Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
PDF - Adobe Acrobat
Dynamicky generované PDF: nová revoluce v publikačním průmyslu?
PDF Softilion
25. srpna 2004, 00.00 | Tvorba PDF, zajišťovaná automatizovaně a prostřednictvím Internetu, může
přinést do publikačního průmyslu mnoho nových a zajímavých aplikací. O popis
obecných principů i konkrétních nástrojů pro dynamicky generované PDF se
pokoušíme v tomto článku.
Portable Document Format čili PDF, nachází stále širší uplatnění v mnoha oblastech publikačního průmyslu. Z platformy, určené původně k výlučně elektronickému publikování, se stal základní standard pro výměnu polygrafických podkladů, mimo toho se pak objevují stále nové a nové pokusy o využití uvedeného formátu. O přiblížení jednoho z těch nejzajímavějších a nejperspektivnějších, označovaného jako dynamicky generované PDF (jinak též PDF on the Fly), bychom se rádi pokusili v tomto článku.
Co je dynamicky generované PDF?
O dynamicky generovaném PDF se dnes hovoří v případě systémů, které metodou klient-server dokáží produkovat PDF dokumenty. (Existuje zde určitá analogie s dynamicky generovanými webovskými stránkami.) Na straně klienta je přitom uživatel, jež s pomocí odpovídající aplikace, kterou je například webový prohlížeč nebo virtuální tiskový driver, zadává údaje, z nichž příslušná serverová aplikace generuje PDF dokument. Zpracování probíhá v maximální míře automatizovaně, layout publikace je dán šablonou, kterou obvykle nepřipravil samotný uživatel, ale profesionální designer či jiná osoba, pracující pro provozovatele systému. S výsledným PDF dokumentem může být naloženo různě - lze jej například zaslat zpět uživateli k lokálnímu vytištění nebo schválení v okně prohlížeče, na jehož základě je pak dokument postoupen ke zpracování v print-shopu či komerční tiskárně, rozeslán jiným uživatelům, vystaven na Webu atp.
Schéma, naznačující využití Adobe PDF Library
Využití
Výše popsaná produkční metoda může mít skutečně různorodé využití. V oblasti polygrafie lze na dynamickém PDF založit především různé služby pro zakázkový statický či personalizovaný tisk - scénář jsme naznačili výše. Uvedeným způsobem je možno například zadávat inzerci, vytvářet prospekty, brožury či vizitky nebo dokonce sestavovat personalizované vydání periodika - pěkné příklady lze najít třeba na serveru Prin4Media německé společnosti Diron, která dnes patří k předním tvůrcům a propagátorům řešení uvedeného typu.
Stejný nebo možná ještě větší potenciál má uvedená metoda v oblasti podniků resp. kanceláří. Její typické nasazení je zde zejména v prostředí lokální sítě daného provozu, kde uživatelé odesílají podkladové údaje buďto prostřednictvím webovských formulářů nebo prostřednictvím virtuálního tiskového driveru. Vytvořený dokument lze pak snadno umístit do prezentace podniku, rozeslat stanovené skupině uživatelů atp. - uvedeným způsobem je možno zajistit jak interní komunikaci (oběžníky, zpravodaje, bilance atp.), tak kontakty se zákazníky (mailingové kampaně, fakturace apod.). Naznačený způsob nasazení je přitom určitě zajímavý i pro subjekty, působící v polygrafii: naskýtá se zde velmi atraktivní příležitost outsourcingových služeb.
Pro a proti
Zásadní výhodou dynamicky generovaného PDF je automatizované zpracování: dobře fungující systém vyžaduje minimální zásahy na straně uživatelů i provozovatele. Uživatelé se přitom nemusí nijak starat o technickou stránku celého procesu, a mohou s pomocí šablon generovat kvalitní dokumenty i bez jakékoli znalosti typografie. Rovněž provozovatel nemusí do dobře fungujícího systému příliš zasahovat a může tak s jeho pomocí produkovat publikace, které by při tradičním způsobu zpracování vyžadovaly výrazně více času a lidské práce.
Poměrně zřejmé jsou i nevýhody: Zavést systém výše popsaného typu není určitě snadnou záležitostí, zprovoznění daných prostředků, ale také pouhý návrh fungování dané služby, vyžaduje analytické schopnosti, patřící do domény informatiky. Stávající prostředky daného typu (o kterých budeme podrobněji hovořit dále) také mívají své limity, zejména co se pokročilejších pre-pressových parametrů týče.
Dynamicky generované PDF, vytvořené s pomocí Adobe PDF Library, může mít mnoho pokročilých vlastností
Nástroje
Výše naznačený kvalitativní limit je dán především tím, že cesta k nejkvalitnějšímu PDF, vedoucí přes postscriptový soubor (tvorba prostřednictvím produktů, jako jsou Adobe Acrobat Distiller, Global Graphics Jaws PDF Creator či Ghostscript), není pro daný typ generování příliš vhodná. Postscriptové soubory totiž zabírají výrazně větší objem, než jejich PDF ekvivalenty, což samozřejmě přináší komplikace při přenosech, a klade značné nároky na úložnou kapacitu, rovněž zpracování je značně výpočetně náročné. Podstatně výhodnější se tudíž jeví nasazení PDF knihoven, které umožňují vytvořit PDF přímo z prostředí dané aplikace. V poměrně bohaté nabídce prostředků uvedeného typu splňují i poměrně přísné nároky na kvalitu především Adobe PDF Library (vyvíjí společnost Datalogics) a PDF Library německé společnosti PDFLib (omezená podoba tohoto prostředku je k dispozici zdarma), dále pak za zmínku stojí Jaws PDF Library společnosti Global Graphics.
Tvorbu PDF lze dále zajistit prostřednictvím XML převodníků, opírajících se při formátování výstupu obvykle o technologii formátovacích objektů. Použití XML je značně perspektivní především proto, že se jedná o standard pro univerzální výměnu informací, stále více akceptovaný v celém informační průmyslu, publikování z toho samozřejmě nevyjímaje. K dispozici je dnes poměrně dost odpovídajících produktů daného typu, z nichž velmi slibné jsou zejména komerční XEP společnosti RenderX či open-source řešení FOP. Současná omezení vyjadřovacích schopností technologie formátovacích objektů a poměrně dost nejasností, spojených s nasazením XML při publikování, ovšem zatím příliš řešením uvedeného typu nepřejí.
Zajímavé ukázky dynamického PDF, generovaného s pomocí prostředků PDFLib, poskytuje společnost Diron
Zprovoznit PDF knihovnu nebo XML převodník v daném řešení znamená programovat. To samozřejmě není úplně praktické a v důsledku to znamená další nemalé úsilí a investice. Existují tudíž i produkty, které dovolují dynamické zpracování PDF bez uvedeného mezikroku, ovšem samozřejmě za cenu omezení příslušných aplikací. Na podnikovou oblast je takto orientována zejména společnost activePDF, jejíž produkty zajišťují nejen tvorbu PDF prostřednictvím tiskového driveru či převodem z různých formátů, ale rovněž tisk či další úpravy PDF dokumentů.
Závěrem
Dynamicky generované PDF je bezesporu produkční metodou, která má značný potenciál. Jak se navíc zdá, existuje již dnes poměrně dost nástrojů a technologií, umožňujících její reálné nasazení. Na novou publikační revoluci, způsobenou touto metodou, si ale podle všeho ještě počkáme. Na stánkách Grafiky bychom se nicméně rádi dále průběžně věnovali konkrétním prostředkům a postupům, spojeným s touto technologií.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024