Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
PDF - Adobe Acrobat
Acrobat 5 - pro každého něco
14. června 2001, 00.00 | Společnost Adobe se snaží nový Adobe Acrobat 5 více prosazovat do oblasti kancelářského nasazení. Především o tom, že Acrobat není jen pro pre-press, byla prezentace konaná přímo firmou Adobe v Praze.
Elektronické publikování je jednou z oblastí, na kterou se společnost Adobe vrhla velmi intenzivně. Adobe nabízí řešení pomocí své řady produktů ePaper, postavené na technologii Adobe PDF, ať už pro publikování elektronických knih, informací na Internetu, nebo vnitrofiremní zpracování informací. Základním nástrojem pro tvorbu a práci s dokumenty je Adobe Acrobat 5, na který byl zaměřen seminář, odehrávající se 13. 6. v příjemném prostředí v Národním domě na Vinohradech. Seminář, pořádaný přímo společností Adobe, měl velmi slušnou návštěvnost, kolem 400 návštěvníků, s tím, že na zájemce registrující se pozdě se již nedostalo. I to vypovídá o popularitě tohoto multiplatfomního řešení.V poměrně obsáhlém úvodu pan Joe Girlig, ředitel pro oblast střední a východní Evropy, Blízkého východu a Afriky, představil především samotnou společnost Adobe. Poté se již zástupce pro střední a východní Evropu, Michal Metlička, věnoval samotnému Adobe Acrobatu 5 – nejdříve teoreticky, později ve formě názorných ukázek schopností Acrobatu jak v kancelářském prostředí, tak při nasazení v grafických studiích.
Rozhodně pozitivní zpráva, která zazněla, byl časový plán uvádění CE a CZ verze Adobe Acrobatu 5. Adobe Acrobat CE, tedy verze s anglickým rozhraním, ale podporou pro jazyky střední a východní Evropy, by měl být uveden na konci července. Změny by se měly dotknout například exportních funkcí, funkce Web Capture pro převod webových stránek do PDF (upravená verze by sama měla správně rozpoznávat kódování), také funkce TouchUp pro editaci textu by měla být kompatibilnější s českými fonty, další úpravy se budou týkat lepší podpory češtiny ve formulářích. Zajímavou zprávou je, že vyhledávání a indexování dokumentů bude vyřešeno zdarma dodávaným doplňkem TextSpy Personal Edition od české společnosti Amos Software, což by mělo zaručit práci s vyhledáváním a především s indexy na skutečně profesionální úrovni. Adobe Acrobat 5 CZ bude obsahovat kompletní české rozhraní a přeložené manuály, tato verze „rozhodně bude" do INVEXu – doufejme, že plány vyjdou. V mezičase bude také uvolněna lokalizovaná verze Adobe Acrobat Readeru. Všichni uživatelé, kteří nyní zakoupí Adobe Acrobat 5 GB, zdarma získají též Adobe Acrobat 4 CE a také mají nárok na free upgrady na verze CE a CZ.
V průběhu prezentace byl kladen důraz především na kancelářské vlastnosti Acrobatu. Většina uživatelů z oblasti pre-press zná Acrobat především jako nástroj pro komunikaci mezi studiem a zákazníkem, eventuelně jako formát pro odeslání finální zakázky pro další zpracování. Acrobat však na sebe nabaluje mnoho dalších funkcí, z těch standardnějších vzpomeňme například možnost tvorby poznámek – nyní je však možné provádět takovéto korektury simultánně nad jedním dokumentem prostřednictvím webového rozhraní. Mezi další silné funkce patří oblast bezpečnosti – kromě detailnějšího nastavení, co lze s dokumentem provádět, je nyní podporována širší škála šifrovacích prostředků a také digitálních podpisů pro zaručení obsahu dokumentu – pokud někdo další udělá v dokumentu změny, uživatel se při prohlížení může vrátit ke stavu, v jakém byl dokument podepsán. Pozornost si také rozhodně zaslouží možnosti importu a exportu grafiky i textu. Více o možnostech Acrobatu 5 si můžete přečíst v naší recenzi.
Oblast, ve které Adobe předpokládá silné rozšíření, je elektronický sběr dat – formuláře elektronicky distribuované ve formátu PDF lze snadno vyplnit, vytisknout a také data odeslat do databázového systému. Takovýto proces nesmírně zjednoduší práci všude tam, kde se pracuje s formuláři – a ty v našem světě potkáváme na každém kroku – ve státních úřadech, ve firmách, v bankách – možnosti nasazení jsou velmi široké, a díky flexibilitě formátu PDF určitě jednodušší než u specializovaných systémů, a obsluha takto vytvořených formulářů zůstává stejně jednoduchá, jako „obsluha" papírových formulářů. Jedním z produktů, který řeší tuto problematiku i na bázi formátu PDF, je Teleform od americké společnosti Cardiff. V případě rozsáhlejšího nasazení tohoto produktu v Čechách se určitě k tomuto tématu vrátíme, neboť i takovéto použití Acrobatu a formátu PDF si zaslouží pozornost.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024