Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Hardware
Testy USB 3.0 disku pro Mac Pro
30. září 2010, 00.00 | Apple sice USB 3.0 nenabízí, ale CalDigit přinesla své vlastní řešení pro některé Macy a testy serveru BareFeats ukazují, že poskytuje skutečně vysoký výkon, omezuje se však na jediný model externího disku.
O novém M.F.T. fotoaparátu Panasonic Lumix GH2 , který byl představen minulý týden na veletrhu Photokina, jsme vás již informovali v našem předchozím článku . Protože se nám v redakci, díky vstřícnosti českého zastoupení společnosti Panasonic, objevil na okamžik nový M.F.T. fotoaparát Lumix GH2, tak vám můžeme v následujících pár řádcích zprostředkovat některé naše první dojmy a poskytnout vám pohled na několik zkušebních snímků.
Na první pohled se nový model GH2 od předchozího typu GH1 příliš neliší. Jeho tělo sice doznalo určitých kosmetických změn (například na přední straně se objevila v oblasti gripového výběžku povrchová textura napodobující kůži). Díky celkové povrchové úpravě těla (připomínající povrch kovových DSLR aparátů) nevyhlíží povrch fotoaparátu tak sterilně uměle, jako tomu bylo u předchozího modelu.
Horní strana aparátu nově obsahuje tlačítko videospouště (leží kousek za standardní spouští fotoaparátu), které bylo dříve instalováno na zadní straně. Z horní strany přístroje zmizel ovladač pro nastavování filmových režimů, který byl nahrazen multifunkčním tlačítkem Fn1. Opět se jedná o praktickou změnu, protože nemálo uživatelů na tomto místě spíše uvítá tento ovladač, jehož funkci si mohou v menu fotoaparátu sami určit. Další dvě multifunkční tlačítka nalezneme na zadní straně aparátu, kde okupují pozice na čtyřcestném voliči. V ostatních ohledech nabízí model GH2 na horní straně stejnou podívanou jako jeho předchůdce (velký kruhový volič expozičních režimů lemovaný přepínací páčkou pro výběr snímacího režimu, stereofonní mikrofon, patice pro zasunutí externího blesku).
Nalevo od výklenku s EVF hledáčkem je menší kruhový volič, ke kterému nově přibyl páčkový přepínač, jímž volíme režim ostření (MF, AFC, AFS). Vlastní roller nyní slouží pro volbu ostřících bodů v rámci AF ostření či aktivace funkce AF trackingu. Připomeňme si, že starší model GH1 měl na své horní straně také dané kolečko, které ovšem sloužilo pouze pro přepínání ostřicích režimů a nebylo vybaveno přepínací páčkou.
Na zadní straně aparátu je opět k nalezení výklopný LCD panel se širokoúhlým poměrem stran 16:9. Velkou změnou je přesunutí multifunkčního rolleru (z dřívějšího umístění na předním gripu fotoaparátu) na zadní stranu přístroje na místě, kde uživatel pokládá při držení fotoaparátu svůj palec. Nám se tato změna líbí, protože je tak tento roller více po ruce. I v jeho okolí nalezneme pseudo-koženou úpravu povrchu, takže se fotoaparát lépe drží.
Další změnu, kterou jsme na zadní straně nezrcadlovky zaregistrovali je nové tlačítko Quick menu, které se nalézá nad čtyřcestným voličem (vedle tlačítka Displej). Díky němu tak můžeme přímo spouštět v praxi užitečný panel rychlého menu, který se musel u staršího modelu iniciovat přes stisk multifunkčního rolleru. Ostatní tlačítka na zadní straně přístroje jsou stejná jako u staršího modelu GH1.
Z hlediska uživatelského použití je nesporným benefitem nového fotoaparátu jeho dotykový displej. V praxi tak můžeme například dotykem prstu volit ostřicí bod, což může být například při fotografování makra dosti užitečné. Fotografové, kteří by si chtěli vyzkoušet pracovat s rozličnými formáty snímku, zase ocení, že v aparátu je možné nastavit několik poměrů stran (nejvíce se nám líbil režim 1:1), přičemž díky multiformátovém senzoru mohou i na dále pracovat s nativním rozlišením snímků okolo 16 Mpix (celkové rozlišení senzoru je 18 Mpix). Pokud někomu dispozice dotykového displeje vadí, tak ji může v menu fotoaparátu deaktivovat. Jinak kvalita LCD displeje nám přišla stejná jako u předchozího modelu GH1 (stejné rozlišení displeje 460 000 pixelů).
Při pohledu do EVF hledáčku fotoaparátu GH2 nás opět překvapila jeho vysoká kvalita zobrazení, kterou se mohl pochlubit již předcházející model. Novinka dokonce nasadila EVF hledáček s ještě o něco větším rozlišením 1 530 000 pixelů (GH1 měl EVF panel s rozlišením „pouze“ 1 440 000 pixelů). Při pohledu do matnice EVF hledáčku jsme si nepovšimli žádných rastrů či blikání displeje, který jinak poskytuje jasnou a ostrou reprodukci obrazu. Klobouk dolů, je vidět, že Panasonic zkrátka umí dělat velmi jakostní EVF hledáčky.
Na tiskové konferenci, kde Panasonic představil „Ghdvojku“ bylo několikrát novinářů omíláno, jak rychlý že to má daná novinka autofokus. A opravdu, musíme potvrdit, že se nejedná o žádné laciné marketingové proklamace, protože novinka skutečně ostří bleskurychle. Subjektivně si troufneme říci, že je to momentálně asi jeden z nejrychleji ostřicích fotoaparátů, které zaostřují přes režim Live View.
Z hlediska hardwaru fotoaparátu je na novém fotoaparátu GH2 největší změnou (spolu s existencí dotykového LCD panelu, nového EVF hledáčku a obrazového procesoru Venus Engine FHD ) jeho senzor, který nyní nabízí 16 Mpix efektivního rozlišení. V porovnání s předchůdcem je to cca nárůst rozlišení o cca 2 Mpix, takže bude zajímavé se podívat, jak si Panasonic poradil z potencionálním nárůstem digitálního šumu. Proto si na závěr ukážeme to, co vás asi nejvíce zajímá: zkušební snímky, které jsme s fotoaparátem Lumix GH2 improvizovaně pořídili, když jsme měli daný fotoaparát nakrátko v rukou.
Pokud bychom měli níže publikované snímky nějak okomentovat, tak můžeme říci, že Panasonic udělal velký kus práce v oblasti odstraňování barevného šumu. U předchozích modelů nezrcadlovek (například G1 či GH1) totiž byly na snímcích pořízených při vyšší citlivosti (například ISO 3 200) vidět nehezké barevné rastry, které prakticky znemožňovaly jejich použitelnost. Novinka na rozdíl od svého předchůdce dovoluje nastavit citlivost až ISO 12 800 a přitom i na této maximální hodnotě nevypadají dané snímky jako úplné fiasko.
Závěr:
Po krátkém ohmatání nového M.F.T. fotoaparátu Panasonic Lumix GH2 musíme souhlasit s tvrzením, že daný model skutečně přináší kvalitativní zlepšení, které většina uživatelů ráda přivítá. Lepší boj s barevným šumem při snímání na vyšší citlivosti ISO, rychlejší AF ostření, kvalitní EVF hledáček a dotykový displej jsou benefity, jež sice nemusejí „zviklat“ ke koupi již stávající majitele předcházejícího modelu GH1, přesto ale mohou přilákat pozornost nových zákazníků, kteří se v současnosti porozhlížejí po nějakém kvalitním nezrcadlovém fotoaparátu.
Zkušební snímky, které byly pořízeny fotoaparátem Panasonic Lumix GH2 a objektivem Lumix G Vario 14 - 42 mm f3,5 – f5,6 při různém nastavení citlivosti ISO:
Ukázkové fotografie, které byly pořízeny fotoaparátem Panasonic Lumix GH2 a objektivem Lumix G Vario 14 - 42 mm f3,5 – f5,6 (informace o nastavení expozičních parametrů můžete naleznout v EXIF údajích snímků):
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024