Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Hardware
Wacom Cintiq 12 WX, tužkou na papíře
LCD tablet
14. srpna 2008, 00.00 | Tablet je skvělé zařízení, o tom asi není pochyb. Je o tolik blíže práci s tužkou nežli myš a dává takové možnosti ... Od myši k tabletu je skutečně velký krok. A stejně velký krok je mezi dobrým tabletem a tím, čemu sami ve Wacomu říkají „pen display“. Tedy tabletem a monitorem v jednom. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl takové zařízení delší dobu testovat, výsledky tohoto testování předkládám v následující recenzi.
První kontakt - převzetí
První kontakt je v mnoha ohledech něčím, co může zásadně ovlivnit názor vlastně na cokoliv. Stejně tak na tablet. Musím se podělit o svou zkušenost a mírné překvapení, když jsem si tablet byl v redakci vyzvednout. Očekával jsem poměrně lehkou krabici, která je sice, jak je u Wacomu obvyklé, objemná, ale nikterak těžká. Jenže tentokráte to bylo trochu jinak, velikost sice opravdu nepřekvapila, ovšem váha ano. Nic tak zásadního, ale již tohle úvodní překvapení mne upozornilo na jednu neopominutelnou skutečnost. Tenhle tablet tedy není zrovna na cestování a to už svou koncepcí, k té se v dalším výkladu vyjádříme podrobněji.
Macbook se tváří v tvář Cintiqu docela ztrácí
Wacom Cintiq 12 WX, subjektivní promo v kostce
Wacom Cintiq 12 WX je klasickým polohovacím zařízením, tabletem, s jedním základním rozdílem, pracujeme totiž přímo na obrazovce, ploše tabletu. Tím je práce přesnější a podstatně intuitivnější, i když ani zde není zcela bez potíží a má svá úskalí, na která je nutné si zvykat.
Na jednu stranu je skutečně skvělé, že pracujete přímo na obrazu, přímo v aplikaci, s okamžitou kontrolou, na stranu druhou má i práce s tabletem „mimo“ monitor své výhody. Pokud si někdy budete chtít otestovat práci s tabletem Cintiq, doporučuji takřka okamžitě upravit zobrazení kurzoru polohovacího zařízení. Uvědomme si, že kurzor myši znázorňuje polohu myši kdesi u pravé ruky, pokud ale máme pero tabletu fyzicky na obrazovce, je skoro zbytečný. Jako ideální se jevil drobný osový kříž, pak jsem byl skutečně spokojený.
Další věcí je, že si uživatel musí zvyknout na to, že i s rukou se musí počítat. Tedy na to, že ruka pod sebou „zakrývá“ část plochy tabletu-monitoru a tím i to, na čem se právě pracuje. To lze ale řešit naprosto fantastickým způsobem, způsobem tak neuvěřitelně vlastním klasickému papíru, že se tomu až věřit nechce. Prostě si tablet – monitor natočíte pod sebou jak chcete a pracujete dál. Skvělé. Vím, „objevil jsem kolo“, ale dokážete si opravdu představit práci na vašem díle s tím, že si podle potřeby natáčíte pracovní medium (monitor) a pracujete na tomto mediu v tom směru, který je pro Vás v té chvíli nejvýhodnější? Autoři na to mysleli a už odpředu podotýkám, že ergonomie produktu je takto výtečná.
Technické specifikace
Cintiq je, jak jsme se již zmínili, jakýmsi duálním zařízením slučujícím v sobě tablet a monitor. Obě oblasti jsou v tomto zařízení nezastupitelné a stejně významné, a na obě byl brán při konstrukci zařízení zřetel. Subjektivně se zdá zařízení být velmi dobře vyvážené, což ale technická data jen těžko mohou podchytit ...
Zobrazení Poměr pracovní plochy aktivního matice LCD monitoru (musím přiznat, že velmi slušného) je 16/10 s velikostí pracovní plochy 12,1 palce a rozlišením WXGA 1 280 x 800 pixelů Jas: 180 cd/m2 Poměr kontrastu: 600:1 Odezva: 25 ms Úhel pohledu/viditelnosti: 170°
Základní rozměry Velikost hlavního zařízení: 405 mm x 270 mm x 17 mm Základní uložení pod úhly: 0°, 25° - 80° Váha: 2 kg
Vlastnosti pera/tabletu 1024 stupňů přítlaku Podpora náklonu v rozmezí ± 60° Podpora rotace pera Max. vzdálenost hrotu od desky: 5 mm
Ovládací prvky
Na obou stranách desky tabletu – monitoru jsou skupiny ovládacích programovatelných tlačítek. V každé skupině je 5 tlačítek a jeden pruh určený zejména skrolování a posunu hodnot (zastupuje jednoduše řečeno skrolovací tlačítko). Obě skupiny jsou programovatelné nezávisle.
Co se skrývá v krabici, aneb balení obsahuje
Doufejme, že nezapomeneme na nic, protože toho je opravdu hodně, což je samozřejmě dáno dualismem tohoto zařízení. V prvé řadě zjistíme, že tablet-monitor s perem není jedinou podstatnou součástí balení. Mimo něj zde najdeme malou samostatnou řídící jednotku, která je pro práci se Cintiqem naprosto nezbytná. Deska samotná se totiž připojuje pouze do této řídící jednotky a teprve tato jednotka má vstupy pro DVI-I kabel, USB a také zdroj!
Když jsme u toho, ani beze zdroje to nepoběží. Co mne poněkud mrzí je, že samotný zdroj není integrovaný v řídící jednotce, takže množství kabelů se utěšeně rozrůstá. V krabici Cintiqu tak najdeme dva napájecí kabely s PC zdrojovou koncovkou (a se síťovou koncovkou pro Evropu kontinentální a UK), dva kabely pro přenos obrazu (DVI/DVI a VGA/DVI) a také kabel USB pro propojení řídící jednotky.
Možná by se hodila poznámka k řídící jednotce. Ona je skutečně nezastupitelná jak z pohledu funkčnosti celého systému, tak také z pohledu jeho nastavení. Ano, možnosti tabletu si upravíme v systému, ale co nastavení zobrazení? Tedy jas, kontrast, podsvícení, poloha... Ano, asi Vás to také napadá. Kdepak jsou prvky ovládání monitoru? Jsou právě v této řídící jednotce. Kvůli tomu je nutné mít tuto jednotku na stole spolu se vším ostatním a to není možná zrovna ideální, protože k ní vedou čtyři kabely a kabel od tabletu k jednotce je vážně masivní (průměr je 7,3 mm, změřil jsem si to).
Mimo výše zmíněného najdeme v balení samozřejmě pero tabletu s obvyklou sadou náhradních hrotů a stojánek na pero. S překvapením musím konstatovat, že pero je shodné s pery série Intuos, jen má jinou barvu. Pero Cintiqu mi bez potíží pracovalo na Intuos desce, obráceně tomu je zrovna tak.
Správný uživatel se jisto jistě optá na manuál, ten tu samozřejmě také je ve formě manuálu instalačního a manuálu pro hardware (v zkoumaném balení jen En/De/Fr, ale ono toho zase tolik ke zkažení není) a nakonec dvě CD, jedna s ovladači pro Win/MacOS, druhá s bundlovaným software Corel Painter Essentials 3.
Pro úplnost v krabici příslušenství najdeme také gumové podložky tabletu a také kovové „strouhátko“ pro vyndání hrotu.
Zpracování
V tomto bodě se budu jen a pouze opakovat ve shodě s tím, co jsem již dříve napsal u jiných Wacom tabletů vyšších tříd: od pera až po desku a řídící jednotku, vše se jeví zpracované velmi dobře a bytelně.
Pero Intuos/Cintiq je tradičně výtečné a solidní, jsem na něj zvyklý a nemám jedinou výhradu.
Deska Cintiqu je výtečně uzpůsobená tomu, že zastupuje „skicář“. Její provedení je striktně „měkké“, nenajdeme na ní ostrých rohů, abychom skutečně bez potíží mohli se zařízením manipulovat na klíně i na stole. Pro práci na stole je deska doplněna poměrně silnou rámovou podporou, která je ve složeném stavu zaaretována, aby se zbytečně neotevírala. Pokud ji ale využívat chceme a otevřeme ji, je velmi stabilní a pevná, tedy žádné obavy, že bychom se nemohli do práce skutečně „opřít“.
Co se mi skutečně na desce líbí je to, že ve Wacomu měli stále na paměti běžnou práci. Intuos je kryt lesklým hladkým a průhledným plastem, který je příjemný už proto, že hřbet ruky po něm velmi dobře klouže. Námi popisovaný Cintiq 12 WX je určen i do ruky, a tam by velmi hladká plocha nemusela být k užitku zejména při běžné manipulaci, jednoduše by mohl tablet vyklouznout a to by nebylo asi zrovna šťastné. Zaoblené hrany jsou skvělé při práci s tabletem v klíně, ale určitě ne pro manipulaci. Proto je tedy povrch, tedy okraje desky mimo vlastní pracovní plochu, mírně zdrsněn, opravdu jen mírně, ale díky tomu je úchop a celkový dojem v okamžiku práce s tabletem podstatně jistější. Vynikající drobnost.
Za opravdu výtečnou považuji polohu umístění tlačítek a také to, že byl vzhledem k Intuosu zvýšen jejich počet. Při vhodném nastavení zkratek (již jsem předeslal, že nastavení levého a pravého pole je nezávislé) pro kreativní práci nemusíte klávesnici skoro ani používat. A to je velmi podstatné, protože jestli tablet něčemu překáží, tak smysluplnému používání klávesnice, neboť posouvá „monitor před tuto klávesnici“.
Opakuji, že poloha těchto ovládacích polí je opravdu dobrá, při položení tabletu v poloze 0° a 25° je druhá ruka zcela přirozeně na těchto polích a například ve 3D aplikacích, kde je velmi časté ovládání skrze klávesu „Alt“, je práce skutečně pohodlná. Jen pro zajímavost, pro práci jsem si nastavil na levém poli klávesy Ctrl (negativní hodnoty v řadě aplikací, např. 3D-Coat, ZBrush, přibližování/oddalování Adobe Photoshop – viz dále), Alt (ovládání 3D pohledu – CINEMA 4D, 3D-Coat), Shift (vyhlazení 3D-Coat, ZBrush), mezerník (nástroje 3D-Coat, Photoshop posun pohledu), „V“ (pavouk nástrojů v CINEMĚ 4D, típnutí barvy v 3D-Coat). Pravé pole jsem využil jen částečně a to tak, že jsem si horní a spodní tlačítko asocioval s „+“ a „-“, což jsem využil opět zejména v Adobe Photoshopu při přiblížení a oddálení pohledu.
Skvělé je, že skrolovací posuvníky tabletu lze využít i v polích zadávání hodnot, kde umožňují posun těchto hodnot, jsou totiž dostatečně citlivé a tudíž i přesné.
Okomentujme nyní vnější vzhled tohoto Cintiqu. Barevně je oddělena čelní a zadní strana, přední je tmavá až černá, zadní je bílá. Zatímco okraje přední strany jsou mírně zdrsněné, zadní strana je zcela hladká, narušovaná jen průduchy odvětrání, vlysem podpory a prostorem výrobního štítku. Na čelní straně jsou vpravo nahoře dva indikátory, první indikátor připojení a druhý tabletu a v prostoru pravé horní hrany je samotné zapínání desky. Umístění tohoto prvku na desce tabletu mne uvádí mírně do rozpaků, protože všechna další ovládací tlačítka jsou na řídící jednotce, jen toto tlačítko je zde. Vzhledem k tomu, že i řídící jednotka musí být stále na stole, je toto rozdvojení ovládání mírně polemické.
Zatím jsme se nevěnovali samotné kvalitě zobrazení a pracovní ploše. Tento prostor je od okrajů tabletu oddělen cca 1,5 cm širokým okrajem, celek je kryt dotykovým mírně matněným materiálem, po kterém se pero velmi dobře pohybuje. Kvalita zobrazení se zdá velmi dobrá a poměrně slušné jsou také úhly viditelnosti. Je ale pravdou, že klasicky dochází k viditelnému barevnému zkreslení obrazu řekněme již od úhlu cca 15 stupňů (odhadem), avšak nikterak dramaticky.
Jak jsem řekl, kvalita obrazu je velmi dobrá a dobré jsou také parametry světelnosti. Tablet je poměrně výkonný a tak není při běžném denním osvětlení žádný problém, ba naopak, ihned po spuštění jsem byl nucen snížit intenzitu podsvětlení.
Přes svůj dobrý výkon monitor „vytápí“ relativně málo, rozhodně méně než MacBook, takže opět ani práce „v ruce“ či na klíně není omezovaná tím, že by byla příslušná část těla opékána.
Zatím samá pozitiva?
Ano, zatím ano. Cintiq je vážně moc příjemný nástroj, ale i přes jeho zjevné klady jako jsou dobré zpracování, výtečný monitor, dobré pero, ovládací prvky a podobně, má jistou poměrně elementární vadu na kráse. Vadu, která je ještě více vlastní jeho většímu staršímu bráškovi, kterého jsem kdysi jen velmi letmo oťuknul na C4D-days. Jedná se o relativně pomalejší reakci na pohyb tabletu. Kurzor na ploše tabletu-monitoru se pohybuje vždy s jistou prodlevou. Tato prodleva není drastická a pohybuje se odhadem tak v desetinách vteřiny, ale je bez problémů zaznamenatelná a nepřehlédnutelná.
Tedy vy pohybujete rukou a kousíček za ní se pohybuje kurzor. Nic příjemného a ani pomalejší pohyb ruky tento jev neeliminuje.
Abych ale uvedl popisovanou skutečnost úplně na pravou míru. Zdá se, že zpomalení odezvy je nižší než u většího Cintiqu (což je zřejmě dáno i tím, že tento menší Cintiq má dvakrát tak rychlou dobu odezvy) a je již v únosné míře, ve které se na toto zpomalení dá po jisté době rozladění zvyknout, přesto, při přechodu ze standardního Intuosu Vás čeká jisté rozmrzení.
Další, již několikráte zmíněnou výtkou, je celkové rozdělení součástí tabletu. Vyloženě mi vadí, že zdroj je separátní součástí a není integrován do řídicí jednotky, třebas jen pomocí nějakého zásuvného modulu a že nejsou všechny ovládací prvky integrované do jednoho místa, tedy buďto do tabletu, nebo do řídicí jednotky. Obé si umím představit a obé je možné, protože jsou obě součásti vždy po ruce. Ostatně, jinak to ani nejde.
Tablet je svou vahou "na hraně" příjemné práce, protože ne každý uživatel musí být muž a i ta 2 kila se mohou docela pronést (při práci v ruce), v některých ohledech jsem pak mírně na rozpacích, co se velikosti pracovní plochy zařízení týká. První stesk je dán tím, že tablet je zatím k dispozici jen ve formátu 16/10 a nikoliv 4/3. Zajímala by mne celková statistika prodejů velikosti monitorů, avšak mutace 4/3 u tohoto tabletu zatím neexistuje a to je poněkud smutné, už proto, že zrovna takový typ monitoru vlastním (EIZO) a tudíž jsem byl odkázán na systém buď a nebo – a mít tablet jako jediný výstup asi není úplně to pravé, i když i to lze (na některé úkony je již tablet – pro zobrazení - poměrně malý). A testovat takto výtečný tablet na relativně slabém MacBooku (majícím odpovídající poměr displeje) mi přišlo trochu jako házení perel sviním.
Velikost pracovní plochy tabletu je jinak dobrým kompromisem. Pokud by byl tablet větší, nehodil by se do ruky, pokud by byl menší, zobrazená plocha by byla příliš malá. I proto si říkám, že by se možná o trochu více (z mého osobního pohledu) vyplatil onen dříve prosazovaný poměr 4/3.
Poslední trochu „negativní“ zprávou je cena tabletu, ta je stanovena v hodnotách okolo 28 500-29 000 Kč s DPH, což není málo, na druhou stranu, je to tablet i monitor v jednom.
Cintiq je i při hrátkách ve 3D aplikacích příjemný společník, v tomto případě v 3D-Coat
Celkové shrnutí
Mám ten hloupý zvyk, že si negativa nechávám vždy na konec a to může vést k poněkud nepřesným závěrům. Měl bych tedy vše shrnout a to možná v obráceném pořadí, abychom vše uvedli na pravou míru.
Tablet má pár zmíněných much, některé spíše subjektivní (poměr), jiné objektivní (zpoždění kurzoru, ne příliš dobře strukturované prvky ovládání do dvou míst). Má ale také velmi silné stránky. Skvěle se ovládá, má dobré technické parametry, výborný display, ale hlavně, je neuvěřitelně intuitivní a práce s ním je z pohledu kreativní činnosti výjimečná.
Stejně tak jako je výjimečná práce s tímto nástrojem, bude zřejmě i výjimečná skupina uživatelů, kteří jej budou využívat a to už díky ceně tohoto zařízení. Není to nástroj pro každého, ale každý, kdo si jen trochu zvykne na práci s ním, bude spokojen.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024