Jak (ne)vytvářet e-books - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



PDF - Adobe Acrobat

Jak (ne)vytvářet e-books

31. května 2001, 00.00 | Adobe uvolnilo plug-in pro Adobe Acrobat, který má vytvářet soubory s možností přetékání textu. Jedná se o důležitý krok směrem k vytváření e-books.

Zejména pro přenosná zařízení, která mají malý displej, je důležitá možnost přeformátování textu, aby byl pohodlněji čitelný. U elektronických knih je to opravdu zásadní záležitost, vždyť kdo bude rolovat doprava a doleva, jenom aby si přečetl nějaký jednoduchý text.

Firma Adobe vytvořila Adobe Acrobat Reader pro Palm OS a vytvořila nový formát, který obsahuje jenom informace, důležité pro prohlížení a čtení. Také vzniknul nový formát PDF 1.4 (Acrobat 5), který má další možnosti pro elektronické knihy. Jednou z nich je funkce "reflow", tedy možnost, že text bude přetékat podle zvolené velikosti obrazovky (určitě to znáte z Wordu nebo jiného textového editoru). To je důsledkem přechodu od znakové interpretace dokumentu k odstavcové interpretaci, která byla vizionářsky oznámena už někdy v roce 1998.

Bohužel nic není zadarmo. Nejprve je nutné "vychovat" aplikace, které budou umět dokumenty v novém formátu vytvářet, poté bude vytváření PDF 1.4 hračkou. (Samozřejmě nejprve je nutný prohlížeč - Acrobat 5, Acrobat Reader 5 nebo eBook Reader 2.1.)

Zatím jedinou aplikací, která dokáže vytvářet přetékatelné soubory PDF, je Microsoft Word 2000 prostřednictvím makra Create PDF z Acrobatu 5. Zatím ani nová verze InDesignu nebo FrameMakeru nedokáže takovéto soubory vytvářet.

Tagování
Také stávající dokumenty je možné převést do "přetékatelného" tvaru - s menší nebo větší úspěšností. Tomuto procesu u Adobe říkají tagování a za tímto účelem vytvořili zásuvný modul Make Accessible, který je zatím k dispozici pouze pro platformu Windows.

Tento modul provádí několik důležitých věcí:

  • změní kódování dokumentu na Unicode
  • zkusí rozpoznat logické členění textu (sloupce, stránky, vazby)
  • zkusí rozpoznat logické prvky stránky a zkusí je popsat (více sloupců, vnořená grafika...)
  • Zkušenější už tuší největší problémy. Jedním z nejzávažnějších je změna kódování. Ve zdrojovém souboru musí být kódování naprosto korektní, v opačném případě vzniknou nesmysly. Modul také očekává u "odstavců" jazyk, který je v nich použitý, což zřejmě zatím dokáže pouze Word (i když to není uvedeno, zřejmě explicitně očekává angličtinu).

    Modul nejlépe pracuje na téměř čistém textu. Použitelná je jednosloupcová sazba, případně se záhlavím a zápatím, obrázky mezi odstavci bez podtisku. Každý další prvek navíc zvyšuje riziko, že dokument nebude převeden správně případně nebude změna příliš přínosná.

    Podle našich zkoušek je kvalita převodu opravdu hodně diskutabilní. Pouze čistý textový soubor byl převeden správně, ostatní měly problémy. Největší byly s obrázky, které se odmítaly nechat obtékat nebo zvětšovat. Také převod vícesloupcové sazby neproběhl dobře.

    Na opravdu plně použitelné programy pro vytváření e-books si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Můžeme jenom doufat, že to dokáže InDesign 2.0, i když charakter jeho práce to téměř vylučuje. Plně použitelná bude zřejmě až nová verze FrameMakeru, která bohužel měla problémy s češtinou. Doufejme že vize firmy Adobe "publish anything, anywhere, on any device (and on any language)" se naplní a už za pár let bude vytváření elektronických knih opravdu jednoduché.

    Tématické zařazení:

     » Rubriky  » Go verze  

     » Rubriky  » Sazba  

     » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

     

     

     

     

    Přihlášení k mému účtu

    Uživatelské jméno:

    Heslo: