Editace bloku textů v PDF dokumentu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



PDF - Adobe Acrobat

Editace bloku textů v PDF dokumentu

11. září 2002, 00.00 | V tutoriálu dáváme odpověď na poměrně častou otázku uživatelů PDF dokumentů - jak upravovat rozsáhlejší texty uložené v tomto formátu?

S masovějším rozšiřováním dokumentů ve formátu PDF řeší stále větší počet uživatelů problém s editací textu v tomto dokumentu - např. opravení ceny v PDF ceníku, někdy ale i přeložení celého zahraničního PDF letáku do českého jazyka. V tomto článku se proto zaměříme na základní postupy a tipy spojené s editací textu v PDF dokumentech.

Patrně nejdůležitější informace, kterou by každý uživatel PDF dokumentu měl mít na mysli, je fakt, že PDF dokument je určen jako výstupní, konečný formát. Jakékoliv úpravy nejsou tedy v žádném případě příliš jednoduché a některé operace, snadno proveditelné např. ve Wordu nebo sázecím programu, v PDF dokumentu provést vůbec nejdou. Vždy je proto lepší editovat původní dokument, ze kterého bylo PDFko vytvořeno. Práce s vyhledáním nebo vyžádáním původního dokumentu (nativní soubor InDesignu, Quarku, Wordu atd.) se rozhodně vyplatí.

Je-li k dispozici skutečně jen PDF dokument, lze se text pokusit opravit následujícími způsoby:

Adobe Acrobat (nyní ve verzi 5.0) obsahuje Nástroj pro retušování textu (Shift+T) umožňující v PDF dokumentu provádět jednoduché textové úpravy. Pozor, neplést si s bezplatným Adobe Readerem, který se používá pouze pro prohlížení PDF dokumentů a žádné editační funkce neobsahuje. Pokud jsou v PDF dokumentu vložené fonty (obsahující českou diakritiku), není problém s tímto nástrojem provést drobnější textové úpravy. Vždy však pouze v rámci jednoho textového bloku, nejčastěji řádky nebo její části.

Další možnost je použít nějaký specializovaný software na kontrolu a opravu PDF dokumentů. Například Enfocus PitStop, aktuálně ve verzi 5.0, jehož možnosti s opravami textu jsou však jen o trochu větší než v Acrobatu a pouze na opravu textu se jej patrně nevyplatí pořizovat (jeho cena je řádově 18 000 Kč), i když jinak jde o velmi účinný software pro kontrolu PDF souborů v prostředí pre-pressu, který rozhodně doporučuji vyzkoušet.

Podle mého názoru je tak nejuniverzálnější cestou pro editaci textu v PDF dokumentu Adobe Illustrator, který načítá PDF dokumenty většinou na vysoké úrovni a v otevřených PDF dokumentech pak lze provádět běžné úpravy. Jde pochopitelně také o software, který se patrně nevyplatí kupovat pouze pro tyto účely, ale na druhou stranu se již tak jako tak nachází nainstalovaný na řadě grafických pracovišť, tak proč jej nevyužít. V PDF dokumentu otevřeném v Illustratoru můžeme text editovat stejně jako v Acrobatu - tedy v rámci bloků, do kterých byl text rozdělen při ukládání do PDF formátu. To je nepříjemné zejména při editaci celých textových odstavců, při kterých je potřeba přelévat text z řádky na řádek. I v takovém případě je však pomoc v Illustratoru jednoduchá - stačí nejprve nástrojem pro výběr vybrat příslušné textové bloky (v), ty zkopírovat do schránky a vymazat (na PC Ctrl X), vytvořit nástrojem text (T) nové textové pole a do něj zkopírovat obsah schránky (Ctrl C) - text se vloží jako klasický odstavec, tj. plně editovatelný v celém svém rozsahu.


Text je v PDF dokumentech často uložen v mnoha dílčích blocích, které lze editovat pouze samostatně


V Illustratoru však můžeme všechny dílčí bloky označit najednou a zkopírovat do schránky...


...a následně text přenést do samostatného textového pole

Po úpravách textu bude patrně nutné upravit parametry sazby (jako velikost písma, nastavení řádkování atd.), což jsou atributy, které se přenosem textu přes schránku ztratí. Upravený text je pak možné v Illustratoru opět uložit jako PDF dokument.

TIP: V preferencích Acrobatu si lze nastavit, aby se pro úpravu objektů používal Adobe Illustrator automaticky - v takovém případě se po označení objektu (např. blok textu) nástrojem pro retušování objektu (T) může v kontextovém menu vyvolat pravým tlačítkem myši nástroj Upravit objekt..., který otevře příslušnou stránku Acrobatu přímo v Illustratoru.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: