnes existuje jediný produkt, Adobe Acrobat. Ten k uvedenému účelu nabízí (mimo výše popsaných navigačních prvků) nástroj Článek. S pomocí tohoto nástroje uživatel postupně zvolí (tažením v dokumentu) jednotlivé segmenty článku a určí pořadí jejich procházení. Článku se poté přiřadí název a případné další údaje (předmět, autor, klíčová slova). Uvedený nástroj pak umožňuje také nejrůznější změny existujících článků, jako je například jejich odstranění, úprava jednotlivých segmentů a pořadí atd. Užitečným prostředkem pro zpracování článku je dále již zmíněná paleta Články. Podrobnější popis odpovídajících postupů pro využití zmíněných editačních nástrojů nalezne čtenář v nápovědě Acrobatu.
Dialog pro nastavení vlastností článku.
Závěrem
Nasazení článků může značně usnadnit elektronické čtení publikací, mající svou předlohu zejména v tradičních periodikách. Tím ale možnost jejich aplikace nekončí: tvůrce či editor PDF dokumentu jich může využít také k vytvoření nejrůznějších navigačních cest, dovolujících procházení dokumentu s unifikovanou strukturou (sborník, brožura, manuál apod.) podle určitých logických vazeb (například všechny abstrakty, resumé, tipy apod.). Vytváření článků není ovšem, zejména v případě ruční editace v Adobe Acrobatu, právě nejsnazším procesem, a tak nezbývá než doufat, že se do budoucna rozšíří nabídka pre-pressových aplikací, umožňujících přemapování svých odpovídajících vazeb na články již ve fázi převodu do PDF.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024