Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
PDF - Adobe Acrobat
Adobe Acrobat do dlaně...
Palm PDF
12. dubna 2001, 00.00 | Společnost Adobe uvolnila veřejnou betaverzi svého Acrobat Readeru pro operační systém PalmOS. Stáhněte si ji taky a přečtěte si o našich zkušenostech a poznatcích.
Společnost Adobe ohlásila dostupnost betaverze dlouho očekávaného Acrobat Readeru for PalmOS, tedy prohlížeče souborů ve formátu PDF pro PalmOS. Tímto Adobe dále rozšiřuje použití svého univerzálního formátu – nyní je možné mít vždy u sebe potřebné informace, ať to jsou obchodní datasheety nebo oblíbená elektronická kniha. Uživatelé Palmů proto na Acrobat Reader pro PalmOS netrpělivě a dlouho čekali, a tak jim rádi přiblížíme naše první dojmy.Betaverzi prohlížeče je možné ihned stáhnout z adresy http://www.adobe.com/products/acrobat/betareg.html, bohužel v daný okamžik je dostupný pouze pro systémy Windows 98, Windows NT 4.0, Windows ME a Windows 2000. Uživatel musí mít nainstalovaný Palm Desktop 3.0.1 nebo lepší a musí mít minimálně PalmOS 3.1 a alespoň 200 Kb volné paměti. Pro uživatele Maců je zde špatná informace – podle tiskové zprávy se podpora Mac OS chystá až v budoucí verzi, a jelikož se uvedení finální verze očekává v druhé polovině roku 2001, Mac OS verze nás pravděpodobně čeká až v roce příštím (je potřeba lobovat, lobovat, lobovat!).
Pro neznalé – PalmOS zařízení (známe též jako Palm, Pilot, a jejich klony Visor a další) jsou malé počítače do ruky, ovládané pomocí dotykové obrazovky, s obvykle černobílým displejem s rozlišením 160 x 160 bodů – tedy nic moc.
Z daných omezení Palmů (navíc je nutné počítat s tím, že většina uživatelů má černobílý displej s max. 16 stupni šedi) vyplývá, že se moc čarovat nedá – na zobrazení PDFka ve standardní podobě se nedá myslet. Cesty, které se zatím objevily, spočívaly buď ve vykreslení PDFka do bitmapy (všem tím se ztrácí část kouzla tohoto formátu), nebo z vytahání textu, s tím, že grafika byla ignorována zcela. Prohlížeč od Adobe na to jde trochu jinak – do pilota se nahraje defacto normální PDFko, pouze se jinak interpretuje.
Celý Adobe Acrobat Reader for PalmOS se sestává ze tří částí – konverzní aplikace, která se stará o úpravu a zjednodušení PDFka, conduit, který PDFko do pilota nahraje, a konečně samotný Acrobat Reader v Palmu, který se stará o zobrazení.
Převodník musí vyřešit hned několik věcí – první vás samozřejmě napadne grafika. Je možné zvolit, zda bude zachovaná nebo se vyhodí, v případě zachování lze vybrat, zda bude dostupná v plném rozlišení (zobrazí se náhled a při kliknutí plná velikost), nebo pouze jako zmenšený náhled – v případě plného rozlišení je nutné počítat s většími nároky na místo. Pokud je obrázek menší než 160 bodů, zobrazuje se ve stejném počtu bodů i na Palmu – v kombinaci s malým písmem to je divné. Grafika je převedena do stupňů šedi, vektorová grafika je narastrovaná na 72 dpi.
Důležitou věci je také logická stavba PDFka – návaznost textů, kterou si člověk sám na obrazovce najde očima, nám musí prohlížeč na Palmu předložit „předchroustanou" – proto je preferovaný formát PDF 1.4. Dokumenty v tomto formátu umí vytvořit Acrobat 5 (a také Illustrator 9, ale bohužel neměl jsem čas to otestovat prakticky), jeden z rozdílu oproti předchozím verzím je ve vkládání informací o logické struktuře dokumentu – kde jsou bloky textu, jak na sebe navazují a další informace. Tyto údaje poté využívá Reader pro Palma pro korektní zobrazení. Pokud PDFko tyto tagy v sobě nemá zahrnuté, převaděč se pokusí je vytvořit – dívá se tedy na PDFko podobně jako OCR program na naskenovanou stránku a hledá strukturu dokumentu – které texty patří k sobě, co z vektorové grafiky je obrázek a podobně. V některých případech se podaří (například stránku s dvousloupcovou sazbou rozpoznal správně) a není tedy problém se zobrazením ani čtením. Někdy není struktura rozpoznána správně a dojde k smíchání dvou textů do sebe, prohlížeč potom bere text po řádcích, sloupce-nesloupce – toto se mi stalo při pokusu o převod letáku Applu, který má na levé straně úzký sloupec „highlights", jak to dopadlo, se můžete podívat na jednom ze screenshotů.
Takto upravené PDF je stále možné prohlížet normálním Readerem (najdete ho v Palm Desktopu, ve složce PDFView) a je připravené pro upload. Uživatel je pochopitelně informován o velikosti, aby věděl, zda si může soubor vůbec nahrát do Palmu. Obecně vzato by měl být „přechroustaný" PDF soubor menší než je původní, ovšem záleží na obsahu – pokud obsahuje zdrojové PDF pouze text a nějakou jednoduchou vektorovou grafiku, bude převedený soubor pravděpodobně větší – vektory byly nahrazeny bitmapou. Extrém nastal při převodu jedné přiručky k programu – originál měl 2,5 MB, po převodu (pouze s náhledy obrázků) 3,3 MB.
Při převodu zůstane zachovaný obsah (bookmarks), nikoliv však už hyperlinky ve vlastním PDFku – škoda.
Při další synchronizaci se speciálním conduitem nahraje PDFko do Palmu – k souboru se jenom přidá informace pro PalmOS, ke kterému programu patří. Právě tento krok ale uživatelům Maca v podstatě znemožňuje Reader aspoň nějak používat – dokument je možné si zkonvertovat pod VirtualPC, ale HotSync takto provozuje asi málokdo.
Reader na Palmu nám poté nabídne seznam dostupných souborů, po kliknutí na zvolené PDF se na chvíli objeví rotující logo Acrobatu, jak dlouho tam vydrží, záleží na komplexnosti stránky, na mém Visoru DeLuxe je obvykle několik vteřin.
Text je zobrazován standardním systémovým písmem (PDF v Palmu dle všeho obsahují i embedovaná písma, ale to by jsme už asi po pomalém procesoru a malém displeji chtěli vážně moc), je podporován běžný text, tučný a kurzíva. Jak již bylo řečeno, o zachování layoutu nelze v žádném případě hovořit, obrázky jsou do textu vhozeny přibližně v místě, kde by měly být, ale zvlášť u složitějších stránek se můžou objevit takřka kdekoliv. Příjemné je oddělování odstavců půlmezerou – výrazně to zlepšuje orientaci v textu. Barevnost původního PDF je bohužel zcela ignorována – grafika je v šedích a text pouze černý.
Bookmarky, obvykle využívané pro obsah, zůstávají zachované, v souborech je také možné vyhledávat. Překvapila mě možnost zobrazení komentářů, vložených do PDF pomocí Acrobatu. Prohlížeč poskytuje vůbec až překvapivé množství funkcí – je schopen zobrazit informace o PDFku, lze vypnout zobrazování obrázků, přepnout na zobrazování na celé ploše displeje (bez prvků rozhraní), volit mezi standardním zobrazením (včetně stylů textu) nebo velkým či tučným písmem.
To nejhorší nakonec – Acrobat Reader pro PalmOS zatím nepodporuje češtinu, resp. není schopen ji zobrazit. Podle aktuálních informací se poměrně vážně uvažuje o úpravě, já osobně doufám, že se to podaří.
Acrobat Reader pro PalmOS je již v této veřejné betaverzi velmi zdařilá aplikace, bohužel pro české texty zcela nepoužitelná, a samozřejmě zamrzí absence podpory pro jiné platformy, než je Windows. V souvislosti s rozpoznáváním struktury dokumentu by možná nebylo marné zapojit ve sporných případech i uživatele, tak jak to je obvyklé v případě OCR programů.
Jak již bylo řečeno, betaverze je nyní volně ke stažení, finální verze by měla být dostupná na konci roku. O ceně se nikde nemluví, takže předpokládám, že tak jako ostatní verze Readeru bude i tato dostupná zdarma.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024